Προς το περιεχόμενο

gibson sg melody maker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας εχω πορωθει με την gibson sg melody maker http://www.thomann.de/gr/gibson_sg_melody_maker_se.htmκαι σκεφτομαι να την παρω αμεσα,με ενδιαφερει ηχος στιλ ac/dc.επισης σκεφτομε να βαλω πανω της το μαγνητη του angus younghttp://www.thomann.de/gr/gibson_angus_young_signature_humbucker.htmπειτε μου αν ξερετε κατι και αν βαδιζω καλα η' θα το μετανιωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πας. Μετά θέλεις κάνα τέτοιο

 

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_jtm45_2245.htm

 

με τη συνοδεία του

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_mr1960b.htm

 

... και μετά από καμιά εικοσαετία εξάσκησης ΙΣΩΣ πλησιάσεις τον ήχο του  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά είναι αυτά, τι να σου πω. Θα σου πρότεινα πάντως αν σου αρέσει η κιθάρα και την έχεις δοκιμάσει και σου κάνει, απλά να πάρεις την κιθάρα και στην πορεία θα φανεί αν θα χρειαστείς άλλο μαγνήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ενταξει αν την παρω και αλλαξω μαγνητη δεν θα το κανω αμεσως αλλα αν αξειζει γιατι πριν απο αυτην ειχα στο μυαλο μου την epi g-400 οποτε θα κανω καλη η ειναι κιθαρα για πεταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, τα τελευταία (πολλά) χρόνια, κιθάρα για πέταμα δεν έχω δει. Με ένα σεταρισματάκι είναι ΟΚ. Για πέταμα δε θα είναι σίγουρα.

 

Αν ξεκολλούσες από τους ACDC πάντως  ;D σα σχήμα εννοώ, με αυτά τα λεφτά εναλλακτικά παίρνεις μια αξιοπρεπέστατη strat. Όχι ότι δε θα κάνεις τη δουλειά σου με την SG.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στις αγγελίες για καμιά gibson sg faded οι οποίες εν τέλη και λιγότερα λεφτά θα σου στοιχίζουν και πολύ πιο κοντά στον ήχο και τα specs του angus βγαίνουν καθότι έχουν 2μαγνήτες 4ποτενσιόμετρα και δεν χρειάζονται σκαψίματα τα οποία προφανώς και θα ρίξουν την μεταπωλήσιμη αξία της melody maker αν τα κάνεις μακροπρόθεσμα και όπως έχει ειπωθεί για πολλοστή φορά τα χρήματα μένουν και στην ελλάδα,σε κάθε περίπτωση καλές αγορές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, τα τελευταία (πολλά) χρόνια, κιθάρα για πέταμα δεν έχω δει. Με ένα σεταρισματάκι είναι ΟΚ. Για πέταμα δε θα είναι σίγουρα.

 

Αν ξεκολλούσες από τους ACDC πάντως  ;D σα σχήμα εννοώ, με αυτά τα λεφτά εναλλακτικά παίρνεις μια αξιοπρεπέστατη strat. Όχι ότι δε θα κάνεις τη δουλειά σου με την SG.   

δεν παω μονο για αυτο το σχημα.ετσι και αλλιω sg θελω να παρω γιατι ειχα lp και δεν με βολευε επαξα με στρατο και εξπλορερ και δεν μου αρεσαν για τελε δεν το συζητω και αφου οι sg ειναι ευκολες κιθαρες στη χρηση με ωραιο ηχο λεω γιατι οχι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στις αγγελίες για καμιά gibson sg faded οι οποίες εν τέλη και λιγότερα λεφτά θα σου στοιχίζουν και πολύ πιο κοντά στον ήχο και τα specs του angus βγαίνουν καθότι έχουν 2μαγνήτες 4ποτενσιόμετρα και δεν χρειάζονται σκαψίματα τα οποία προφανώς και θα ρίξουν την μεταπωλήσιμη αξία της melody maker αν τα κάνεις μακροπρόθεσμα και όπως έχει ειπωθεί για πολλοστή φορά τα χρήματα μένουν και στην ελλάδα,σε κάθε περίπτωση καλές αγορές!!!

μετα απο την επι η πρωτη μου σκεψη ηταν αυτη αλλα μονο μια αγγελια υπαρχει για αυτη την κιθαρα που με τα μεταφορικα ειναι 480-500Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παω μονο για αυτο το σχημα.ετσι και αλλιω sg θελω να παρω γιατι ειχα lp και δεν με βολευε επαξα με στρατο και εξπλορερ και δεν μου αρεσαν για τελε δεν το συζητω και αφου οι sg ειναι ευκολες κιθαρες στη χρηση με ωραιο ηχο λεω γιατι οχι

 

 

Αφού σε βολεύει η SG, γιατί όχι?

Εγώ πήρα τη melody maker LP se. Mια χαρά είναι για τα χρήματά τους αφού αγοράζεις Αμερικανικό όργανο που έρχεται καλοσεταρισμένο συνήθως(εμένα μια χαρά ήταν) και με πολύ καλό μαγνήτη.Διατηρεί και τη μεταπωλητική της αξία αρκεί να την έχεις original.

  Η παλιά melody με τον ένα μονό δεν έλεγε πολλά από ήχο αλλά η νέα είναι πολύ πιο ευέλικτη και ΔΕΝ χρειάζεται σκάψιμο κλπ για να αλλάξεις μαγνήτη όπως στην παλιά.

Ο μαγνήτης 491Τ που έχει επάνω έχει το ίδιο output με τον Angus Young μαγνήτη που κοιτάς. Επομένως, με κατάλληλο ενισχυτή και eq, θα έχεις το αποτέλεσμα που αναζητάς.

Μια λεπτομέρεια: έχει σχετικά παχύ μπρατσάκι 50s style. Η epiphone g400 εν αντιθέσει, έχει πιο λεπτό μπράτσο 60ς style. Αν σε βολεύει το έξτρα πάχος του μπράτσου, είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου