Προς το περιεχόμενο

μια ερωτηση για το χτυπημα στο ταμπουρο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους και παλι!Ναι ναι ξανα εγω ρωταω...θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το παιξιμο στο ταμπουρο επειδη δεν εχω μαθει τις νοτες και ετσι δεν μπορω αν γινεται να το καταλαβω απο εκει θα ηθελα να μου απαντησετε σχετικα με το αν πρεπει χτυπωντας το ταμπουρο να χτυπαω και τη στεφανη μαζι η μονον το κεντρο του ταμπουρου δηλαδη το δερμα??ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον νεε μου

 

Στη μουσικη, οπως και στον ερωτα, δεν υπαρχουν πρεπει.

Αυτο που οφειλεις να κανεις ειναι να υπηρετεις τη μουσικη που παιζεις.

Στο ταμπουρο, αναλογα με το τι ηχο θελεις να βγαλεις υπαρχουν πολοι τροποι να χτυπησεις. Ενδεικτικα :

 

Στο κεντρο, μονο δερμα (το πιο συνηθισμενο για ενα ρυθμο)

 

Στο πλάι δυνατα (αν θες να βγαλεις καμια παραπανω αρμονικη)

 

Στο κεντρο ή στο πλάι με ελαχιστη ενταση (ghost notes). Λατρευω τα ghost στο πλαι πολυ κοντα στο στεφανι

 

Δερμα και στεφανι ταυτοχρονα (rimshot). Για accents ή ενα παχυ backbeat

 

Στεφανι μόνο με την πισω πλευρα της μπαγκετας

 

Ολοι οι παραπανω τροποι ειμαι χρησιμοι και βοηθουν να μην εχεις ενα μονοδιαστατο ήχο. Για την ερωτηση που κανεις η απαντηση ειναι οτι φυσικα πρεπει να "εχεις" ενα καλο rimshot.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελεια ευχαριστω πολυ...μια ομως ακομα ερωτηση ακουω στα τραγουδια που παιζω ή στα βιντεο που βλεπω να χτυπανε ταμπουρο πως μπορω να καταλαβω αν χτυπα μονο δερμα η και στεφανι??μονο με την εμπειρια η δεν παιζει ρολο?

 

passion,the best reason to play drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πρεπει χτυπωντας το ταμπουρο να χτυπαω και τη στεφανη μαζι η μονον το κεντρο του ταμπουρου δηλαδη το δερμα?

 

αν παιζεις backbeat και θες να εισαι σοβαρος ΜΟΝΟ rimshots θα βαρας,αλλοιως θα ακουγεσαι σαν τον μεσο,απαραδεκτο,Ελληνα "rock" drummer.... ;D

 

μελετα rimshot λοιπον για να ξεχωρισεις. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την εικονα ενδεχομενως να μη φαινεται. Ο ηχος ομως εχει μεγαλη διαφορα. Αυτο θα το καταλαβεις παιζοντας στο σετ. Ο ηχος ενος rimshot ειναι πολυ χαρακτηριστικος.

 

και μην ξεχνας

 

Δερμα και στεφανι ταυτοχρονα (rimshot). Για accents ή ενα παχυ backbeat

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελεια ευχαριστω πολυ...μια ομως ακομα ερωτηση ακουω στα τραγουδια που παιζω ή στα βιντεο που βλεπω να χτυπανε ταμπουρο πως μπορω να καταλαβω αν χτυπα μονο δερμα η και στεφανι??μονο με την εμπειρια η δεν παιζει ρολο?

 

 

Ηχητικα το καταλαβαινεις, η διαφορα ειναι εκει....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το να ρωταει ενας ντραμμερ τι ειναι το backbeat ειναι σαν να ρωταει ενας ναυτικος τι ειναι η...θαλασσα  ;D θα φανω μεγαλοψυχος...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Beat_%28music%29#Backbeat

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως το μελος ειναι νεος και προφανως δεν εχει και δασκαλο  8)

Αν μπορουμε να τον βοηθησουμε να το κανουμε με πιο κατανοητο τροπο μεχρι να βρη το δρομο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου