Προς το περιεχόμενο

Emg σε gibson les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιζω πολυ μεταλ και κανω πολυ shredding ..και θα ηθελα να ξερω αν ειναι σωστη αυτη η κινηση/.....μπορειτε να με βοηθησετε>>>/?/ ευχαριστω πολυ!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιζω πολυ μεταλ και κανω πολυ shredding ..και θα ηθελα να ξερω αν ειναι σωστη αυτη η κινηση/.....μπορειτε να με βοηθησετε>>>/?/ ευχαριστω πολυ!!!! :D

 

Mε τι λοιπο εξοπλισμο τα κανεις ολα αυτα τα ωραια μπαμπη...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τι λοιπο εξοπλισμο τα κανεις ολα αυτα τα ωραια μπαμπη...?

ξέρεις τώρα...μακρυά μαλλιά, δερμάτινα... ;D

 

Sorry Babis...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τα πολυ μακρια μαλια δεν το εχω καταφερει ακομα...στο θεμα μας, εχω ενα engl thunder reverb και απο πεταλια  1 cry baby dunlop,ibanez screamer ts9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τα πολυ μακρια μαλια δεν το εχω καταφερει ακομα...στο θεμα μας, εχω ενα engl thunder reverb και απο πεταλια  1 cry baby dunlop,ibanez screamer ts9

 

Καλοί οι emg για τη χρήση που τους θέλεις, αλλά ακόμη καλύτεροι για lead & shredding είναι οι νέοι Duncan Blackouts που χρησιμοποιεί και ο δικός μας shredder Gus G.

Σε κάθε περίπτωση, η αλλαγή από το ένα σετ στο άλλο ή μείξη τους (duncan + emg) είναι πολύ απλή υπόθεση γιατί έχουν κι οι 2 το quick connect καλωδιάκι.

Μάλιστα, οι νέοι emg/duncan actives πλέον δε θέλουν καν κολλητήρι για να μπουν στην κιθάρα, μόνο κατσαβίδια και ψαλιδάκι. Έχουν βυσματάκια κι οδηγίες για όλα τα wiring.

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/high-output/blackouts/

 

Άλλη λύση για active σύστημα ηλεκτρικών, περισσότερο output (για shredding) αλλά χωρίς το κόστος αλλαγής των μαγνητών σου, είναι να βάλεις ένα active preamp:

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_bmp_1standard_blackout_modular.htm

http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm

http://www.thomann.de/gr/emg_afterburner.htm

http://www.thomann.de/gr/emg_spc.htm

 

Όλα τα παραπάνω δίνουν έξτρα boost στον ήχο της κιθάρας σου ενώ πολλά έχουν τη δυνατότητα επιλεκτικής ενεργοποίησης όταν π.χ. θέλεις να βγει για solo και έχουν και λίγο περισσότερο output απ τους standard emg (και μάλιστα ρυθμιζόμενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ!!ειχα κοιταξει του gus g αλλα δεν ηξερα για την ποιοτητα τουσ αφου ειχα ακουσει κακα σχολια... σε σχεση με τους emg 81/85 ειναι ακριβοτεροι>??? και επισης το να "σκαψω' την gibson χαλωντας ετσι το ξυλο της μου εχουν πει πως ειναι  μεγαλο λαθος..τι εχετε να μου πειτε πανω σε αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης το να "σκαψω' την gibson χαλωντας ετσι το ξυλο της μου εχουν πει πως ειναι  μεγαλο λαθος..τι εχετε να μου πειτε πανω σε αυτο??

ότι έχουν δίκιο...μην τη πειράξεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ!!ειχα κοιταξει του gus g αλλα δεν ηξερα για την ποιοτητα τουσ αφου ειχα ακουσει κακα σχολια... σε σχεση με τους emg 81/85 ειναι ακριβοτεροι>??? και επισης το να "σκαψω' την gibson χαλωντας ετσι το ξυλο της μου εχουν πει πως ειναι  μεγαλο λαθος..τι εχετε να μου πειτε πανω σε αυτο??

 

Καταρχάς, γνώμες υπάρχουν (πάρα) πολλές αλλά η μόνη απόδειξη για το ποιο σετ είναι καλύτερο, είναι τα δικά σου αυτιά. Πρέπει να τους ακούσεις/δοκιμάσεις κάπου για να έχεις μια πλήρη εικόνα. Υπάρχουν υποστηρικτές τόσο των emg όσο και των duncan. Προσωπικά μου αρέσουν και οι 2 αλλά έχουν διαφορές ηχητικά.

 

Για το σκάψιμο, πιστεύω δε θα χρειαστεί στην lp καθώς έχει χώρο από κάτω εκτός αν έχεις καμιά lp special ή flat top. Αν όμως σου πουν οπωσδήποτε για σκάψιμο, καλύτερα κοίτα τη λύση του preamp που σου είπα.

Το afterburner και το Pa2 είναι όπως η on-board πλακέτα των emg 81/85 και μάλιστα έχουν ρυθμίσεις και output που ΔΕΝ έχουν οι emg. Αν σου αρέσει οι χροιά των gibson pickups κι απλά θέλεις έξτρα output, είναι καλή λύση. Είναι κι οικονομικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε θα διαλεγα active...δε σου λειπει το γκαζι σε καμια περιπτωση αν θελεις την αισθηση του ενεργου μαγνητη με οχι το "πλαστικο" ηχο θα μπορουσες να δεις το σετακι SD Distortion-59 η Distortion-Distortion...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε θα διαλεγα active...δε σου λειπει το γκαζι σε καμια περιπτωση αν θελεις την αισθηση του ενεργου μαγνητη με οχι το "πλαστικο" ηχο θα μπορουσες να δεις το σετακι SD Distortion-59 η Distortion-Distortion

+1000

εχω και απο τα δυο και προτιμω και εγω τον distortion ειναι πιο......ζουμερος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου