Προς το περιεχόμενο

''ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ & ΜΟΥΣΙΚΟΙ''



Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω σχηματισει την αποψη οτι ενας μουσικος δεν μπορει να ''βγαλει'' απο μεσα του ψυχη , αισθημα και αλλα, αν δεν εχει πονεσει(σκυλαδικα),κλαψει(σκυλομπαλλαντες),νευριασει(μεταλ),βρισει,κλπ.

 

οσους μουσικους εχει το μικρο νησι που ζω, του εχω συναντησει και διαπιστωσα οτι ολοι ανεξαιρετως εχουν ψυχολογικα προβληματα.μικρα, μεγαλα,αλλοι ειναι στον κοσμο τους , αλλοι το ξεπερνανε.

οτιδηποτε ειδους προβληματα.(γκομενα-γυναικα-οικογενεια-κτηματομεσιτικα-φορολογικα-φτωχεια-τοκογλυφικα κ.α.)

 

αρχιζω και ανησυχω ....τι λετε?ειναι ετσι?

καμια ιστορια?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσους μουσικους εχει το μικρο νησι που ζω' date=' του εχω συναντησει και διαπιστωσα οτι ολοι ανεξαιρετως εχουν ψυχολογικα προβληματα.μικρα, μεγαλα,αλλοι ειναι στον κοσμο τους , αλλοι το ξεπερνανε.

οτιδηποτε ειδους προβληματα.(γκομενα-γυναικα-οικογενεια-κτηματομεσιτικα-φορολογικα-φτωχεια-τοκογλυφικα κ.α.)

[/quote']

 

Όλος ο κόσμος τα χει αυτά, μη νομίζεις...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σχηματισει την αποψη οτι ενας μουσικος δεν μπορει να ''βγαλει'' απο μεσα του ψυχη ' date=' αισθημα και αλλα, αν δεν εχει πονεσει(σκυλαδικα),κλαψει(σκυλομπαλλαντες),νευριασει(μεταλ),βρισει,κλπ.

 

οσους μουσικους εχει το μικρο νησι που ζω, του εχω συναντησει και διαπιστωσα οτι ολοι ανεξαιρετως εχουν ψυχολογικα προβληματα.μικρα, μεγαλα,αλλοι ειναι στον κοσμο τους , αλλοι το ξεπερνανε.

οτιδηποτε ειδους προβληματα.(γκομενα-γυναικα-οικογενεια-κτηματομεσιτικα-φορολογικα-φτωχεια-τοκογλυφικα κ.α.)

 

αρχιζω και ανησυχω ....τι λετε?ειναι ετσι?

καμια ιστορια?[/quote']

 

¶μα ήταν έτσι, τότε όλοι οι κάτοικοι του πλανήτη θα ήταν φοβεροί μουσικοί - με εξαίρεση τους ελάχιστους που δεν έχουν ψυχολογικά προβλήματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε.

Ψυχολογικά προβλήματα δεν έχουν μόνο οι μουσικοί.Στην γαμ...νη τη ζωή που ζούμε και με τον καθημερινό αγώνα για επιβίωση φορτωνόμαστε πολλά.Και οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων δεν είναι πάντα οι καλλύτερες.

Όλα αυτά τα φορτώνεται ο καθένας μας ξεχωριστά και τραβάει το δρόμο του.

Οι μουσικοί μάλιστα ή όσοι ασχολούνται με αυτήν έστω και ερασιτεχνικά είναι μπορώ να πώ απο τους τυχερούς.Γιατί μπορούν να εξωτερικέψουν να μιλήσουν βρε αδερφέ μέσα από αυτήν και να βγάλουν από μέσα τους αυτό που τους "βασανίζει".Είτε είναι καψούρα, είτε φτώχεια και ανέχεια, είτε χαρά ή λύπη.

Αλλοίμονο εάν δεν υπήρχαν όλα αυτά τα συναισθήματα και να φιλτραριστούν μέσα από την μουσική.Δεν θα είχαν γραφτεί τόσα τραγούδια τα οποία αγγίζοντας κάποιους άλλους με το ίδιο πρόβλημα φτάχνουν και τις ομάδες που ακούν τα είδη της μουσικής.Ο καψούρης θα ακούσει σκυλάδικα για να απαλύνει τον πόνο του,ο μετανάστης θα ακούσει Καζαντζίδη,ο χαζοχαρούμενος που τα βρίσκει όλα έτοιμα απο τον μπαμπά "Είμαι πολύ καλά περνάω μια χαρά" ο επαναστατημένος νέος που θέλει να ρίξει γροθιά στο σύστημα Rock κλπ.

Μην ανησυχείς λοιπόν καθόλου δεν χρειαζόμαστε ψυχίατρο.Δημιουργούς χρειαζόμαστε που να γράφουν με το συναισθημα για τους άλλους και όχι να γράφουν κατα παραγγελία για τα λαμόγια τους παραγωγούς των δισκογραφικών που μας σερβίρουν ότι θέλουν αυτοί.

 

Dont worry be happy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε.

Ψυχολογικά προβλήματα δεν έχουν μόνο οι μουσικοί.Στην γαμ...νη τη ζωή που ζούμε και με τον καθημερινό αγώνα για επιβίωση φορτωνόμαστε πολλά.Και οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων δεν είναι πάντα οι καλλύτερες.

Όλα αυτά τα φορτώνεται ο καθένας μας ξεχωριστά και τραβάει το δρόμο του.

Οι μουσικοί μάλιστα ή όσοι ασχολούνται με αυτήν έστω και ερασιτεχνικά είναι μπορώ να πώ απο τους τυχερούς.Γιατί μπορούν να εξωτερικέψουν να μιλήσουν βρε αδερφέ μέσα από αυτήν και να βγάλουν από μέσα τους αυτό που τους "βασανίζει".Είτε είναι καψούρα' date=' είτε φτώχεια και ανέχεια, είτε χαρά ή λύπη.[/quote']

 

εγω παντως εχω παρατηρησει κατι σε εμανα και ειναι παγιο...

οταν ολα μου εχουν παει καλα δεν μπορω να πιασω κιθαρα στα χερια μου.και αν ειναι και παρασκευοσαββατο που δουλευω , δεν περναει η ωρα με τιποτα.

 

οταν ολα εχουν παει στραβα , τοτε ξεσπαω πανω στην κιθαρα.μου βγαινουν φρασεις που πριν δεν φανταζομουν καν , και μετα απο ενα λεπτο δεν τις θυμαμαι κιολας...

λες και εκδικουμαι μεσα απο τα ταστα και την πενα!!!

η ωρα περναει χωρις να το παρω ειδηση και μου τη σπαει αφανταστα που πρεπει να σταματησω.

μαλλον το ιδιο πρεπει να συμβαινει και σε πολλους?

η μηπως ειμαι τοσο ψυχακιας...??? :lol:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Keith Emerson είχε πει σε μία συνέντευξη ότι όταν είναι down προσπαθεί να γράψει κάτι που θα φτιάξει τη δική του διάθεση αλλά και των άλλων. Όταν είναι χαρούμενος, μόνο τότε γράφει για "βαρειά" θέματα. Δεν είμαι θαυμαστής του, αλλά όταν το είχα διαβάσει μου είχε φανεί ωραία στάση απέναντι στον κόσμο αλλά και την μουσική.

 

Πέραν αυτού, φίλε Σπύρο, πρέπει να σου πω ότι δε μας τα λες καλά. Νομίζεις ότι οι τρικυμίες εν' κρανίω που περνάμε όλοι μας είναι πραγματικά προβλήματα; Λυπάσαι που δεν σου βγαίνει η μουσική όταν όλα πάνε καλά; Τι λες βρε θηρίο;

 

Τι να πουνε και άνθρωποι που δεν έχουνε χρήματα για να τη βγάλουνε ή που τους βασανίζει κάποια αρρώστια ή που χάσανε κάποιον άνθρωπο; Οι κυκλοθυμίες μας δεν είναι "προβλήματα", είναι ανωριμότητα και ποτέ δεν έχω δει ή δεν έχω ακούσει να βγάζει κάτι αξιόλογο από δαύτες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Keith Emerson είχε πει σε μία συνέντευξη ότι όταν είναι down προσπαθεί να γράψει κάτι που θα φτιάξει τη δική του διάθεση αλλά και των άλλων. Όταν είναι χαρούμενος' date=' μόνο τότε γράφει για "βαρειά" θέματα. Δεν είμαι θαυμαστής του, αλλά όταν το είχα διαβάσει μου είχε φανεί ωραία στάση απέναντι στον κόσμο αλλά και την μουσική.

 

Πέραν αυτού, φίλε Σπύρο, πρέπει να σου πω ότι δε μας τα λες καλά. Νομίζεις ότι οι τρικυμίες εν' κρανίω που περνάμε όλοι μας είναι πραγματικά προβλήματα; Λυπάσαι που δεν σου βγαίνει η μουσική όταν όλα πάνε καλά; Τι λες βρε θηρίο;

 

Τι να πουνε και άνθρωποι που δεν έχουνε χρήματα για να τη βγάλουνε ή που τους βασανίζει κάποια αρρώστια ή που χάσανε κάποιον άνθρωπο; Οι κυκλοθυμίες μας δεν είναι "προβλήματα", είναι ανωριμότητα και ποτέ δεν έχω δει ή δεν έχω ακούσει να βγάζει κάτι αξιόλογο από δαύτες.[/quote']

 

μα φιλτατε δεν εννοουσα συγκεκριμενα για εμενα οτι εχω καποια προβληματα.προς θεου.συγνωμη αν αφησα να εννοηθει κατι τετοιο.το τοπικ αυτο το ανοιξα γενικα..απλα παρεθεσα και το τι εχω παρατηρησει καποιες φορες για μενα και το παιξιμο μου.αυτο ειναι ολο. :wink:

(ουτε φυσικα νιωθω ανωριμος :lol: )

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απ'τα ιδια με τον spimav...Οταν ειμαι down πιανω τον εαυτο μου να παιζει απιστευτα πραγματα, με απιστευτο feel και τρομερες μελωδιες και οταν ειμαι καλα παιζω απλα και κλασικα πραγματα, γρατζουναω χωρις να βγαινει τιποτα το ιδιαιτερο...Νομιζω οτι τα περισσοτερα επικα κομματια εχουν βγει απο 'βαρεμενα,κυκλοθυμικα,απογοητευμενα,ανησυχα' μυαλα...

 

Ομως θα διαφωνησω με τον Wow! (αν ερμηνευσα καλα αυτα που εγραψες, κραταω μια επιφυλαξη...)

 

Καθημερινα πεθαινουν ανθρωποι, παιδια χανουν τους γονεις τους και γονεις τα παιδια τους, αλλοι τη βγαζουν στο δρομο και ζουνε με 1 ευρω το μηνα...

 

Αρα, αφου (π.χ.) στον Λιβανο σκοτωνονται καθημερινα τοσοι ανθρωποι, ολοι οι υπολοιποι πρεπει να ναι χαρουμενοι ο,τι και να συμβαινει;Το ρητο 'τα πραγματα θα μπορουσαν να ειναι χειροτερα' εμενα προσωπικα δεν μου λεει και πολλα, ουτε με παρηγορει...

 

Πριν βιαστειτε να με πειτε εγωιστη, σκεφτειτε το λιγο...Σιγουρα υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που εχουν πολυ χειροτερα προβληματα απο τα δικα μας, αλλα τα δικα μας προβληματα ειναι ΔΙΚΑ μας και μας απασχολουν πολυ γιατι ειναι ΔΙΚΑ μας. Δεν εχω χασει ποτε κανεναν δικο μου ανθρωπο, δεν μενω στο δρομο, δεν ειμαι αναπηρος ουτε αρρωστος, αλλα εχω αλλα προβληματα τα οποια για μενα ειναι σημαντικοτατα κι ας μην ειναι τοσο σοβαρα οσο αυτα που προανεφερα.

 

Αν αυριο (χτυπα ξυλο) χασω τους γονεις μου, ολα αυτα που σημερα ονομαζω 'προβληματα' θα ειναι ανουσια πραγματακια, αλλα σημερα δεν ειναι καθολου ανουσια, και δεν νιωθω ουτε αχαριστος που το λεω αυτο, ουτε ανωριμος...

 

Καποιος που εχει ενα κομμενο χερι, θα επρεπε να λεει 'δοξα τω θεω, θα μπορουσαν να ειναι και τα δυο μου χερια κομμενα';Λιγο δυσκολο δεν ειναι αυτο;

 

Eyeprotocol, επειδη ειμαι σε παραξενη περιοδο και αυτα που εγραψες με ψιλο-τσιγκλισαν (ισως χωρις λογο), ειλικρινα σορι αν παρερμηνευσα κατι απο αυτα που ειπες..

 

Φιλικα,

'Αϋπνίας'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει κάτι πολύ σοφό δυστυχώς δεν θυμαμαι ποιός το έγραψε και το παραθέτω.

 

"ΗΜΟΥΝΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΔΙΑ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ..τρελλαθηκε ο κοσμος!Μονο εγω ο Ναπολεων & εσυ Μεγα Αλεξανδρος ειμαστε καλα στρατηλάτη μου!!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου