Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα Με Προενίσχυση MEC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν Καλησπέρα!

 

Στο θέμα μου τώρα, θέλω τη γνώμη σας για το τι μπορεί να έχει η προενίσχυση η οποία είναι πάνω σε ένα Warwick thumb 5 Bolt On (model 2001 Made In Germany).

 

Αρχικά δεν δουλεύει το balance.

Όντας όλα συνδεδεμένα κανονικά και μάλιστα το volume pot είναι καινούριο.

1) Δεν δουλεύει ούτε στο active, ούτε στο passive και παίζει μόνο ο bridge μαγνήτης και όταν το γυρνάω στον πάνω τίποτα.

2) Εδώ είναι το τρελό της υπόθεσης: Στη θέση passive, όταν βγάζω την μπαταρία έχει ήχο αλλά χαμηλά, το balance δουλεύει κανονικότατα, όπως και το volume, το eq φυσικά όχι (αφού είναι στη θέση passive).

3) Στη θέση active (με την μπαταρία πάνω) και όταν παίζει ο bridge (ο μόνος που παίζει με μπαταρία), το EQ δουλεύει κανονικά.

 

Άρα, αφού έχουμε τσεκάρει ότι:

1) Οι μαγνήτες δουλεύουν και οι δύο

2) Τα ποτενσιόμετρα δουλεύουν όλα (συμπεριλαμβανομένου και του balance)

3) Το EQ δουλεύει (στη θέση active μόνο με τον bridge).

 

Τι μπορεί να κάνει τον neck να μην παίζει με την μπαταρία πάνω?

 

 

 

Να σημειώσω ότι έχω τσεκάρει το σχέδιο και τις ενώσεις πάνω από 20 φορές (δεν είναι υπερβολή), επίσης δεν είναι εύκολο να κάνεις λάθος με τις βασικές ενώσεις των pots αφού ενώνονται με κλιπς που δεν μπαίνουν ανάποδα.     

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως δεν παιρνει ρευμα ο neck απο την μπαταρια?

Το έχω κοιτάξει αυτό.

Παίρνει ρεύμα απ'το ίδιο σημείο που παίρνει και ο bridge (δλδ απ'το pcb πάνω στο eq pot).

 

Τώρα αν εννοείς για το αν φτάνει το ρεύμα μέσα στον μαγνήτη, δεν μπορώ να το ξέρω γιατί είναι shielded σε ρητίνη.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν ισως κανα κομμενο καλωδιο/κακη επαφη απο την πλευρα του μαγνητη.

Χμ...

Μόλις θυμήθηκα ότι έχω αλλάξει θέσεις στους bridge και neck και μετά γινόταν το αντίθετο, δηλαδή έπαιζε ο neck και δεν έπαιζε ο bridge.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...

Μόλις θυμήθηκα ότι έχω αλλάξει θέσεις στους bridge και neck και μετά γινόταν το αντίθετο, δηλαδή έπαιζε ο neck και δεν έπαιζε ο bridge.

Άρα δεν είναι ο μαγνήτης το θέμα, σωστά?

 

Μήπως παίζει κάτι με το pcb? Σε πετάλια πετυχαίνω συχνά κάποιο "κομμένο" trace στα pcb από χαρακιά που μπορεί να μην το εντοπίσεις με τη 1η ή 2η ματιά. Μερικά διαδρομάκια πάνω στο pcb είναι τόσο λεπτά που εύκολα κόβονται από χάραγμα. Κάνε τσεκ με πολύμετρο (στα Ω και στο beeper καλύτερα).

 

Κατά τ΄άλλα, το blend ποτ είναι Οκ? To έχεις έχεις μετρησει με το ωμόμετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου