Προς το περιεχόμενο

Κάρτα για effects;;;


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, για να μην εκτροχιάσω το thread για την UAD, ξεκινώ εδώ και ρωτώ τους συντρόφους Noizάδες:

 

Έχει κανείς υπόψη κάποια κάρτα (εσωτερική ή εξωτερική) με ενσωματωμένα DSP ή άλλους επεξεργαστές η οποία να χρησιμοποιείται από τα plug-ins ώστε να μην επιβαρύνεται ο κεντρικός επεξεργαστής του υπολογιστή;

 

Για να σας προλάβω, ψάχνω για κάτι που θα δουλεύει σε PC (και ουχί Mac) με Pro Tools 7.1, την Digi002 Rack και θα μπορεί να τρέξει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ VST/RTAS plug-in. Το τονίζω γιατί οι UAD και Powercore μπορούν να τρέξουν μόνο τα αντίστοιχα plug-ins του πακέτου, δεν δουλεύουν για άλλα plug-ins. Το ίδιο και η κάρτα APA της Waves νομίζω αλλά δεν είμαι και βέβαιος.

 

Δηλαδή, μια κάρτα με DSP και συμβατή με Pro Tools που θα αναλάβει το φόρτο κάποιων plug-ins προς όφελος των native resources. Υπάρχει;

 

Ευχαριστώ όλους και καλές διακοπές! (Μα τι γλύφτης είμαι ο άτιμος; 8) )

 

EDIT: Φυσικά δεν ενδιαφέρομαι για τις κάρτες HD της Digidesign! Καθαρά λόγω budget, άλλωστε κι εμένα πήγε το μυαλό μου, μέχρι να δω τις τιμές βέβαια...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το ήξερα το μηχανηματάκι, ομολογώ ότι βλέποντας τα διάφορα χαρακτηριστικά του στο site της Muse είναι πολύ καλή φάση και πρέπει να κάνει και αυτό που λέω.

 

Το θέμα είναι ότι δεν δουλεύει με RTAS plug-ins και δεν ξέρω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το προγραμματάκι Wrapper της Fxpansion που μετατρέπει τα VST σε RTAS. Από την άλλη, αφού μπορώ να το συνδέσω με LAN στο PC δεν είναι και ανάγκη να έχω απαραίτητα RTAS εφφέ. Μπερδεύτηκα πάλι...

 

Να ήταν και λίγο φτηνότερο ρε γαμώτ'...

Thanks anyway STUDIOM13! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείτε πως το ρεσέπτορ ενώνει την cpu του

με αυτή του ΗΥ για να τον ξεκουράσει,

αυτό βλέπω πως δεν συμβαίνει.

Απλά το χρησιμοποιείς ως ένα outboard μηχάνημα

όπως ένα εφέ ή ένα σύνθ.

 

Με λίγα λόγια το ρεσεπτορ δεν κάνει τίποτα περισσότερο από ένα Η/Υ.

Κοστίζει όμως ίσως και περισσότερο, από έναν ΗΥ

που θα έκανε πολύ περισσότερα πράγματα από αυτό. :wink:

 

Βασικά και αυτό ένας υπολογιστής είναι. :(

Γιατί να πάρει κανείς λοιπόν αυτό, και όχι έναν ακόμα Η/Υ

με τον οποίο θα είναι και πιο ελεύθερος

πχ να βάλει καλύτερη κάρτα ήχου ή και άλλα πλαγκίνς; ; :?: :idea: :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείτε πως το ρεσέπτορ ενώνει την cpu του

με αυτή του ΗΥ για να τον ξεκουράσει' date='

αυτό βλέπω πως δεν συμβαίνει.

Απλά το χρησιμοποιείς ως ένα outboard μηχάνημα

όπως ένα εφέ ή ένα σύνθ.[/quote']

 

Ακριβώς, δεν είπε κανείς ότι γίνεται κάτι τέτοιο αλλά αν τα Pro Tools αναγνωρίζουν κανονικότατα ως plug-ins όσα έχεις φορτωμένα στο Receptor μέσω του Uniwire, ποιά η διαφορά στη χρήση;

 

Με λίγα λόγια το ρεσεπτορ δεν κάνει τίποτα περισσότερο από ένα Η/Υ.

Κοστίζει όμως ίσως και περισσότερο' date=' από έναν ΗΥ

που θα έκανε πολύ περισσότερα πράγματα από αυτό. :wink:

 

Βασικά και αυτό ένας υπολογιστής είναι. :(

Γιατί να πάρει κανείς λοιπόν αυτό, και όχι έναν ακόμα Η/Υ

με τον οποίο θα είναι και πιο ελεύθερος

πχ να βάλει καλύτερη κάρτα ήχου ή και άλλα πλαγκίνς; ; :?: :idea: :wink:[/quote']

 

Ναι βρε αρχηγέ μου αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Υπάρχουν κάποια πράγματα στα οποία όπως και να το δεις υπερτερεί το Receptor. Όντως πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά για κάθετί που είναι πρωτότυπο και λύνει χέρια, έτσι γίνεται. Π.χ. πόσο εύκολο είναι για σένα (και για οποιονδήποτε χρήστη, μην το πάρεις προσωπικά) να βρεις τι πρέπει να κάνεις για να πετύχεις ό,τι κάνει το Uniwire τόσο απλά, να κάνεις το δεύτερο PC αποκλειστικά plug-in host;

 

Εντάξει, στην τελική πρόσεξε και την πρότελευταία γραμμή του προηγούμενου post μου και θα καταλάβεις ότι κι εγώ κωλύομαι κάπως! 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο άσχετο που ξέχασα...Με τα χρήματα που παίρνει κανείς

002 παίρνει και ένα μεταχειρισμένο Pro tools 24 σύστημα και έχει

και τα dsp της D24 που "σηκώνουν" αρκετά fx και 32 audio ch. χωρίς latency... D24+882 24bit=1100 e περίπου....Bέβαια το ανώτερο soft. που

μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει είναι το 6.4 αλλά δουλεύει και με logic...

Kαι εκτός αυτού μπορεί να προσθέτει κι άλλες dsp κάρτες...

Aχ αυτά τα protoolia....

 

Protools δεν είναι μόνο τα hd...

Mου χει τύχει να crasharoun κι αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου