Προς το περιεχόμενο

Baritone Σε Standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα Νοιζαδες

Μπορω να παρω αυτη την κιθαρα ( http://www.thomann.de/gr/eastwood_sidejack_dlx_baritone_trem.htm )

 

και να της αλλαξω χορδες και να την κουρδισω σε E standard?

Θα της κανω Σεταπ βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Νοιζαδες

Μπορω να παρω αυτη την κιθαρα ( http://www.thomann.de/gr/eastwood_sidejack_dlx_baritone_trem.htm )

 

και να της αλλαξω χορδες και να την κουρδισω σε E standard?

Θα της κανω Σεταπ βεβαια

 

Έστι όπως πολύ σωστά το λες(σετ απ) γιατί να μην γίνεται τι σε προβληματίζει? ???

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα γινεται απλα τα νουμερα των χορδων θα σου φαινονται πιο σκληρα αποτι σε αλλες σου κιθαρες..

 

δηλαδη αν εχεις μια les paul το ιδιο σετ χορδες σε βαρυτονη θα ειναι σαν ενα νουμερο παραπανω

 

περα απο αυτο δεν υπαρχει κατι αλλο να σε προβληματιζει

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν πας σ'αυτή

http://www.thomann.de/gr/eastwood_sidejack_dlx_sb.htm

που είναι σε κανονική σκάλα?

 

Το να κουρδίσεις βαρύτονη σε κανονικό κούρδισμα προϋποθέτει πιο χοντρές χορδές και περισσότερο τράβηγμα (μεγαλύτερες τάσεις) και δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει το μπράτσο να μην γίνει τόξο ή/και να μην σου σπάνε οι χορδές με το παραμικρό bend ή δυνατό strum.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο σατς!

 

αυτο με την ταση παιζει ρολο με τι σετ χορδες παιζεις,

πες μας τι αλλες κιθαρες εχεις και τι σετ χορδες βαζεις για να σου πουμε περισσοτερα!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

Να μοιραστώ μία πληροφορία που ίσως βοήθησει..

 

Η signature les paul του buckethead εχει scale length 27'' ή αλλιώς 686mm και έρχεται -από ότι κατάλαβα μετά από σύντομο googlάρισμα- σε standard κούρδιμα με 10άρες χορδές.

Η κιθάρα που σε ενδιαφέρει φίλε soadas, από ότι είδα στην περιγραφή του thomann έχει scale length 711mm. Μιλάμε για διαφορά 25mm -παρά τρίχα μία ίντσα (δεν την λες μικρή).

 

Η υπόθεσή μου είναι ότι με ένα set 11άρες θα είσαι ασφαλής-αποφεύγοντας ακρότητες.

Αλλά αυτή παραμένει υπόθεση.

 

Υπάρχει βέβαια και το θέμα τρέμολο, που θα πρέπει να παραλάβει μεγάλες τάσεις..

 

Υ.Γ. Αν έστελνες ένα mail στην eastwood?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία Gibson baritone που έχω εγώ,

 

(http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Gibson-Explorer-Baritone-Ltd.-SB-Silverburst/art-GIT0022820-000)

 

Ήρθε σεταρισμένη σε κανονικό κούρδισμα, με 14άρες χορδές. Σε standart tuning με 14άρες απλά δεν παίζεται (κυριολεκτικά), εκτός και αν το παίξιμο σου περιορίζεται σε ρυθμικά μέρη μόνο. Σκέφτομαι την αλλαγή χορδών σε ανθρώπινο νούμερο, κάτι που από ότι έμαθα-ρώτησα μπορεί να γίνει. Σκέφτομαι για 10άρες. Η διαφορά είναι στη fixed γέφυρα που λογικά στην δικιά μου περίπτωση ίσως με βοηθήσει. Όλα γίνονται όμως, αρκεί να συμβιβαστείς με την κιθάρα σαν μέγεθος (scale, κτλ)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική αυτή.

Δηλαδή γιατί να επιλέξει κάποιος μια βαρύτονη κιθάρα αν θέλει να την κουρδίσει κανονικά?

Οι κιθάρες αυτές είναι σχεδιασμένες να δέχονται άνετα τα χαμηλά κουρδίσματα, λόγω του μεγαλύτερο scale τους από τις κανονικές.

 

Μάλιστα (οι περισσότερες από αυτές) μπορεί να "κατεβούν" ακόμα και μια οκτάβα κάτω με τις κατάλληλες χορδές όμως. Να είναι δλδ σε E αλλά μια οκτάβα κάτω.

Έχω στην κατοχή μου μια Fender (Jaguar Special Baritone). Από το εργοστάσιο ήρθε με 11ρες κουρδισμένη σε Β. Βέβαια εγώ την κατέβασα λίγο πιο πολύ και με χορδές 14-68 είμαι πλέον σε drop A.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή γιατί να επιλέξει κάποιος μια βαρύτονη κιθάρα αν θέλει να την κουρδίσει κανονικά?

 

ελα ντε..... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει γουστα ειναι αυτα..προσωπικα μαρεσει η "άπλα" πουχει μια βαρυτονη στο μπρατσο  :P :P :P :P

 

Περα απο αυτο για να βοηθησω τον φιλο μας:

εχεις 2 επιλογες:

με τις χορδες που φοραει ηδη επανω κουρδιζεις σε Ε. αποτελεσμα: μεγαλη ταση στο μπρατσο.

Δευτερη επιλογη βαζεις ενα ή δυο νουμερα πιο λεπτες χορδες. πχ 10αρες ή 9αρες. εξαρταται απο το τι παχος φορας στις αλλες σου κιθαρες.

απλά να θυμάσαι οτι στην βαρυτονη το ιδιο σετ χορδων με μια στρατο θα ειναι πιο "τσιτα"

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου