Προς το περιεχόμενο

Ωδή στο χαμένο GameBoy


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ και πάλι :)

 

Τους έβαλαν και οι prodigy στο παιχνίδι στο τελευταίο album.

 

Οι prodigy είναι ωδειακοί μπροστά σε άλλους που χρησιμοποιουν τέτοιους ήχους ;D.

 

 

Το θέμα είναι οτι ενώ υπάρχουν άπειρα VSTs και έτοιμοι ήχοι για τέτοιες καμμενιές (πχ όπως στο θέμα που ανέβασα πρόσφατα όπου κάποιος έχει κάνει το Kid A και το Ok Computer σε 8-bit, αλλά στο FL Studio), οι πραγματικοί purists τα παίζουν απευθείας σε GameBoy :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ξέρω αν είμαι επηρεασμένος από τη νοσταλγία της περιόδου που το σημαντικότερο πρόβλημα της ζωής μου ήταν πως θα αποκτήσω το Gargoyle's Quest και το All Star Challenge, πάντως μου άρεσε πάρα πολύ...

 

Dot Matrix with Stereo Sound μωρή αρρώστια!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικότητα χρειαζόμουν άλλα 4 μέτρα για να κλείσω τον κύκλο, αλλά το σύστημα δεν χωράει και θα πρέπει να βρω κάποιον άλλο τρόπο (με λούπες) για να εκμεταλλευτώ τις λιγοστές θέσεις μνήμης.

 

Έγινε και αυτό. Τα ίδια μοτίβα δεν τα προσέθεσα ως καινούρια σε κάθε επανάληψη και χώρεσαν όλα.

 

Το ενδιαφέρον στο τελικό αρχείο δεν είναι οτι ένωσα καλύτερα τα κομμάτια του παζλ μεταξύ τους, αλλά οι επιλογές κατά τις εναλλαγές των ακκόρντων (αν δε σταματήσεις μια νότα ή δεν παίξεις άλλη στη θέση της, τότε αυτή συνεχίζει) για να δημιουργούνται αυτά τα conflicts που μοιάζουν με εφέ (<= δεν είναι εφέ, αλλά ζόρια του συστήματος :) )

 

Κάψιμο τέλος (προς το παρόν), ευχαριστώ για το σπρώξιμο :)

 

 

CRACKED_8-BIT_FINAL_2.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά, πολύ παλιά (φανταστείτε, έμπαινα 2-3 φορές τη μέρα στο MySpace), είχα βρει αυτούς. Εντάξει, δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά έχουν τη φάση τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι κατεβασα με τη μία το προγραμμα. Στο κλιπ, θα προτιμούσα περισσότερη ποικιλομορφία στην ενορχήστρωση :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον πείραμα.

Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω το cracked ενορχηστρωμένο 8βιτ + φυσικά όργανα.

 

Nd, αν ακούς, πρέπει να παραχωρήσεις το audio από το clip με τους θαλάσσιους ελέφαντες για να ολοκληρωθεί η αρρώστια. 8)

 

Πάλι θαλάσσιοι ελέφαντες; Ο Χαρίλατρος με φλημεηλ και Νικόδημο αν θυμάμαι καλά είχαν χρησιμοποιήσει ένα τέτοιο σαμπλ. Ή μήπως ήταν θαλάσσιοι λέοντες; Δεν ειμαι σίγουρος. Θυμάμαι όμως ότι ήταν γραμμένοι στα snare islands.

Αξέχαστο όνομα  ;)

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι θαλάσσιοι ελέφαντες; Ο Χαρίλατρος με φλημεηλ και Νικόδημο αν θυμάμαι καλά είχαν χρησιμοποιήσει ένα τέτοιο σαμπλ. Ή μήπως ήταν θαλάσσιοι λέοντες; Δεν ειμαι σίγουρος. Θυμάμαι όμως ότι ήταν γραμμένοι στα snare islands.

Αξέχαστο όνομα  ;)

 

Εντάξει κύριε, μη βαράτε κύριε. ;D ;D

 

 

Ευκαιρία πάντως να ξαναακούσουμε το Sea Lion: http://www.noiz.gr/index.php?topic=166464.0  :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου