Προς το περιεχόμενο

AUDIO PC ... From The Very Beginning


sakis_music

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ισχύει ότι το κορυφαίο είναι το ακριβότερο. Αλλά αν το πιστεύεις αυτό, είσαι γεννημένος για να πάρεις Macintosh.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετά από μια εκτενέστατη περιήγησή μου στο internet επί του Θέματος, το Pc έχασε σημαντικό έδαφος έναντι του Mac. Από τη στιγμή που το θέλω αποκλειστικά για μουσικές εφαρμογές και τίποτ άλλο, πιστεύω πλέον πως το Mac είναι μονόδρομος για μένα. Το μόνο που με κρατά ακόμα, είναι το αν θα βρω και για το Mac την πληθώρα των Ήχων που κυκλοφορούν για Pc.

 

 

Επίσης, να σου πω ότι στη Μουσική Τεχνολογία, ναι, το ακριβότερο είναι και το καλύτερο. Δεν μιλάμε, βέβαια, για διαφορές των 200-300 ευρώ, αλλά, όταν ένα μοντέλο της ίδιας εταιρίας κοστίζει 5.000 και το άλλο πάλι της ίδιας εταιρίας κοστίζει 3.500, λογικό είναι των 5.000 να είναι πολύ πιο ανώτερο. Πχ. ποιο music workstation μπορεί να συγκριθεί με το OASYS της KORG; Απολύτως κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης' date=' να σου πω ότι στη Μουσική Τεχνολογία, ναι, το ακριβότερο είναι και το καλύτερο. Δεν μιλάμε, βέβαια, για διαφορές των 200-300 ευρώ, αλλά, όταν ένα μοντέλο της [u']ίδιας[/u] εταιρίας κοστίζει 5.000 και το άλλο πάλι της ίδιας εταιρίας κοστίζει 3.500, λογικό είναι των 5.000 να είναι πολύ πιο ανώτερο. Πχ. ποιο music workstation μπορεί να συγκριθεί με το OASYS της KORG; Απολύτως κανένα.

 

Λυπάμαι, αλλά θα επιμείνω. Η σωστή ερώτηση είναι : ποια επένδυση των 8000 ευρώ μπορεί να συγκριθεί με το Oasys, οπότε η απάντηση είναι ότι υπάρχουν πολλές επενδύσεις σε μουσική τεχνολογία με κόστος 8000 ευρώ που θα σου δώσουν εκατοντάδες φορές περισσότερες δυνατότητες και καλύτερο ήχο από το Oasys.

 

¶λλωστε, και εσύ συμφωνείς με αυτό που γράφω, αλλιώς θα πήγαινες να πάρεις το Oasys, θα έπαιρνες και 2000 ρέστα και θα τελείωνε η υπόθεση. Προφανώς, θέλεις πράγματα που το Oasys δεν μπορεί να προσφέρει - ανεξάρτητα από το υψηλότατο κόστος του - οπότε αυτά αναζητάς.

 

Επί της ουσίας, το μόνο πράγμα που ξέρω ότι δεν υπάρχει για Macintosh και θα ήταν χρήσιμο αν υπήρχε είναι το Gigastudio και οι βιβλιοθήκες του. Αλλά αυτό δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό, οπότε μην ανησυχείς για το αν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα με το Macintosh.

 

Πάντα στα πλαίσια της λογικής ότι "το καλύτερο είναι το ακριβότερο" με την οποία όπως είπαμε, διαφωνώ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το έθεσες τώρα, σαφώς και συμφωνώ μαζί σου. Διαφορετικά, θα αγόραζα το OASYS και θα τελείωνε εκεί η υπόθεση. Το OASYS δεν μου δίνει τις δυνατότητες που εγώ θέλω, γι αυτό και "ξενοκοιτάω". :D

 

 

Τώρα, όσον αφορά το Giga Studio διάβασα πάρα πολύ καλές κριτικές ( ίσως τις καλύτερες ). Χμ... :x Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει και για Mac; Ποιος ξέρει... Υπάρχει γενικά κάτι αντίστοιχο του Giga και για Mac ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να βγει για Mac, αλλά δεν πειράζει. Έτσι και αλλιώς, οι σημαντικότερες βιβλιοθήκες του Gigastudio είναι εκείνες της VSL (Vienna Symphonic Line), οι οποίες τρέχουν και σε άλλα samplers και (απ' ότι ξέρω) είναι (ή σύντομα θα είναι) διαθέσιμες και σαν αυτόνομα "όργανα" για Mac.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεύρα μου!!! :evil:

 

Έχω δεχτεί τέτοιο όγκο πληροφοριών εντός και εκτός noiz από το πρωί που ζαλίστηκα. :x

 

Ελπίζω να μας δώσει τα φώτα του και κάποιος που έχει επαγγελματικό studio. Πλέον όλα τα μεγάλα professional studios χρησιμοποιούν ψηφιακή τεχνολογία. Αυτοί δουλεύουν με pc ή mac; Από τί αποτελείται; Ποια Soft Synths/Βιβλιοθήκες Ήχων κλπ χρησιμοποιούν; Ποιο Sequencer; Ποια monitors; Ένας επαγγελματίας βρε παιδιά εδώ μέσα... κανείς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει και για Mac

 

κάπου διάβασα οτι θα βγει αλλά θα λειτουργεί μόνο στα καινουργια intel-mac. όπως είπε και ο eye υπάρχουν ένα σωρο καλές sample libraries & soft samplers,είτε πάρεις pc ειτε παρεις mac.

 

πάντως είναι καλή περίπτωση ένας mac pro γιατι έχει state of the art τεχνολογια ,όλα τα parts ειναι πλήρως συμβατα μεταξυ τους και οι τιμη (γι αυτο που παίρνεις) δεν είναι και τόσο υψηλή (όπως συνεβαινε παλαιοτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μας δώσει τα φώτα του και κάποιος που έχει επαγγελματικό studio. Πλέον όλα τα μεγάλα professional studios χρησιμοποιούν ψηφιακή τεχνολογία. Αυτοί δουλεύουν με pc ή mac; Από τί αποτελείται; Ποια Soft Synths/Βιβλιοθήκες Ήχων κλπ χρησιμοποιούν; Ποιο Sequencer; Ποια monitors; Ένας επαγγελματίας βρε παιδιά εδώ μέσα... κανείς;;;

 

στο εξωτερικό οτι ο συνδυασμός protools hd / mac είναι "industry standard".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο music workstation μπορεί να συγκριθεί με το OASYS της KORG; Απολύτως κανένα.

 

Επειδή είσαι απόλυτος, κοίτα εδώ

 

 

και εδώ

http://www.soundonsound.com/sos/jan05/articles/openlabsneko.htm

 

και εδώ

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4549

 

http://www.openlabs.com/

 

http://www.openlabs.com/gen2_p1.htm

 

και μάλιστα με λιγότερα χρήματα. :wink:

 

Παρόλα αυτά κανένα workstation δεν μπορεί να συγκριθεί

με ένα PC DAW workstation …. :wink: :wink

:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου