Προς το περιεχόμενο

AUDIO PC ... From The Very Beginning


sakis_music

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα συγνώμη... αλλά αυτά ( οθόνη, άνοιγμα-κλείσιμο του μηχανήματος :lol: ) μόνο σοβαρά επιχειρήματα και σοβαροί λόγοι δεν είναι!!! Δυστυχώς ή ευτυχώς... Τέλος Εποχής για τα Pc, όσον αφορά μουσικές εφαρμογές... Ούτως ή άλλως, στη μουσική το μέλλον είναι τα υβριδικά, όπως το NEKO. Πλέον το Pc μού είναι άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:D Ξεκίνησα να φτιάξω ένα Audio Pc ο άνθρωπος και έφτασα μπροστά στο 1ο παγκοσμίως Υβριδικό Windows XP Μusic Workstation με Dual-Core Athlon 64-bit processors!!! Ένα πραγματικό θαύμα της Μουσικής Τεχνολογίσς!!! Συνδυάζει την ευκολία μεταφοράς για LIVE ενός Keyboard με τις απίστευτες δυνατότητες του Pc. Ποιος πληκτράς είναι αυτός που δεν θα ήθελε πάνω σε ένα μόνο keyboard να δουλεύει με όποιο πρόγραμμα για Pc κυκλοφορεί στην αγορά και παράλληλα να το παίρνει το βράδυ και να πηγαίνει στα LIVE του ;;; 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sakis,μην είσαι απολυτος,υπάρχουν ένα σωρο πιο ποιοτικες λύσεις στα ιδια λεφτα που μάλιστα δε σε δεσμευουν τοσο οσο αυτό το neko.

 

βεβαια περι ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sakis' date='μην είσαι απολυτος,υπάρχουν ένα σωρο πιο ποιοτικες λύσεις στα ιδια λεφτα που μάλιστα δε σε δεσμευουν τοσο οσο αυτό το neko.

 

βεβαια περι ορέξεως...[/quote']

 

Spirou, δεν είμαι απόλυτος. Θέλω να ακούσω και άλλη εναλλακτική λύση, αν μπορείς να μου δώσεις. Αναζητώ την καλύτερη δυνατή λύση για μένα. Απλά, δεν μπορώ να φανταστώ κάποια καλύτερη λύση από το να έχω μέσα σε ένα μόνο keyboard όποιο sequencer θέλω εγώ ( Cubase, Reason κλπ ), εκατομμύρια ήχους, plug ins, effects κλπ κλπ και το βράδυ να το παίρνω και στα LIVE μου !!! Αν έχεις να μου προτείνεις κάποια καλύτερη λύση, θέλω πολύ να την ακούσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spirou, δεν είμαι απόλυτος. Θέλω να ακούσω και άλλη εναλλακτική λύση, αν μπορείς να μου δώσεις. Αναζητώ την καλύτερη δυνατή λύση για μένα. Απλά, δεν μπορώ να φανταστώ κάποια καλύτερη λύση από το να έχω μέσα σε ένα μόνο keyboard όποιο sequencer θέλω εγώ ( Cubase, Reason κλπ ), εκατομμύρια ήχους, plug ins, effects κλπ κλπ και το βράδυ να το παίρνω και στα LIVE μου !!! Αν έχεις να μου προτείνεις κάποια καλύτερη λύση, θέλω πολύ να την ακούσω!

 

ok.

για παραδειγμα ένας συνδυασμός ενός κορυφαιου laptop σαν κι αυτό ,με μια κορυφαία audio interface σαν κι αυτήν με ένα πολύ καλό midi keyboard είναι πολύ πιο ποιοτικός,με πολυ περισσότερες δυνατοτητες,πιο φθηνός και παραμένει φορητός (οχι εξισου,αλλά παραμένει :) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ήδη έχουν ειπωθεί πολλά (ίσως και όλα) και ίσως επαναλάβω κάτι, θα με συγχωρέσετε ελπίζω! 8)

 

Πρώτον, σε 2 εβδομάδες θα στήσω ένα audio PC για το studio ενός καλού φίλου. Μιας και έκανα αρκετή έρευνα αγοράς, σας πληροφορώ ότι με 2000 ευρώ κάνεις ένα μηχάνημα που είναι πραγματικό κτήνος. ¶ντε αν θέλει κανείς να υπερβάλλει να φτάσει τα 3 χιλιάρικα. Με κορυφαία εξαρτήματα, με πολλούς σκληρούς, με εκπληκτική κάρτα ήχου, ένα τρομερό σύστημα.

 

Αυτό για να μην υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι πρέπει να ξοδέψει κανείς τα διπλά για να πάρει ένα Mac Pro ώστε να κάνει σωστά τη δουλειά του. Γιατί συμφωνώ με τον Wow! πως τα Macintosh δεν είναι απαραίτητα το καλύτερο επειδή είναι το ακριβότερο.

 

Anyway, γούστα είναι αυτά. Προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω τα ποσά που ζητάει ο κύριος Jobs για το design των προϊόντων του (το οποίο παραδέχομαι ότι είναι υπέροχο) ή για να έχω απόλυτη συνεργασία μεταξύ των parts. Αυτό ευτυχώς συμβαίνει όλο και πιο σπάνια στις μέρες μας και στην τελική παίρνεις ένα Dell (όπως ειπώθηκε νωρίτερα) που είναι μουράτα, έχουν απίστευτο customer care και είναι σε απλά τσιμπημένες τιμές. Αν βέβαια κάποιος χρειάζεται τόσο το OSX ώστε να πρέπει απαραίτητα να πάρει Mac, δεν έχει άλλη επιλογή αλλά εκεί τουλάχιστον θα πληρώσει κάτι που όντως δεν θα βρει αλλού.

 

Το Neko είναι πολύ βολικό ως all-in-one λύση αλλά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι σου δένει κάπως τα χέρια. Αν βέβαια δεν υπάρχει ανάγκη για αλλαγές και αν δεν υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το όργανο (χτύπα ξύλο) τότε είναι μια ωραία και ακριβή λύση, γιατί και τα 6 χιλιάρικα πολλά είναι για ένα PC στην ουσία. Αλλά εδώ πληρώνεις το πακετάκι, όχι το κάθε μέρος του ξεχωριστά.

 

Τελειώνοντας γιατί το κούρασα πάλι, το κορυφαίο καθορίζεται από τις ανάγκες μας. Το Oasys είναι όντως ένα φανταστικό όργανο αλλά γα κάποιον που θα θέλει να κάνει μια τεράστια ενορχήστρωση με ένα και μόνο keyboard. Ένας παραγωγός electro μουσικής θα προτιμήσει να πάρει π.χ. ένα Alesis Andromeda ή ένα Poly Evolver για να βγάλει τους αναλογικούς ήχους που χρειάζεται η μουσική του.

Και βέβαια, η εξίσωση κορυφαίο=απολύτως ακριβότερο έχει καταστρέψει κόσμο οδηγώντας τον σε λάθος επιλογές. Καλό είναι να μην κάνουμε τσιγκουνιές αλλά να αξιοποιούμε τα χρήματα που διαθέτουμε.

 

Και ζεσταίνομαι... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί άλλο να πω ρε παιδιά. Ειλικρινά δεν ξέρω. Εξακολουθώ, ωστόσο, να είμαι πολύ ενθουσιασμένος με το NEKO. Ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα ήταν ποτέ δυνατό να κυκλοφορήσει ένα τέτοιο μηχάνημα. Ένα και μοναδικό Music Workstation όπου μπορείς να κάνεις τα πάντα, χωρίς να κουβαλάς και να στήνεις και να προσπαθείς να κάνεις να δουλέψουν μαζί 35 διαφορετικά συμπράγκαλα ( πράγματα εννοώ :) ) !!! Τους έχω στείλει ήδη mail για να μου πουν πού μπορώ να βρω στην Ελλάδα ή εδώ κοντά ΝΕΚΟ για ακρόαση. Οι δυνατότητές του είναι πραγματικά απεριόριστες, ίδιες με αυτές ενός pc ή mac και αν το επιθυμείς το αναβαθμίζεις ανά πάσα στιγμή.

 

Όσο για τη λύση που μου πρότεινες spiroy... σε ευχαριστώ πολύ, αλλά, δεν διάβασα κάτι τόσο εντυπωσιακό που να μην μπορώ να το κάνω με το ΝΕΚΟ...

Anyway... Ας περιμένουμε λίγο ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ήδη έχουν ειπωθεί πολλά (ίσως και όλα) και Αυτό για να μην υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι πρέπει να ξοδέψει κανείς τα διπλά για να πάρει ένα Mac Pro ώστε να κάνει σωστά τη δουλειά του. Γιατί συμφωνώ με τον Wow! πως τα Macintosh δεν είναι απαραίτητα το καλύτερο επειδή είναι το ακριβότερο.

 

Τα καινούρια MacPro (με διπλό διπύρινο Xeon = 4 cores) είναι σχεδόν 800 Ευρώ φθηνότερα απο Dell με αντίστοιχα χαρακτηριστικά! Αυτά για τους μύθους περί ακριβών mac.

 

Συμφωνώ οτι το ακριβότερο δεν είναι καλύτερο και δεν νομίζω κανείς να αγοράζει mac επειδή είναι ακριβό, αλλά επειδή είναι καλοστημένα μηχανήματα, σταθερά, με καλό λειτουργικό που απλά κάνουν καλά τη δουλειά τους, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορείς να στήσεις καλά ενα PC που να κάνει εξίσου καλή δουλειά.

 

Με συγχωρείτε για το άσχετο... :oops: :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καινούρια MacPro (με διπλό διπύρινο Xeon = 4 cores) είναι σχεδόν 800 Ευρώ φθηνότερα απο Dell με αντίστοιχα χαρακτηριστικά! Αυτά για τους μύθους περί ακριβών mac.

 

Τι είναι τα Mac δηλαδή' date=' φτηνά; Όταν ένας iMac κοστίζει 50% παραπάνω από ένα οποιοδήποτε PC με τα ίδια χαρακτηριστικά και ένας MacPro αρχίζει από τα 3 χιλιάρικα (εντάξει, είναι quad-core αλλά ας υπήρχαν στην αγορά τέτοια mobos και τότε θα βλέπαμε) ενώ εγώ έκανα ένα θηριώδες PC με 2, τι είναι; Έστω ότι και τα Dell είναι πάρα πολύ ακριβά, και πάλι δεν θα πλήρωνα οποιοδήποτε όνομα ή σχεδιασμό.

 

Συμφωνώ οτι το ακριβότερο δεν είναι καλύτερο και δεν νομίζω κανείς να αγοράζει mac επειδή είναι ακριβό, αλλά επειδή είναι καλοστημένα μηχανήματα, σταθερά, με καλό λειτουργικό που απλά κάνουν καλά τη δουλειά τους, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορείς να στήσεις καλά ενα PC που να κάνει εξίσου καλή δουλειά.

 

Εδώ θα συμφωνήσουμε απόλυτα. Μόνο να παρατηρήσω ότι έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα θεοποίησης των Mac, ειδικά στους μουσικούς. Από επιδόσεις και σταθερότητα δεν είναι μπροστά από ένα σύγχρονο και σωστά στημένο PC, από λειτουργικό είναι (αν το PC χρησιμοποιεί Windows). Όπως είπα και πριν, αν κάποιος πρέπει να δουλέψει OSX, τότε θα πάρει Mac και καλά θα κάνει γιατί είναι ο μόνος τρόπος να κάνει την εργασία που έχει στο μυαλό του.

 

Υ.Γ. Δεν ήταν άσχετα τα παραπάνω! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου