Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για live rig...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας σχετικα με το παρακατω rig το οποιο προοριζεται για live. Το ζητουμενο ειναι καθαρα το λιγο κουβαλημα και ο τιμιος ηχος. Σκεφτηκα αυτα λοιπον

 

http://www.thomann.de/gr/amt_p_2.htm?sid=8515b5033aa2fb8c7478510fcc6d83dc

 

σαν τελικος αυτο

 

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Solid-state-amp-heads/Electro-Harmonix-22-Caliber-Power-Amp-Pedal-/art-GIT0016549-000

 

και μια ελφρια καμπινα 1χ12...

 

Υπαρχει  και η επιλογη βεβαια του P2 με εναν ελαφρυ combo γυρω στα 15-20 βατ

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν παίρνεις τον EVH που τον χρυσοπλήρωσες? Θα έχεις και ηχάρα, θα του κάνεις και απόσβεση, θα το ευχαριστηθείς κιόλας.

 

Τον κουμπώνεις εδώ : http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_red_box_classic.htm

και μετά PA. Βάζεις και 2 πεταλάκια στο loop του evh και καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 11,4 κιλα που ζυγιζει η κεφαλη σου (EVH) μαλλον δεν χρειαζεται αλλο να ψαχνεσαι με τετοια.

 

Αντε,εχε και καβατζα καμια πουπουλεξ 1Χ12 καμπινα για περιπτωση που δεν εχουν εκει που θα παιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μόνο πράγμα με προβληματίζει και δεν θέλω να κουβαλάω το κεφάλι μου... Η τσιγαριλα που θα μυρίζει την επόμενη μέρα και η ενδεχόμενη ζημία που μπορεί να συμβεί κατά την μεταφορά... Δηλαδή σκίσιματα και γενικά αισθητικώς εννοώ να συμβεί κάτι. Είναι ακόμα πολύ καινούριος και είμαστε πολύ ερωτευμένοι ο ένας με τον άλλο. Για την ώρα... Σε λίγο καιρό μπορεί και να μου φύγει. Αν τελικά  αποφασίσω να τον πάρω μαζί , η λύση του ντι αει μποξ για σύνδεση με κονσόλα απευθείας αξίζει για να μην κουβαλήθει και η καμπίνα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μόνο πράγμα με προβληματίζει και δεν θέλω να κουβαλάω το κεφάλι μου... Η τσιγαριλα που θα μυρίζει την επόμενη μέρα και η ενδεχόμενη ζημία που μπορεί να συμβεί κατά την μεταφορά... Δηλαδή σκίσιματα και γενικά αισθητικώς εννοώ να συμβεί κάτι. Είναι ακόμα πολύ καινούριος και είμαστε πολύ ερωτευμένοι ο ένας με τον άλλο. Για την ώρα... Σε λίγο καιρό μπορεί και να μου φύγει.

 

Θα παρεις και μια θηκουλα για τη μεταφορα και δεν θα παθει τιποτα.

Εξαλλου και κανα παρασημο-σημαδι αν τσιμπησει ενα οργανο-μηχανημα πανω σε λαιβ,μαλλον τιμητικο για τη χρηση του ειναι,τουλαχιστον λες "το πληρωσα και το χρησιμοποιω".

Αλλιως ειναι σαν να εχεις μια αμαξαρα στο παρκιγκ που δεν τη βγαζεις ποτε,και κυκλφορεις μονιμα με κανα γιουγκο  ;D

 

Αν τελικά  αποφασίσω να τον πάρω μαζί , η λύση του ντι αει μποξ για σύνδεση με κονσόλα απευθείας αξίζει για να μην κουβαλήθει και η καμπίνα ;

 

Δεν ξερω τα χαρακτηριστικα του.

Λειτουργει δηλαδη και χωρις φορτιο μεγαφωνου αυτος?

edit: Στο manual γραφει το λογικο:

"...NOTE: A speaker must always be plugged into one of the speaker

jacks when the EVH amplifier is ON or damage may occur. Switch

the amplifier "OFF" or to "STANDBY" while changing speaker connections

or impedance settings."

 

Αρα ειτε κουβαλας καμπινα ειτε βρισκεις οπου παιξεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μόνο πράγμα με προβληματίζει και δεν θέλω να κουβαλάω το κεφάλι μου... Η τσιγαριλα που θα μυρίζει την επόμενη μέρα και η ενδεχόμενη ζημία που μπορεί να συμβεί κατά την μεταφορά... Δηλαδή σκίσιματα και γενικά αισθητικώς εννοώ να συμβεί κάτι.

τον εξοπλισμό τον αγοράζουμε για να τον παίρνουμε στα λάιβ....αυτή είναι η μία και ουσιαστική χρήση του!....

και όντως, με μια θηκούλα θα είσαι κομπλέ....

 

ντι αει μποξ

σε κάποιες λέξεις επιβάλλονται τα english! ;) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, ο ενισχυτής σου όντως χρειάζεται speaker load μαζί με DI Box (ο δικός μου όχι  ;))...αρα μια καμπινούλα είναι απαραίτητη (είτε αυτή που έχει το μαγαζί είτε μια πούπουλο 1Χ12 που θα πας εσυ)...ούτως η άλλως θα την χρειαστείς ως monitor μπροστά σου, δεν θα πάει χαμένη...

Φυσικά και συμφωνώ οτι τον εξοπλισμό τον αγοράζουμε ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΜΕ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Άρη, ιν δε νέιμ οφ έβριθινγκ δατ ιζ χόλι ΕΝΤ ΑΝΧΟΛΙ, γιατί ανοίγεις πενηνταεφτά χιλιάδες θρεντς με ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες χιλιοσυζητημένες ερωτήσεις? Δεν δίνεις απολύτως ΚΑΜΙΑ βάση στα άπειρα που έχουν ειπωθεί δημοσίως και ιδιωτικώς σε pm, και τα μετατρέπεις σε σκότωμα ώρας και χρήσιμων πληροφοριών που είτε απασχολούν μνήμη χρυσόψαρου, είτε με αδιαφορία μπαίνoυν από το ένα αυτί και βγαίνουν από το άλλο. Πώς νομίζεις ότι θα σε αντιμετωπίσει κάποιος την επόμενη φορά που ζητήσεις συμβουλές (για άλλα θέματα ή πάλι για τα ίδια), βλέποντας πως η προθυμία του και ο χρόνος του πάνε στα σκουπίδια?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει βρε σπύρο μην με παρεξηγείσ. Είναι το gas. Δεν μπορώ να το ξεπεράσω. Από την άλλη όταν κόπιαζω πολύ να πάρω κάτι μετά το πονάω κάπως. Ειδικά στην αρχή. Μετά από κάποιο διάστημα το ξεπερνάω... Και εν τω μεταξύ επειδή αγοράζω και πουλάω εξοπλισμό συχνά έρχομαι σε επαφή με πολλά παιδιά τα οποία συμφωνούν εν πολλοίς με το σκεπτικό ότι τον καλό σου εξοπλισμό δεν το μεταφέρεις ελαφριά την καρδιά. Βέβαια αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Άλλος θέλει να κουβαλάει 412 μαζί του εμένα κάτι τέτοιο θα μου βγει ξινό. Για αυτό ψάχνω εναλλακτικές . Αφού ξέρετε είμαι της καλοπέρασης... Ελληναρας τι να λέμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά βρε Άρη τον εξοπλισμό τον παίρνουμε για να τον χρησιμοποιούμε, όχι για να τον θαυμάζουμε στο σπίτι, πίσω από μια βιτρίνα εκθετηρίου ή μέσα σε μια θυρίδα τράπεζας... (εκτός από τις περιπτώσεις πανάκριβων συλλεκτικών αντικειμένων). Και στο κάτω-κάτω μη φοβάσαι... δεν πρόκειται να γίνει της Κορέας στο μαγαζί (εκτός αν παίξετε σε πολύ πανκ σκηνικά - kwsta79 μας λείπεις - καμιάς κατάληψης κλπ). Ίσα ίσα που η απόλαυση του αποκτήματός σου θα είναι πολύ μεγαλύτερη σε τέτοιες συνθήκες. Ούτως ή άλλως ψωμωμένος δείχνεις - αν πάει να γίνει καμιά στραβή ορθώνεις ανάστημα.  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου