Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μόνιτορ BX8a Deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

 

Είχα αποκτήσει πριν κάτι μήνες τα λεγόμενα μόνιτορ μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση. Τα είχα τσεκάρει δηλάδη χαμηλές ψηλές μεσαίες και ακούγονταν πολύ καλά για την τιμή τους.

 

Χθές παρατήρησα ότι άκουγα πάνω σε ένα μιξ το δεξί ηχείο περισσότερο. Ελέγχοντασ τα ποτενσιόμετρα είδα οτι στην ίδια ακριβώς ένταση ( ποτενσιόμετρα και τα 2 στη μεση )

το αριστερό υστερούσε απο το δεξί σε μέγαλο βαθμο. Σε ένα φανκυ ρεμιξ σαμπλ τσέκαρα μεμονομένα τα ηχεία και σε διαφορετικές εξόδους της κάρτας ήχου και όλα δείχνουν ότι το ήχειο μου "αρρώστησε".

 

Συγκεκριμένα ακούγεται σε ενταση πολύ πιο χαμηλά και σαν να παραμορφώνει λίγο ( παρασιτα μουνταδα ).

Είμαι τελειόφητος ηλεκτρονικός και σκέπτομαι να το ανοίξω να δω τι γίνεται. Θα μου πείτε γιατί θίγω το θέμα τοτε, ο κύριως λόγος είναι μήπως υπάρχει καποιος γνώστης των ηχείων και μπορεί να με βοηθήσει στο να επιλύσω το πρόβλημα μου, με καποιες οδηγίες που να δώσω βάση κτλ γιατι δν γνωρίζω το ήχειο μεσα.

 

Σημείωση: Έχω την αίσθηση ότι το ηχείο έχει κάψει κάποιο εξάρτημα στο κομμάτι της προενίσχυσης ή της τροφοδοσίας. Γιατί το λέω αυτο, εντός του δικτύου τροφοδοσίας στο χώρο εχω παρατηρήσει ότι πχ με άνοιγμα κάποιου διακόπτη το ήχειο κάνει κάποιους ήχους ( γκουπ γκουπ ). Επειδή έχουν τη δικία τους τροφοδοσία φαδαστικα οτι την έπαθε ετσι. Πως όμως το 2ο ηχείο τη γλίτωσε. Λέτε να παιζει ρόλο και το XLR? να πω την αλήθεια δεν δοκίμασα το αλλο καλωδιο.

 

Παρακαλω όποιος γνώριζει τα εν λόγω μόνιτορ εις βάθος παντα ας πει τη γνώμη του ή και κάποιος με γενικότερες γνώσεις.

 

Μην μου πείτε να τα πάω στην ΕΛΙΝΑ ανοιγει το service στις 28/08 καπου.

 

Και τι θα κάνω στην άδεια μου ρε παιδιααααα!!!!

 

Ευχαριστώ

 

Φιλικά,

Ηλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάνε και ένα τσεκ τα καλώδια..μπορεί κάτι να παίζει απο κει. βάλε ένα άλλο σετ καλώδια ή βάλε ανάποδα αυτά που ήδη έχεις.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν βλέπω την ώρα να σχολάσω να πάω να το δω. Ρε τι πάθαμε... Τόσο καιρό δεν είχε φανεί κατι. Τώρα που είναι κλειστοι όλοι μας βρήκε.

Θα είμαι αισιόδοξος. Και άμα πελαγώσω θα του κάνω εγχείρηση.

 

Στο μεταξύ μετανιώνω που τα επέλεξα αν κρίνεις οτι το φορουμ τους είναι τιγκα στα προβλήματα. Τι να πω. Ας με διαψέυσει κάποιος, άλλα αρχίζω να νιώθω οτι ούτε την τιμή τους δεν αξίζουν τόσα τεχνικά προβληματα. Τρομοκρατηθηκα εν μερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάνε και ένα τσεκ τα καλώδια..μπορεί κάτι να παίζει απο κει. βάλε ένα άλλο σετ καλώδια ή βάλε ανάποδα αυτά που ήδη έχεις.

Πάνω που ήθελα να ρωτήσω αν αυτό που αναφέρει ο φίλος έχει γίνει. Εννοείται ότι έχεις δοκιμάσει το ανάποδο ή άλλα καλώδια πριν το ανοίξεις.

Καλή συνέχεια.

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νιώθω πολύ χαζος. Έχω την αίσθηση οτι φταίει η ακουστικ στο δωματιο. Απλα χανοτανε το μπασο. Είμαι εδώ και μια ωρα και εχω βαλει κυματομορφες λουπες ατοφιο το roland και οσο αλλαζω θεσεις ολο και κατι χανεται. Το ηχείο πρέπει να ειναι ενταξει. Παναγία μου... Κανας γρηγορος τροπος βελτιωσης ακουστικης στο να ξερω τι μου γίνεται υπάρχει ? μονο 2 ηχεια εχω με μεμβρανη απο κατω της M-audio που είχε ουτε βασεις ουτε τιποτα και ενα πληκτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νιώθω πολύ χαζος. Έχω την αίσθηση οτι φταίει η ακουστικ στο δωματιο. Απλα χανοτανε το μπασο. Είμαι εδώ και μια ωρα και εχω βαλει κυματομορφες λουπες ατοφιο το roland και οσο αλλαζω θεσεις ολο και κατι χανεται. Το ηχείο πρέπει να ειναι ενταξει. Παναγία μου... Κανας γρηγορος τροπος βελτιωσης ακουστικης στο να ξερω τι μου γίνεται υπάρχει ? μονο 2 ηχεια εχω με μεμβρανη απο κατω της M-audio που είχε ουτε βασεις ουτε τιποτα και ενα πληκτρο.

Πίστεψέ με, όλοι λίγο - πολύ έχουμε νιώσει "χαζοί" για απίθανα πράγματα. Αφού δεν είναι ζημιά, όλα καλά. Τώρα, αν περιγράψεις το χώρο σου, κάποια από τα παιδιά εδώ μέσα που έχουν ασχοληθεί (διδακτορικό θα έλεγα ότι έχουν κάνει) με στούντιο, επαγγελματικά και home, θα σου προτείνουν λύσεις.

Καλή συνέχεια.

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου