Προς το περιεχόμενο

Ξύλινα καπάκια για μαγνήτες μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα φωτο στο νετ και ανεβάζω , κατάλαβα τι θέλεις.. δεν ειναι τοσο εύκολο γιατι

ειναι μονοκόματο κομμάτι και είναι σκαμμένο απο μέσα.

Το πιο δύσκολο μέρος ειναι τα αυτάκια για τις βίδες πρέπει να γίνουν πιο χοντρά απο το κανονικό για να μη σπάσουν και φυσικά για να σκαφτεί χρειάζεται πρώτα να φτιαχτούν  template μέσα -έξω ;D

 

DSCF0014.jpg.655e1886b0b250fc2d9059cb79d42637.jpg

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα φωτο στο νετ και ανεβάζω , κατάλαβα τι θέλεις.. δεν ειναι τοσο εύκολο γιατι

ειναι μονοκόματο κομμάτι και είναι σκαμμένο απο μέσα.

Το πιο δύσκολο μέρος ειναι τα αυτάκια για τις βίδες πρέπει να γίνουν πιο χοντρά απο το κανονικό για να μη σπάσουν και φυσικά για να σκαφτεί χρειάζεται πρώτα να φτιαχτούν  template μέσα -έξω ;D

 

 

 

Ακριβώς αυτό.Σόρρυ που άργησα να απαντήσω αλλά απουσιάζω σε διακοπές και δεν έχω εύκολα πρόσβαση στο δίκτυο.Από τα λεγόμενα σου δηλαδή μου δίνεις να καταλάβω ότι είναι κάτι δύσκολο να γίνει.Αν είναι έτσι το αφήνω ως έχει για πιο μετά

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό.Σόρρυ που άργησα να απαντήσω αλλά απουσιάζω σε διακοπές και δεν έχω εύκολα πρόσβαση στο δίκτυο.Από τα λεγόμενα σου δηλαδή μου δίνεις να καταλάβω ότι είναι κάτι δύσκολο να γίνει.Αν είναι έτσι το αφήνω ως έχει για πιο μετά

Δύσκολο δεν είναι απλά χρειάζεται παραπάνω χρόνο και τη κατασκευή δύο templates για το σκάψιμο με router μέσα και έξω.

Είχα σκεφτει παλιότερα και γω για ξύλινα καπάκια κυρίως για τη στήριξη των διπλών  μαγνητών κιθάρας αλλά το είχα αφήσει για αργότερα.

Τώρα που τα είδα σε φωτογραφίες μου έκανε κλίκ :D

 

Δεν έχω όμως καπάκια πεντάχορδου για να μπορέσω να αντιγράψω τις διαστάσεις μαλλον χρειάζεται ψάξιμο στο νετ :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τους δικούς σου και βλέπω κοινές διαστάσεις σε 4-5χορδο αλλά διαφορετικές σε νεκ=91χιλ  μπρίτζ=95χιλ.

 

http://www.mec-pickups.de/modules/products/product.php?katID=15040&cl=EN

 

Επειδή αναφέρονται σαν closed μαγνήτες φαντάζομαι θα βγαίνουν τα καπάκια ;D

 

με τη πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω  :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω, αν υπάρχει γεωγραφική δυνατότητα,να επικοινωνήσεις με τον Αντώνη Παπαδόπουλο (Antonis Bass).Πιστεύω θα σου βγει πιο φτηνά (και μόνο να μεταφορικά αν σκεφτείς).

Καλησπέρα.Μίλησα με τον Αντώνη για ένα μπάσο που μου είχε φτιάξει και αναφέραμε και το θέμα με τα καπάκια.Ότι πιο εύκολο μου είπε..Οπότε με την πρώτη ευκαιρία μόλις κατέβω με το καλό Αιγάλεω του το πάω και ανεβάζω φωτογραφικό υλικό :)

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτιάξεις τα καπάκια θα χρειαστεί περιποίηση και το κεντρικό κομμάτι bumbiga για να μοιάζουν όλα περίπου το ίδιο, το ιδανικό είναι να φτιαχτούν όλα απο το ίδιο κομμάτι ξύλου ;D

 

Με έβγαλες απο το ψυχαναγκασμό να τα φτιάξω αλλά το μικρόβιο των ξύλινων καπακιών πέρασε και σε μένα τώρα :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτιάξεις τα καπάκια θα χρειαστεί περιποίηση και το κεντρικό κομμάτι bumbiga για να μοιάζουν όλα περίπου το ίδιο, το ιδανικό είναι να φτιαχτούν όλα απο το ίδιο κομμάτι ξύλου ;D

 

Με έβγαλες απο το ψυχαναγκασμό να τα φτιάξω αλλά το μικρόβιο των ξύλινων καπακιών πέρασε και σε μένα τώρα :D

Νάσο καταρχάς σε ευχαριστώ για την καλή διάθεση σου  :)

Το έχω στα υπόψην αυτό με το ξύλο.Θα το συζητήσω και με τον Αντώνη φυσικά.Το καλό με την bubinga είναι ότι έχει αυτό το χαρακτηριστικό πορτοκάλι χρώμα το ξύλο και δεν είναι πολύ δύσκολο να ταιριάξεις τα κομμάτια..Δεν είναι ας πούμε bubinga με bubinga ovangol που είναι τελείως διαφορετικό.

Τώρα για το μικρόβιο...Με το που δείς μαγνήτες με ξύλινα καπάκια ερωτεύεσαι..Είναι γεγονός  :)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου