Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Dean Evo ΧΜ bass. Αξίζει τον κόπο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου!

 

Είχα αγοράσει αυτό το μπάσο (στο άλλο χρώμα):

http://www.musiciansfriend.com/bass/dean-evo-xm-bass

 

Το πήρα τότε γιατί (αφού είδα κι απόειδα σαν κιθαρίστας) μου έκατσαν live ως μπασίστας σε διασκευομπάντα!

 

Είναι short scale, με βόλεψε πολύ στο χέρι, μου άρεσε εμφανισιακά και έβγαλε και όλα τα live σώο και αβλαβές! (Εντάξει... το μανίκι τραβάει προς τα κάτω αλλά no problem).

 

Το θέμα μου είναι, όμως, οτι πάντα έβγαζε ήχο με βαθμολογία 5-6/10 (σε ότι ενισχυτές). Δεν είχε χαρακτήρα ότι EQ και να έκανα και ο ήχος έβγαινε σχετικά μουντός (δεν καθάριζε αρκετά). Παρότι έχει humbckers το output είναι ασθενικό και το επίσης σημαντικό, μου δίνει την αίσθηση οτι η ένταση δεν είναι ισορροπημένη από χορδή σε χορδή (το τάραξα στο κομπρεσάρισμα). Συμπέρασμα: Δεν με καλύπτει για recording

Μπορεί να μη γίνομαι 100% αντιληπτός οπότε θα συγκεκριμενοποιήσω τα ερωτήματα.

 

Αν αλλάξω μαγνήτες και με ποιούς θα διορθωθούν κάποια από τα προβλήματα και ποιά;

 

Θα μπορέσω ποτέ  :'( να βγάλω καθαρό ήχο ας πούμε τύπου Tool (ως ήχο αναφοράς);

 

Παίζω και με δάχτυλα και με πένα οπότε ας μη σταθούμε τόσο πολύ στο στυλ παιξίματος.

 

Εντάξει, καταλαβαίνω οτι ακούγεται αστείο γιατί είναι ένα πολύ low budget όργανο και για αυτό δεν έχω και μεγάλες προσδοκίες. Η σχέση τιμής/βελτίωσης θα παίξει τον καθοριστικό ρόλο και για το αν αξίζει να το κάνω τελικά οπότε pls να μην ξεφύγουμε σε τιμές. ;)

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ όπως το σκεφτεί κανείς.

 

Δηλ μπόρει να πεις ότι παίρνω μαγνήτες και αν το πουλίσω ξαναφοράω τους μανήσιους και κρατάω τους καλούς,ή το δείνω λίγο παραπάνω λόγο μαγνητών.

 

Μπορείς να τους δώσεις και σκέτους αν αλλάξεις μπάσο και δεν χρειάζεται μαγνήτες.

 

Θα έχει μια καλή διαφορά στον ήχο αλλά τον κύριο λόγο τον έχει το ξύλο του. ;)

 

Ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες έχει καλές ευκαιρίες.

 

Το ότι η ένταση δεν είναι ισοροπιμένη σε όλες τις χορδές μπορεί να φταίει και το ύψος του μαγνήτη,να μην είναι σωστό ή από την μια πλευρά(εκεί που είναι ασθενές)ή ακόμα και από τις δύο.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο μπασάκι εδώ και 2 χρόνια και είναι μια χαρά. Προσωπικά βρίσκω τον ήχο του πολύ αξιοπρεπή μετά από ένα σετάπ και ρύθμιση ύψους μαγνητών. Βέβαια είναι λίγο μουντό αλλά από όγκο τα πάει μια χαρά και με καλύπτει.

Όμως, σε ένα πολύ ακριβότερο μπάσο(1900Ε), Bacchus Japan jazz με soapbar μαγνήτες, είχα τα ίδια θέματα που περιγράφεις: χαμηλό output, κακό string balance και μουντό όσο δεν πήγαινε... Παρότι είναι ακριβό μπάσο, είπα να "ρισκάρω" και να βάλω νέους Wilkinson μαγνήτες καθώς έχω αγοράσει πολλά καλά parts απ την εν λόγω βρετανική εταιρία(παράγονται στην Κίνα φυσικά).

Τελικά πήρα τους παρακάτω soapbar(δες καλά αν ταιριάζουν οι διαστάσεις με το μπάσο σου) και ήταν αποκάλυψη! Δυνατό output, άριστο string balance, καλές πρίμες χωρίς να χάνει σε χαμηλές.

http://www.ebay.com/itm/Wilkinson-4-String-J-Bass-Pickup-Soap-Bar-style-MWJH4-/120741858124?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c1cc68b4c#ht_3789wt_1186

http://www.ebay.com/itm/Wilkinson-4-String-J-Bass-Pickup-Soap-Bar-Style-MWJM4-/110708820839?pt=Guitar_Accessories&hash=item19c6c28b67#ht_3268wt_1186

 

Eίναι τσάμπα και παίζουν καλά. Το να δώσεις 100-200Ε για άλλα επώνυμα σετ μάλλον δε συμφέρει. θα έλεγα όμως πρώτα να σιγουρευτείς ότι έχει γίνει καλή ρύθμιση σετάπ και ηλεκτρικών στο μπασάκι σου. Η μουντάδα π.χ. είναι συχνά θέμα παλιών χορδών, το output είναι και θέμα ηλεκτρικών(pots/πυκνωτής του tone) και το string balance θέμα ύψους μαγνητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

θα έλεγα όμως πρώτα να σιγουρευτείς ότι έχει γίνει καλή ρύθμιση σετάπ και ηλεκτρικών στο μπασάκι σου.

 

Με το σετάπ επειρεάζεται και ο ήχος,θυμάμαι όταν ρύθμισα το truss rod ήθελε λίγο σφίξιμο άλλαξε ο ήχος είχε άλλο τόνο και άλλο σκάσιμο ακόμα και με τις ίδιες χορδές,σκέψου να αλλαχτούνε κιόλας.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το ότι η ένταση δεν είναι ισοροπιμένη σε όλες τις χορδές μπορεί να φταίει και το ύψος του μαγνήτη,να μην είναι σωστό ή από την μια πλευρά(εκεί που είναι ασθενές)ή ακόμα και από τις δύο.

 

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες kbasilis.

 

Εχεις δίκιο αλλά αυτό ήταν το πρώτο που έκανα όταν διαπίστωσα το θέμα. Δεν βρήκα λύση.

 

 

Τελικά πήρα τους παρακάτω soapbar(δες καλά αν ταιριάζουν οι διαστάσεις με το μπάσο σου) και ήταν αποκάλυψη! Δυνατό output, άριστο string balance, καλές πρίμες χωρίς να χάνει σε χαμηλές.

http://www.ebay.com/itm/Wilkinson-4-String-J-Bass-Pickup-Soap-Bar-style-MWJH4-/120741858124?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c1cc68b4c#ht_3789wt_1186

http://www.ebay.com/itm/Wilkinson-4-String-J-Bass-Pickup-Soap-Bar-Style-MWJM4-/110708820839?pt=Guitar_Accessories&hash=item19c6c28b67#ht_3268wt_1186

 

Eίναι τσάμπα και παίζουν καλά. Το να δώσεις 100-200Ε για άλλα επώνυμα σετ μάλλον δε συμφέρει

 

 

Ευχαριστώ πολύ Sottos.

Και βέβαια δε συμφέρει να δώσω 100. Θα την ψάξω για τους wilkinson. Φαίνονται καλή περίπτωση και τα εμπιστεύομαι τα ηλεκτρονικά τους. Αν όντως ηχητικά αποδίδουν όπως τα περιγράφεις, it's a steal! Θα χρειαστεί λες, να αλλάξω και tone pots; f**k

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες kbasilis.

 

Εχεις δίκιο αλλά αυτό ήταν το πρώτο που έκανα όταν διαπίστωσα το θέμα. Δεν βρήκα λύση.

 

Ευχαριστώ πολύ Sottos.

Και βέβαια δε συμφέρει να δώσω 100. Θα την ψάξω για τους wilkinson. Φαίνονται καλή περίπτωση και τα εμπιστεύομαι τα ηλεκτρονικά τους. Αν όντως ηχητικά αποδίδουν όπως τα περιγράφεις, it's a steal! Θα χρειαστεί λες, να αλλάξω και tone pots; f**k

 

 

Απ'ότι κατάλαβα και από σεταπ πρέπει να είσαι ΟΚ!

Αν όχι κάνε ένα κάλο σετάπ πρώτα.

 

Τα pots τα αλλάζεις για την ποιότητα στα ηλεκτρικά σου.

 

Απ'όσο ξέρω στους active χρειάζονται συγκεκριμένα pots που θέλουν όπως δοίποτε αλλαγή,δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοια περίπτωση σε pasive.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες kbasilis.

 

Εχεις δίκιο αλλά αυτό ήταν το πρώτο που έκανα όταν διαπίστωσα το θέμα. Δεν βρήκα λύση.

 

Ευχαριστώ πολύ Sottos.

Και βέβαια δε συμφέρει να δώσω 100. Θα την ψάξω για τους wilkinson. Φαίνονται καλή περίπτωση και τα εμπιστεύομαι τα ηλεκτρονικά τους. Αν όντως ηχητικά αποδίδουν όπως τα περιγράφεις, it's a steal! Θα χρειαστεί λες, να αλλάξω και tone pots; f**k

 

 

Ψάξε και την Κορεατική εταιρία Artec που βγάζει μαγνήτες αλλά προσωπικά προτιμώ τη Wilkinson. Πρώτα όμως κάνε μια ρυθμισούλα και δες γενικά το μπασάκι.

Για τα ηλεκτρικά, δεδομένου ότι είναι passive, δε θα χρειαστείς καμιά αλλαγή. Η οποιαδήποτε αλλαγή με νέα ηλεκτρικά θα είναι για καλύτερη απόδοση(αν π.χ. τα παλιά κάνουν χρατς χρουτς όλη την ώρα) ή για μικρο-διαφορές στον ήχο: μεγαλύτερης αντίστασης pots (π.χ. 500ΚΩ, 1ΜΩ) και μικρότερη χωρητικότητα tone πυκνωτή = πιο bright ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι λιγο μουντο παιζει να φταιει επειδη ειναι short scale.

Εγω στην θεση σου θα αλλαζα πρωτα απ ολα χορδες (βαλε stainless steel για περισσοτερη καμπανα στον ηχο σου) και θα επαιζα με το υψος των μαγνητων. Το χαμηλο output προσωπικα δεν με ενοχλει, ανεβασε πιο πολυ το gain της εισοδου του εκαστοτε ενισχυτη/προενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμπέρασμα: Δεν με καλύπτει για recording

 

 

Εδώ ξέρεις τι λέει ο παραγωγός (όταν υπάρχει)... Αν το όργανο δεν γράφεται καλά, φέρε άλλο όργανο  ;)  :D

 

Πάντως οι Wilkinson που σου είπε ο Sottos είναι πολύ καλή περίπτωση. Έχω έναν σε μια κόπια Musicman και έχει το διπλάσιο output από το original Stingray που έχω στην κατοχή μου  :o

 

Μιλάμε για πολυυυυύ output  ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πιο βασικό για τις χορδές. Βάλε χορδές για short scale ώστε να έχουν σωστή τάση. Το να πάρεις long scale χορδές και να τις κόψεις, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Θα είναι πλαδαρές και δεν θα ακούγονται σωστά.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου