Προς το περιεχόμενο

συνδεσμολογια πεταλιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα θελω να μου απαντησετε εφ οσον γνωριζετε ποιος ειναι ο σωστος τροπος συνδεσης πεταλιων σε μια κεφαλη(λαμπατη)...αρχικα εχω ακουει οτι μπροστα απο το input του ενισχυτη μπαινει μονο κομπρεσσορας το distortion/overdrive και το wah..ποια ειναι ομως η ποιο σωστη σειρα να τα συνδεσω?επισης εχω ακουσει οτι ολα τα υπολοιπα εφφε (delay chorus flanger etc) καλυτερο ειναι να μπαινουν στο fx loop του ενισχυτη εφ οσον ειναι διαθεσιμο..ποια ειναι η διαφορα της συνδεσης στο fx loop απο το να τα συνδεσω ολα σε σειρα μπροστα απο το input του ενισχυτη?κ επισης υπαρχει παλι καποια σειρα προτιμησης στη συνδεση των εφφε για καλυτερο ηχο?

τελεταια ερωτηση..εχω μια boss gt-8 και θελω να τη συνδεσω με τον ενισχυτη στο fx loop με τη μεθοδο 4cw για να χρησμοποιησω μονο τα εφφε της κ την preamp του ενισχυτη.παλι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να το συνδεσω ετσι η μηπως δεν εχει διαφορα απ την κανονικη συνδεσμολογια κιθαρα->gt8->ενισχυτης?γτ μπορω απλα να τα συνδεσω σε σειρα κ απλα να βγαλω off την preamp της gt8...ομως ειναι το ιδιο με τη συνδεση στο fx loop?

τελος πιστευετε  οτι θα εχω χασιμο της ποιοτητας του ηχου που βγαζει η λαμπαtη προενισχυση?

πολλες ερωτησεις το ξερω... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στο κάτω μισό αυτής της σελίδας, το θέμα "συνδεσμολογία πεταλιών" έχει συζητηθεί 750 φορές

δικιο εχεις..οσο ν αφορα ομως το fx loop???γνωριζει κανενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή, τότε βάζεις τα εφέ εκτός βρωμοπέταλων στο fx loop ωστε να έρχονται σε σειρά μετά από όλα τα drive. Αν χρησιμοποιείς μόνο το καθαρό κανάλι θεωρητικά δεν έχεις λόγο να μή τα βάλεις όλα μπροστά. Απο κεί και πέρα κάνεις ό,τι συνδυασμό ακούγεται καλύτερα στα αυτιά σου. Σχετικά με την πεταλιέρα δοκίμασε κάθε πιθανή σύνδεση και άκου πού αποδίδει καλύτερα ή σύμφωνα με τα γούστα σου.

 

ΥΓ: Στα 750 thread απαντώνται όλα τα παραπάνω ερωτήματα και άλλα τόσα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχω μια boss gt-8 και θελω να τη συνδεσω με τον ενισχυτη στο fx loop με τη μεθοδο 4cw για να χρησμοποιησω μονο τα εφφε της κ την preamp του ενισχυτη.παλι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να το συνδεσω ετσι η μηπως δεν εχει διαφορα απ την κανονικη συνδεσμολογια κιθαρα->gt8->ενισχυτης?γτ μπορω απλα να τα συνδεσω σε σειρα κ απλα να βγαλω off την preamp της gt8...ομως ειναι το ιδιο με τη συνδεση στο fx loop?

τελος πιστευετε  οτι θα εχω χασιμο της ποιοτητας του ηχου που βγαζει η λαμπαtη προενισχυση?

 

Όντως για τα πετάλια έχουν γίνει πολλές συζητήσεις κι εδώ και στο web γενικότερα.

 

Για το θέμα "πεταλιέρα" (και ήχου γενικότερα) δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. Ο μόνος κανόνας είναι το αυτί σου και πειραματίσου με τις συνδεσμολογίες.

 

Πάντως, επειδή μιλάς για λαμπάτο, φρόντισε αν βάλεις την πεταλιέρα στο input, η έντασή της στον πιο aggresive ήχο να μην υπεροδηγεί τις λάμπες και βρωμίσει ο ήχος από τον ενισχυτή. Κράτησε τις ισορροπίες εντάσεων ενισχυτή και πεταλιέρας ώτσε ο ενισχυτής να μην ξεκινά ποτέ να παραμορφώνει. Θα επικρατήσει το χάος μετά ειδικά αν έχεις delay reverb ή chorus στους ήχους σου.

 

Εγώ με ένα podxt όταν έπαιζα, το κούμπωνα μπροστά με απενεργοποιημένο το amp-cab modeling. Αλλιώς, είχα πολύ συχνά προβλήματα με το ΕQing όταν άλλαζα ενισχυτές.

 

Καλό θα ήταν να βρείς που σου αρέσει πιο πολύ, να κατασταλάξεις και να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις στην συγκεκριμένη συνδεσμολογία, γιατί ο ίδιος ήχος με διαφορετική συνδεσμολογία μπορεί από το ζενίθ να πάει στο ναδίρ της εκτίμησής σου.

 

Δε λέω κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους. Ελπίζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκεκριμενα για την GT-8 το να την βαλεις στο input σε περιοριζει παρα πολυ ως προς το αποτελεσμα που θα παρεις. Με το 4CM εχεις ολους τους δυνατους συνδιασμους χωρις περιορισμους. Αν θες να δουλεψεις τα COSM Amps οπωσδήποτε πρεπει να τη βαλεις στο Loop και να επιλεξεις για output στην πεταλιερα το line/phones αλλιως δεν θα παρεις ποτε ζεστο και γεματο ηχο. Ωστοσο αν θες και το χρωμα του ενισχυτη σου διαθεσιμο το 4CM ειναι μονοδρομος για να μπορεις να επιλεγεις σε καθε preset πιο preamp θα δουλευει. Τα cosm δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να περνανε μεσα απο το preamp του ενισχυτη.

Γενικα την ειχα λιωσει την GT-8 οποτε μπορω να σε βοηθησω σε πολλα θεματα ως προς το σεταρισμα της (θελει αρκετο ψαξημο).

Οτι θες στη διαθεση σου...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκεκριμενα για την GT-8 το να την βαλεις στο input σε περιοριζει παρα πολυ ως προς το αποτελεσμα που θα παρεις. Με το 4CM εχεις ολους τους δυνατους συνδιασμους χωρις περιορισμους. Αν θες να δουλεψεις τα COSM Amps οπωσδήποτε πρεπει να τη βαλεις στο Loop και να επιλεξεις για output στην πεταλιερα το line/phones αλλιως δεν θα παρεις ποτε ζεστο και γεματο ηχο. Ωστοσο αν θες και το χρωμα του ενισχυτη σου διαθεσιμο το 4CM ειναι μονοδρομος για να μπορεις να επιλεγεις σε καθε preset πιο preamp θα δουλευει. Τα cosm δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να περνανε μεσα απο το preamp του ενισχυτη.

Γενικα την ειχα λιωσει την GT-8 οποτε μπορω να σε βοηθησω σε πολλα θεματα ως προς το σεταρισμα της (θελει αρκετο ψαξημο).

Οτι θες στη διαθεση σου...

σου εστειλα μερικα pm οταν μπορεσεις δες τα κ απαντησε μου..thnx!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου