Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή nut και άλλα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,εχω μία κιθάρα Hohner,είναι sg copy 20+ ετών και έχω θέμα με το nut.Πριν απο μερικά χρόνια είχε σπάσει στην ψηλή ΜΙ και ένας μάστορας το έφτιαξε,βάζοντας εκεί ένα υλικό,δεν ξέρω τι,όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες.

Τώρα θέλω να αλλάξω nut για πολλούς λόγους,και θα ήθελα την βοήθειά σας.

-Να πάρω pre-cut ή να το φτιάξω μόνος μου?Τα εξειδικευμένα εργαλεία προφανώς δεν τα έχω,και ούτε πρόκειται να δώσω γύρω στα 50 ευρώ,για μία φορά που θα κόψω nut.Αν ξέρετε κάποιον φθηνό τρόπο με καθημερινά εργαλεία,πείτε μου σας παρακαλώ.

-Αν είναι να πάρω pre-cut,υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?Υπάρχουν συγκεκριμένα πχ. για strat,tele,les paul,sg κλπ.?Εχω μετρήσει και το πάχος της ταστιέρας σε μία απο τις φωτογραφίες αλλά αυτο που με απασχολεί περισσότερο είναι οι αποστάσεις των εσοχών για τις χορδές.Είναι πάντα ίδιες?

th_IMG_1142.thumb.jpg.3afe99bfed72f1b97efb7b4a198927de.jpg

th_IMG_1143.thumb.jpg.d3d8f1c32bbc502df99d4082e1e848ca.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ενα τυπικο gibsonοειδες nut σου κανει. Θα το επιλεξεις αναλογα με το φαρδος που μετρησες. Οι εσοχες θα ειναι οκ. Το πολυ πολυ να χρειαστει να το κοντινεις λιγο (αν ειναι ψηλοτερο απο οσο χρειαζεσαι) τριβοντας το με γυαλοχαρτο απο κατω!(ή και στο πλαι αν ειναι φαρδυτερο απο το αυλακι)

Να το φτιαξεις απο την αρχη χωρις εργαλεια ειναι σχεδον ακατορ8ωτο.

Προσοχη λιγο στην αφαιρεση του παλιου μην χαλασεις ξυλο ή λουστρο. Αν το βγαλεις παρτο μαζι σου και αγορασε ενα ιδιο. ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μία κιθάρα Hohner,είναι sg copy 20+ ετών

 

Επειδη ειναι μια ιδιαίτερη και λεπτεπίλεπτη διαδικασια, προτεινω να την πας σε ενα μαστορα και ας το δωσεις το 50ρικο για το κοκκαλο για να την εχεις ΓΙΑ ΑΛΛΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,η αλήθεια είναι οτι η κιθάρα είναι ήδη σάπια και δεν είναι μόνο το nut.Έχει θέμα με τάστα,ηλεκτρικά,ποτενσιόμετρα,γειώσεις,κλειδιά.Οπότε δεν ψήνομαι να δώσω και πολλά λεφτά για να την συμμαζέψω λίγο.

Ούτως ή άλλως,δεν είναι η primary μου κιθάρα.Ας πούμε οτι την έχω περισσότερο για πειραματόζωο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ηθελες να φαρδυνεις τα λουκια σε ενα nut γινεται χωρις ιδικα εργαλεια, αν θες να κοψεις απο την αρχη ειναι δυσκολο,  δεν θα σε βοηθησω ιδιαιτερα, γιατι δεν θυμαμαι την διευθυνση, θυμαμαι  στο μοναστηρακι υπηρχε ενα μαγαζι με ειδη ξυλογλυπτικης, σε καποιο αναλογο μαγαζι μπορεις να βρεις κυλινδρικες λιμες σε διαφορα διαμετρηματα , ειναι πολυ φθηνες, μερικες τετοιες λιμες μονο χρειαζεσαι, δεν χρειαζεται να παρεις 6 διαφορετικου διαμετρηματος, μια λεπτη λιμα τετοια μπορει να ανοιξει αυλακια ισια με το διαμετρημα της και φαρδυτερα, οποτε θες μια τοσο λεπτη οσο η μι με την οποια θα φτιαξεις και τις 3 παχυτερες και μια τοσο λεπτη οσο η ρε για να φτιαξεις τις μπασες, (κατα την γνωμη μου παντα). το καλο με το να φτιαξεις το nut μονο σου (οπως και την γεφυρα σε ακουστικα οργανα) ειναι οτι μπορεις να το κανεις καλυτερο απο οτιδηποτε μπορει να βρεις στα μαγαζια, αν σου βρισκεται και ενα κομματι καλως εβενος, στον μαστορα που σου εβαλε αυτο το υλικο και ιδιαιτερα αν τον πληρωσες κιολας, μην ξαναπας :P χρειαζεσαι και καποιο μικρο και κοφτερο πριονι για μεταλλα αν το επιχειρησεις με εβενο, για να κοψεις ενα κομματι χιλιοστα μεγαλυτερο απο το τελικο μεγεθος του nut σε ολες τις διαστασεις του.  και καποια γυαλοχαρτα για μεταλλα, για να το φερεις στο τελος ακριβως στις διαστασεις του  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο το να θες να την κανεις πείραμα.

ξεκινα με καμμια αλλαγη σε ποντεσιομετρα ή μαγνητες - βιντεο ειναι γεματο το ιντερνετ.

 

αλλα αλλαγη σε ταστα και nut καλυτερα να την πας σε εναν ''νεο'' μαστορα αν δεν θες να δωσεις πολλα, εχω εναν φιλο και συνφορουμιτη στο μυαλο μου που το εχει ξανακανει, αν θες πληροφοριες στειλε μνμ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο το να θες να την κανεις πείραμα.

ξεκινα με καμμια αλλαγη σε ποντεσιομετρα ή μαγνητες - βιντεο ειναι γεματο το ιντερνετ.

 

αλλα αλλαγη σε ταστα και nut καλυτερα να την πας σε εναν ''νεο'' μαστορα αν δεν θες να δωσεις πολλα, εχω εναν φιλο και συνφορουμιτη στο μυαλο μου που το εχει ξανακανει, αν θες πληροφοριες στειλε μνμ.

 

 

Τάστα δεν πρόκειται να πειράξω,είναι ακριβή δουλειά και δεν αξίζει και τον κόπο.Έχω αλλάξει μαγνήτες στην κιθάρα.Αυτά που θα αλλάξω τώρα είναι:

-Nut

-Ποτενσιόμετρα

-καλωδίωση

 

Anyway,μαλλον το βλέπω να πηγαίνω για pre-cut nut μιας και αυτό

http://www.artsound.gr/catalog/gibson-prnt-ilektrikis-gibson-p-12742.html?osCsid=8dde2eb85e9022aac9f6bf2cb2966952

έχει τις σωστές διαστάσεις,τουλάχιστον στο μήκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες δουλειες δεν μπορουμε να τις κανουμε ΤΟΣΟ καλα οσο ενας επαγγελματιας.

Ταστα (αν τα χρειαζεται), σωστα ηλεκτρικα, και nut δεν ειναι κατι ευκολο.

Δεν θα επιμείνω στο φθηνο μαστορα, ψαξε utube για ολες τις εργασιες που θες να κανεις αλλα αν δεν μπορεις να βρεις ενα nut νομιζω θα ζοριστεις λιγο, κοιτα στο http://www.stewmac.com/ εγω εχω παρει οτι χρεαζομαι απο εκει - αυτο που λες ειναι πλαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη λυση απο οικονομικης πλευρας και τελεια απο ηχητικης...

 

http://www.stewmac.com/shop/Nuts,_saddles/String_nuts/Slotted_Unbleached_Bone_Nuts.html

 

μετρας και παιρνεις το καταλληλο

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου