Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή nut και άλλα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,εχω μία κιθάρα Hohner,είναι sg copy 20+ ετών και έχω θέμα με το nut.Πριν απο μερικά χρόνια είχε σπάσει στην ψηλή ΜΙ και ένας μάστορας το έφτιαξε,βάζοντας εκεί ένα υλικό,δεν ξέρω τι,όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες.

Τώρα θέλω να αλλάξω nut για πολλούς λόγους,και θα ήθελα την βοήθειά σας.

-Να πάρω pre-cut ή να το φτιάξω μόνος μου?Τα εξειδικευμένα εργαλεία προφανώς δεν τα έχω,και ούτε πρόκειται να δώσω γύρω στα 50 ευρώ,για μία φορά που θα κόψω nut.Αν ξέρετε κάποιον φθηνό τρόπο με καθημερινά εργαλεία,πείτε μου σας παρακαλώ.

-Αν είναι να πάρω pre-cut,υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?Υπάρχουν συγκεκριμένα πχ. για strat,tele,les paul,sg κλπ.?Εχω μετρήσει και το πάχος της ταστιέρας σε μία απο τις φωτογραφίες αλλά αυτο που με απασχολεί περισσότερο είναι οι αποστάσεις των εσοχών για τις χορδές.Είναι πάντα ίδιες?

 

Καλησπέρα, σου παραθέτω οσα ξέρω για nut εργασίες που εχω κάνει στις κιθάρες μου

Οπως ειπε και συμφοριτης, βγάλε προσεκτικά το παλιο nut (ελαφρά χτυπηματάκια με σφυρί (ή σφυρακι) θα το ξεκολλήσουν. ΔΕΝ ΧΤΥΠΑΣ το nut απευθείας. βάλε κάποιο ξυλό ή κάποιο εργαλείο και χτυπα εκεί.

Πάρτο μαζί σου για να το δοκιμάσεις διπλα διπλα.

Για πιο ευκολη λύση (και γρήγορη) θα σου πρότεινα TUSQ (τα έχει ο γιος του καγμακη). Ειναι ωραία και η λύση απο κοκκαλο απο Stewmac αλλά θα σου έρθει μία η άλλη και θα περιμένεις και καμμία εβδομάδα και "ισως" να μην καταλάβεις ηχητική διαφορά.

Οταν ξεκολήσεις το nut, με μία λίμα καθάρισε το κενό (στη ταστερια) απο παλαιές κολλες κ.λπ. πριν κολλήσεις το καινούργιο.

Αν αυτο που θα πάρεις θέλει φάγωμα (πχ απο κάτω) τοτε προτείνω να βάλεις το γυαλόχαρτο κάτω και να δουλεύεις το nut παρά να τρίβεις με το γυαλόχαρτο το nut για να αποφύγεις διαφοροποιήσεις στην κάτω επιφάνεια του Nut.

 

Μη βγάλεις τις χορδές. Κόλλα το nut με μία σταγόνα κόλλα αν και δεν χρειάζεται και να το κολλήσεις για να κάνεις δοκιμή (αφού σφίξεις τις χορδες). Οταν ολα ειναι ΟΚ τότε ξελάσκαρε τις χορδές και βάλε 2-3 σταγονίτσες στις ακρες και τη μέση. (σε περίπτωση που κάνεις λάθος να το ξεκολλήσεις).

 

Αυτά.

 

Ανδρέας

 

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ωραία και η λύση απο κοκκαλο απο Stewmac αλλά θα σου έρθει μία η άλλη και θα περιμένεις και καμμία εβδομάδα και "ισως" να μην καταλάβεις ηχητική διαφορά.

 

τι εννοεις εδω? (κοκκινα γραμματα)

 

Ηχητικη διαφορα καταλαβαινεις ουτως ή αλλως (σχεδον) μονο παιζοντας τις χορδες "ανοιχτες", ανεξαρτητως υλικου.

 

Το tusq που προτεινεις ερχεται pre-slotted?

 

Το λεω γιατι αν ειναι να γινουν τα καναλια απο την αρχη θελει εργαλεια και γνωση, ενω σε ενα pre-slotted το πιθανοτερο ειναι να χρειαστει μονο προσαρμογη καθ' υψος και ισως καποιες μικρομετρικες τροποποιησεις, ιδιως αν χρησιμοποιει 10αρες χορδες.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη λυση απο οικονομικης πλευρας και τελεια απο ηχητικης...

 

http://www.stewmac.com/shop/Nuts,_saddles/String_nuts/Slotted_Unbleached_Bone_Nuts.html

 

μετρας και παιρνεις το καταλληλο

 

Ωραίος!!!Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις εδω? (κοκκινα γραμματα)

 

Ηχητικη διαφορα καταλαβαινεις ουτως ή αλλως (σχεδον) μονο παιζοντας τις χορδες "ανοιχτες", ανεξαρτητως υλικου.

 

Το tusq που προτεινεις ερχεται pre-slotted?

 

Το λεω γιατι αν ειναι να γινουν τα καναλια απο την αρχη θελει εργαλεια και γνωση, ενω σε ενα pre-slotted το πιθανοτερο ειναι να χρειαστει μονο προσαρμογη καθ' υψος και ισως καποιες μικρομετρικες τροποποιησεις, ιδιως αν χρησιμοποιει 10αρες χορδες.

 

 

To Tusq ειναι pre-slotted. To μόνο που θα χρειαστείς ισως να κανεις ειναι να το κοντυνεις ή να το λεπτίνεις για να χωρέσει καλά στη θέση του παλιού.

 

Οταν λεώ για ηχητική διαφορά εννοώ οτι - ισως δύσκολα να καταλάβεις διαφορά απο κόκκαλο και TUSQ.

Τουλάχιστον, εγώ που δεν θεωρώ τον εαυτό μου επαγγελματία η με το $%$% αυτί, δεν έχω καταλάβειι ηχητική διαφορά απo ΤUSQ που ειχα βάλει σε LP και μετά το εβγαλα επειδή εβαλα κόκκαλο. Ισως άλλοι να καταλαβαίνουν διαφορά.

 

Τα slotted nuts στον stewmac εχουν γύρω στα 15 δολλάρια. Βάλε τουλάχιστον και κανένα 8 άρι για μεταφορικά + περίπου καμμιά 10αριά μέρες για delivery..

Στην αθήνα μπορείς να τα βρέις με 15 ευρώ αν θυμάμαι καλά, ίσως και λιγότερο - και το παίρνεις και άμεσα.

 

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Όταν το nut είναι χαμηλό, δηλαδή βάζοντας καποτάστο στο 2ο τάστο η οι χορδές ακουμπάν στο πρώτο (βάσει των οδηγιών του superfunk). Τι κάνουμε για να το σηκώσουμε; Το βγάζουμε, καθαρίζουμε τις κόλες και απλά βάζουμε ένα χαρτονάκι; Είναι Ok για τον ήχο αυτό; Μήπως είναι καλύτερα να βάλουμε φλοίδα από ξύλο;

Στην κιθάρα μου διορθώνω τη βέργα και όλες οι νότες στη λα χορδή από τη νότα ρε και ψηλότερα ταστάρουν. Όντως φταίει το χαμηλό Nut;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου