Προς το περιεχόμενο

USB Audio Interface και θόρυβος


sentientno6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει ως εξής:

 

Συνδέω το Zoom H1 στη USB θύρα και το βάζω στη λειτουργία Audio Interface. Διαλέγω ως συσκευή ήχου και ηχογράφησης την PCI κάρτα ήχου που έχω στο PC. Συνδέω την έξοδο του Zoom σε κανάλι σε κονσόλα μαζί με ένα δυναμικό μικρόφωνο σε ξεχωριστό κανάλι και στέλνω το σήμα στην γραμμή της κάρτας ήχου. Υπάρχει όμως δυνατός θόρυβος χωρίς διακυμάνσεις. Ένας σταθερός θόρυβος δηλαδή που σταματάει μόνο αν βγάλω το Zoom απο την κονσόλα. Χωρίς το Zoom δηλαδή όλα καλά. Πάλι αν χρησιμοποιήσω το Zoom για να γράψω (παίρνω δηλαδή σήμα μέσω USB) είναι εντάξει. Το πρόβλημα δηλαδή είναι προφανώς κάπου στον υπολογιστή. Που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ως εξής:

 

Συνδέω το Zoom H1 στη USB θύρα και το βάζω στη λειτουργία Audio Interface. Διαλέγω ως συσκευή ήχου και ηχογράφησης την PCI κάρτα ήχου που έχω στο PC. Συνδέω την έξοδο του Zoom σε κανάλι σε κονσόλα μαζί με ένα δυναμικό μικρόφωνο σε ξεχωριστό κανάλι και στέλνω το σήμα στην γραμμή της κάρτας ήχου. Υπάρχει όμως δυνατός θόρυβος χωρίς διακυμάνσεις. Ένας σταθερός θόρυβος δηλαδή που σταματάει μόνο αν βγάλω το Zoom απο την κονσόλα. Χωρίς το Zoom δηλαδή όλα καλά. Πάλι αν χρησιμοποιήσω το Zoom για να γράψω (παίρνω δηλαδή σήμα μέσω USB) είναι εντάξει. Το πρόβλημα δηλαδή είναι προφανώς κάπου στον υπολογιστή. Που?

 

Ground Loop...

 

DOn't panic :) Όταν συνδέεις την αναλογική έξοδο του ζουμ στην κάρτα ήχου, κοίτα να μην είναι συνδεδεμένο το USB (ούτε καν για τροφοδοσιά) - ομοιώς αν χρησιμοποιήσεις αντι για USB τροφοδοσία, κοιτα να είναι είτε μπαταρία ή αν είναι μετασχηματιστής ν απηγαίνει στο ίδιο πολύμπριζο με όλες τις υπόλοιπες πρίζες που τροφοδοτούν μέρη του συστήματος σου γιατί αλλιώς δημιουγείται ένα κύκλωμα μεταξύ των γειώσεων των τροφοδοσιών που καταλήγει σε αυτόν ακριβώς τον στατικό ήχο, δες και εδώ

 

 

Δοκίμασε αυτα που σου είπα και τα ξαναλέμε αύριο γιατι είμαι σερί άυπνος.. ως τότε σίγουρα θα πέσουν περισσότερο έμπειροι συνφορουμίτες να σε βοηθήσουν :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω αν κατάλαβα καλά:

 

Έχουμε 2 συσκευές ήχου, το zoom και την κονσόλα. Το zoom γειώνεται μέσω του υπολογιστή και η κονσόλα γειώνεται κατευθείαν μέσω της πρίζας στην οποία είναι συνδεδεμένη. Απο τη στιγμή όμως που και ο υπολογιστής και η κονσόλα είναι στο ίδιο πολύμπριζο (άρα στην ίδια πρίζα, άρα στο ίδιο σημείο γείωσης) δεν θα έπρεπε να μην συμβαίνει αυτό?

 

Στο ground looping απ' ότι καταλαβαίνω, έχουμε διαφορετικά σημεία γείωσης των 2 συσκευών και επειδή συνδέονται μεταξύ τους δημιουργείται κύκλωμα, αναπτύσσεται ρεύμα=θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου sentientno6 :) Συγγνώμη για την ποιότητα του ποστ χθες αλλά δεν την πάλευα μία, οπότε ίσως να μην κατάλαβα κάτι καλά.  Κατα πρώτον, Ελπίζω να μην σε μπερδέψω με τις ελλειπείς γνώσεις μου πάνω στο θέμα, οπότε ότι γράφω να το βλέπεις με  μια γερή δόση επιφυλακτικότητας :)

 

Γειώσεις δεν έχεις μόνο στις πρίζες, γειώσεις έχεις σε οποιοδήποτε κομβικό σημείο ένωσης συσκευών, πχ γείωση υπάρχει και στο USB πορτ αλλά και εκεί που συνδέεις το audio καλώδιο σου. Οπότε δεν είναι απαραίτητο το ότι καθάρισες με το να τα βάλεις όλα στο ίδιο πολύμπριζο - αν και προφανω είναι το πιο συνηθισμένο

 

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι : όταν λες ότι

 

Συνδέω το Zoom H1 στη USB θύρα και το βάζω στη λειτουργία Audio Interface. Διαλέγω ως συσκευή ήχου και ηχογράφησης την PCI κάρτα ήχου που έχω στο PC.

 

και

 

Συνδέω την έξοδο του Zoom σε κανάλι σε κονσόλα μαζί με ένα δυναμικό μικρόφωνο σε ξεχωριστό κανάλι και στέλνω το σήμα στην γραμμή της κάρτας ήχου

 

αυτά είναι δυο ξεχωριστές περιπτώσεις, και στην πρώτη είναι όλα οκ ενώ στη δεύτερη έχεις τον θόρυβο, σωστά;

 

Στην δεύτερη περίπτωση τότε, η κονσόλα, το μικρόφωνο και το Zoom δεν συνδέονται καθόλου με το pc, πέρα απο την audio σύνδεση της κονσόλας με το pc, σωστά?

 

Χρησιμοποιέις κάποιον μετατροπέα από μικρό jack (zoom) σε καρφί (είσοδο κονσόλας); Αν ναι δοκίμασε να παίξεις λίγο σ αυτό το σημείο γιατί αυτοί οι μετατροπείς είναι πολύ παιχνιδιάρικα πλάσματα (έχω παρεμφερές πρόβλημα σπίτι και καμμιά φορα, μετά από επανασύνδεση των καλωδίων έχω ένα τρελό στατικό βουητό που φεύγει μόνο όταν παίζω λίγο με τον μετατροπέα - καλύτερα κλείνε την κονσόλα πριν βάλεις δάχτυλο για να μην ταλαιπωρείς ηχεία κτλ). Επίσης φαντάζομαι ότι έχεις δοκιμάσει τις δυνατές ρυθμίσεις πάνω στην κονσόνα όπως το padding / line level και ότι από το ζοομ έχεις ρυθμίσει το output level σε ένα φυσιολογικό επίπεδο (ας πούμε ένα 60 - 70 %)

 

Πάντως αν όταν συνδέεις το ζουμ το συνδέεις μόνο στην κονσόλα και δεν έχει καμία επαφή με το Pc και την τροφοδοσία (είναι δηλαδή σαν να λέμε "στον αέρα") και όταν το βγάζεις ο θόρυβος  φεύγει τότε δεν πρέπει να είναι ground loop. Αν θες να κάνεις ένα τεστ παραπανω, μπορείς να αντικαταστήσεις το pc με ένα λαπτοπ και να δεις αν ο ήχος είναι εκεί είτε το λάπτοπ παίρνει ρεύμα από την πρίζα είτε από την μπαταρία

 

Περιμένουμε ρεπόρτ να συνεχίσουμε το ψάξιμο :)

 

Καλή τύχη :)

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αυτοανόητη ερώτηση αλλά επειδή την έχω πατήσει πολλές φορές, σίγουρα συνέδεσες την έξοδο του ζοομ και όχι την είσοδο στην κονσόλα, σωστά; ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ για το χρόνο και τη διάθεση σου να βοηθήσεις.

 

Οι 2 παραθέσεις που έκανες είναι μία (η ίδια) περίπτωση.

 

Καταλαβαίνω αυτό που λες για τους γειωμένους κόμβους, αλλά η γείωση δεν είναι "διαφορετική" μόνο εφόσον μιλάμε για πρίζα εφόσον εκεί γίνεται η σύνδεση με τον γειωμένο αγωγό προστασίας/ουδέτερο?

 

Το πρόβλημα το έλυσα τελικά. Απλά χρησιμοποίησα ένα μετασχηματιστή usb/ac για το ζούμ και δεν έχω καθόλου θόρυβο πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σε ευχαριστώ για το χρόνο και τη διάθεση σου να βοηθήσεις.

 

Οι 2 παραθέσεις που έκανες είναι μία (η ίδια) περίπτωση.

 

Καταλαβαίνω αυτό που λες για τους γειωμένους κόμβους, αλλά η γείωση δεν είναι "διαφορετική" μόνο εφόσον μιλάμε για πρίζα εφόσον εκεί γίνεται η σύνδεση με τον γειωμένο αγωγό προστασίας/ουδέτερο?

 

Το πρόβλημα το έλυσα τελικά. Απλά χρησιμοποίησα ένα μετασχηματιστή usb/ac για το ζούμ και δεν έχω καθόλου θόρυβο πλέον.

[/quote

 

Τέλεια! Κανένα πρόβλημα για τη βοήθεια αν και τελικά το λυσες μόνος σου:)

 

Όχι, γείωση δεν έχεις μόνο στις πρίζες, δες τι έγραψα πριν

 

Γειώσεις δεν έχεις μόνο στις πρίζες, γειώσεις έχεις σε οποιοδήποτε κομβικό σημείο ένωσης συσκευών, πχ γείωση υπάρχει και στο USB πορτ αλλά και εκεί που συνδέεις το audio καλώδιο σου.

 

Οπότε ο συνδυασμός το Loop μάλλον ήταν pc -> usb sto zoom -> έξοδος απο ζουμ στην κονσόλα -> κόνσολα πίσω στο πισι και το λουπ κλείνει - οπότε βγάζοντας το zoom από το usb (όπως σου είχα προτείνει στο πρωτο ποστ

 

Όταν συνδέεις την αναλογική έξοδο του ζουμ στην κάρτα ήχου, κοίτα να μην είναι συνδεδεμένο το USB (ούτε καν για τροφοδοσιά) - ομοιώς αν χρησιμοποιήσεις αντι για USB τροφοδοσία, κοιτα να είναι είτε μπαταρία ή αν είναι μετασχηματιστής ν απηγαίνει στο ίδιο πολύμπριζο με όλες τις υπόλοιπες πρίζες [...]

 

..οπότε έσπασες το ground loop!

 

Και τώρα... καλές ηχογραφήσεις!!!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου