Προς το περιεχόμενο

Stand τοίχου για πολλές κιθάρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

Ένδιαφέρομαι να βάλω stand στο τοίχο για να κρεμάσω καμιά δεκαριά κιθάρες αφού στα επιδαπέδια stand που έχω τώρα συμβαίνουν όλο μικροατυχήματα που παραλίγο να με οδηγήσουν σε καρδιακή προσβολή αρκετές φορές!

Έχω δει τις λύσεις που υπάρχουν για επιτοίχια stands αλλά θα ήθελα να αποφύγω να ανοίγω στο τοίψο 3-4 τρύπες για κάθε βάση.

Σε μαγαζιά (στις βιτρίνες τους, όχι προς πώληση) έχω δει κάποιες λύσεις με οριζόντιες λαμαρίνες πάνω στις οποίες στηρίζονται τα stands αλλά δεν έχω δει λύσεις που να πωλούνται.

Έψαξα για σχετικά θέματα στo forum αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό, επειδή όμως ξέρω ότι υπάρχουν αρκετοί συλλέκτες (κυριολεκτικά ή μεταφορικά) εδω μέσα όλο και κάποιος θα έχει βρει λύσεις στο θέμα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κρεμάσω καμιά δεκαριά κιθάρες

 

Ενδεχομένως για αρκετούς το ..καμιά δεκαριά... δεν δικαιολογεί τον τίτλο "για πολλές κιθάρες".

 

χαχαχαχαχ

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Φιλε panouhl

Καταρχην να σου πω οτι αυτο που εχουν τα μαγαζια ειναι ειδικα συρταρωτα ραφακια που μπαινουν παλι ειδικες βασεις για τετοια wall mounts

Δεν γνωριζω αν υπαρχουν ευρεως στο εμποριο (τουλαχιστον στον Στολλα ετσι ειναι)

Μπορεις να κανεις το εξης

Να παρεις μια μεγαλη ταβλα ξυλου (βαψτην ή βερνικωσε την ή αστην και ετσι οπως ειναι) και πανω της να βιδωσεις τα wall mounts που κανονικα θα εμπαιναν στον τοιχο

Ετσι κερδιζεις τα παρακατω

1:κανεις το πολυ 5 τρυπες και οχι πολλες μικρες και διπλα διπλα

2:φενεται πιο ωραιο

3: η αποσταση που αποκτουν μετα τα οργανα για να ακουμπησουν στον τοιχο με το κατω μερος τους γινεται ακομα μεγαλυτερη και ετσι δεν χρειαζεται να βαλεις και καποια προστατευτικη ταινια στα σημεια που ακουμπανε

 

Αν σε περιπτωση δεν εχεις καταλαβει τι εννοω πες μου να στο κανω πιο λιανά με φωτογραφικο υλικο  ;)

 

Ενδεχομένως για αρκετούς το ..καμιά δεκαριά... δεν δικαιολογεί τον τίτλο "για πολλές κιθάρες".

 

χαχαχαχαχ

;D ;D ;D

σψστο και αυτο  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο που δεν κατάλαβα είναι πως βιδώνεις την τάβλα στον τοίχο. Λογικά βάζεις μια βίδα ανα 40-50 cm για να μοιράζεται το βάρος ή καλύτερα βάζεις ζευγάρια με βίδες πάνω κάτω. δεν υπάρχει κίνδυνος να γύρει όλη η κατασκευή προς τα κάτω από το βάρος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο που δεν κατάλαβα είναι πως βιδώνεις την τάβλα στον τοίχο. Λογικά βάζεις μια βίδα ανα 40-50 cm για να μοιράζεται το βάρος ή καλύτερα βάζεις ζευγάρια με βίδες πάνω κάτω. δεν υπάρχει κίνδυνος να γύρει όλη η κατασκευή προς τα κάτω από το βάρος?

 

 

Την ταβλα στον τοιχο την βιδωνεις οπως ακριβως βιδωνεις και κατι αλλο στον τοιχο  ;)

Θα προτεινα μιας και θελεις να κρεμασεις 10 κιθαρες οι αποστασεις μεταξυ των βιδων να ειναι μικροτερες,οχι πολυ περιπου 35-40 cm

Το καλυτερο ή ετσι οπως το ειχα κανει εγω (και δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα) ειναι να βαζεις βιδες ανα ζευγη σε αποσταση 30 cm

 

Φυσικα και οι βιδες που θα χρησημοποιησεις στον τοιχο σου (με ουπα βεβαιως) θα ειναι πιο μεγαλες και λιγο πιο χοντρες απο αυτες που χρησημοποιεις για να κρεμασεις ενα καδρο  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι ένα τελευταίο?

Τις βάσεις πάνω στη σανίδα πως τις βιδώνεις (δεδομένου ότι το πάχος της θα είναι 2-3cm)? Το καλήτερο θα ήταν να μπει βίδα με παξιμάδι αλλά δεν γίνεται γιατί θα "βρίσκει" στον τοίχο από τη μια μεριά. Από την άλλη ξυλόβιδα για τόσο μικρό πάχος σανίδας...

Αυτό πως το λύνει κανείς?

 

Συγγνώμη για το πρήξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα wall mounts για κιθάρες που έχω δει εγώ έχουν όλα 2 τρύπες και όχι 4.

 

Επίσης, εγώ προσωπικά, δε θα εμπιστευόμουν να στερεώσω wall mount με 2 ξυλόβιδες πάνω σε ξύλο, εκτός κι αν μιλάμε για ξύλινη επιφάνεια με  τουλάχιστον 3-4 εκατοστά πάχος.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το πρήξιμο

Ντουλάπα...έχεις?...και δεν χρειάζεσαι βίδες!!! 8)

http://www.theguitarhanger.com/index.html

 

Πάτα στο User Gallery, έχει πολλές ιδέες και εκτός ντουλάπας ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No problem

Η ταβλα που θα χρησημοποιησεις για τον τοιχο φαντασου οτι θα ειναι κατι σαν 2 ταβλες κρεβατιου εννωμενες σε παχος

Αν υποθεσουμε οτι ειναι 4 cm το παχος της ταβλας για τον τοιχο τοτε μπορεις να χρησημοποιησεις τετοιου http://www.amazon.co.uk/Guitar-Bracket-Electric-Acoustic-Hanger/dp/B003XRAEV2

ειδους βασεις και να βαλεις 3 cm ξυλοβιδες

 

κοιτα πως ειναι η "βαση της βασης" που σου εχω βαλει στο λινκ (τι ειπα ο πουστης πρωι πρωι  ;D ;D)

 

Υ.Γ. αυτη η βαση του λινκ ειναι για ακουστικες - υπαρχουν ομως ΚΑΙ για ηλεκτρικης,ενα ψαξιμο στον εμπεη θα σε βοηθησει

 

Ντουλάπα...έχεις?...και δεν χρειάζεσαι βίδες!!! 8)

http://www.theguitarhanger.com/index.html

Πολυ καλη η λυση που προτεινε ο γέρος απο πανω ΑΛΛΑ (ως πρωην καταπιεσμενος με τα οργανα μου δεξια και αριστερα και εχοντας ψαξει σχεδον ΟΛΕΣ τις λυσεις) η συγκεκριμενη λυση για την ντουλαπα βοηθαει μονο αμα δεν εχεις πολλα ρουχα και εχεις ΜΕΓΑΛΗ ντουλαπα  ;D ή εκτως και αν εχεις ντουλαπα μονο για τα οργανα οποτε.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμενη λυση για την ντουλαπα βοηθαει μονο αμα δεν εχεις πολλα ρουχα και εχεις ΜΕΓΑΛΗ ντουλαπα

Τη σήμερον εποχή...δεν γίνεται να έχεις ΚΑΙ πολλά ρούχα ΚΑΙ πολλές κιθάρες γιατί θα είναι τεκμήριο... ;D

 

ΥΓ. Η photo Νο2...μου φαίνεται ενδιαφέρουσα (και ΙΚΕΑ κατασκευή)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου