Προς το περιεχόμενο

Τα χειρότερα σολο κιθάρας


not_guilty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν χειρότερα σολο κιθάρας απο αυτά των Slayer

 

Προσωπικά πιστεύω ότι οι τύπο καλά έκαναν και έκοψαν απο τα σόλο...

 

ΛΑτρεύω τη δουλειά τους και γενικότερα την όλη συνδρομή στη σκληρή μουσική αλλά απο σόλο τι να πω, το ένα χειρότερο απο το άλλο.. Σαν να σφάζουν γουρούνια....

 

 

έχετε ακούσει χειρότερα σόλος;

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποτέ δεν ήμουν του μέταλ, αλλά υπήρξε μια -μάκρινη- περίοδος που άκουγα λίγο Slayer, τους έβρισκα ενδιαφέροντες γι'αυτό που έπαιζαν. Από τότε λοιπόν, μου έιχαν κάνει εντύπωση τα σόλο των Hanneman - King. Ήταν άρυθμα και μη μελωδικά. Όμως, μπορώ να πω ότι "κολλούσαν" πάρα πολύ στο κομμάτι, ήταν συνειδητά "καταστρεπτικά" και χαοτικά. Έτσι τουλάχιστον το εκλάμβανα εγώ. Μπορεί απλώς να είναι άσχετοι! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΑτρεύω τη δουλειά τους και γενικότερα την όλη συνδρομή στη σκληρή μουσική αλλά απο σόλο τι να πω' date=' το ένα χειρότερο απο το άλλο.. Σαν να [b']σφάζουν[/b] γουρούνια....

 

Slayer?? :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ta xeirotera solo ever einai tou malmsteen

 

epontai tou tolkki k paei legontas

en oligois oloi sxedon oi blackmorikoi... xwris aftos na apotelei exairesh

 

teleftaio xalia solo einai ena pou eixe kanei o mpampis apo tous A positive mia fora pou eixan paixei meta apo emas sto funkey!!!! afto paei ston janick apo panw!!!! me kathe prothesh plakas vevaia! an eisai enas apo th mpanta se xairetw ekgardia kai perimenw na erthw na sas dw! pliktras twn Final Frontier an thimasai!!!!

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta xeirotera solo ever einai tou malmsteen

 

Και όπως θα σου απαντούσαν σε κάνα youtube: learn 2 play

 

Γούστα είναι αυτά βέβαια.Εμένα τα πρώτα του άλμπουμ μου αρέσουν.Και έχει ωραία σόλα μέσα και ιδέες.Πολλοί λένε διάφορα για τον Malmsteen αλλά κυρίως διότι απλά μετά επαναλαμβάνεται στα σόλα.Και διότι ίσως δέν μπορούν απλά να παίξουν κάν κάτι παρόμοιο.Η καριέρα και η επιτυχία που έκανε ο Malmsteen δέν είναι τυχαία.Και δεν είναι τυχαίο που στους G3 τους είχε πατήσει κάτω τους άλλους δύο, μέχρι και με τον ήχο του και ο κόσμος γούσταρε.Ε, δέν μπορεί να λέει κάποιος ότι τα σόλο του Malmsteen είναι τα χειρότερα τη στιγμή που κομμάτια του όπως το far beyond the sun τα δίνουν στους μαθητές να τα βγάλουν τον τελευταίο χρόνο στο GI.

 

Να πείς για κάναν Michael Angelo, να πώ οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opws polu swsta eipes einai thema goustou!

Alla tzertzeles na ginetai!

Tha sou pw giati o malmsteen kanei ta xeirotera solo...

apla giati den exei feeling, den exei to "metron ariston" dld den skeftetai mousika, mono dexiotexnika-paiktika. kai tha mou peis poios eimai egw k krinw to malmsteen... exeis dikio! mporw apla na agnow thn uparxh tou...

alla ofeilw na omologisw oti molis akousw 2-3 notes apo ena komati tou stravonei h mourh mou k lew wx, malmsteen. en oligois tou dinw ena yper, oti exei prwswpiko hxo k styl.

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν είναι τυχαίο που στους G3 τους είχε πατήσει κάτω τους άλλους δύο' date=' μέχρι και με τον ήχο του και ο κόσμος γούσταρε.[/quote']

 

Καλά, χαλάρωσε λίγο κι'εσύ! :lol: :lol:

 

Στα άλλα που λες συμφωνώ σε γενικές γραμμές. :wink:

 

Rainer, γράφε ελληνικά παρακαλώ, κανόνας του φόρουμ και έξυπνη κίνηση αν θέλεις να μην προσπερνούν οι άλλοι τα post σου (οι περισσότεροι παλιοί αυτό κάνουν, πίστεψέ με... :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να σιχαινομαι τον Malmsteem μονο στην οψη (ειναι ποζερας οπως και να το κανουμε) αλλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι ο τυπος ΠΑΙΖΕΙ. Ειναι κιθαριστας. Δεν ειναι μουσικος ομως. Τι να το κανω εγω αν παιζει παπαδες, αλλα τα μισα ειναι κλεμενα απο μπαχ; Εχει γραψει και ομορφα κομματια, οπως την Fuggueta η αυτο που παιζει πρωτο πρωτο μολις βγαινει στο G3, αλλα δεν συγκρινεται με τις εμπνευσεις μουσικων οπως Satriani. Δεν καταλαβα τι παει να πει τους ¨παταει στο G3"? μηπως επειδη δεν μπορει να παιξει συνοδεια τον ειχαν συνεχως σολο, χαμηλα χαμηλα να κανει τα δικα του? Προσεξτε το οταν παιζουν και οι 3 μαζι... Για τον Michal Angelo ουτε συζητηση... Οποτε περναω κριση ταυτοτητας βαζω ενα βιντεο του και μου περναει. Ο ανθρωπος δεν μπορει να μιλησει καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο G3 όταν παίζανε και οι 3 μαζί και ο Satch και ο Malmsteen ήταν στην ίδια περίπου ένταση, αυτός που ακουγόταν πιό δυνατά ήταν ο Vai και αυτό από λάθος του ηχολήπτη.

 

Ναι, καλός και ο Satriani και ο Vai.Αλλά προσωπικά θεωρώ οτι και αυτοί το έχουν παρακάνει το πράγμα.Πέρα από κάποιους αρχικούς δίσκους μετά τα άλλα είναι τόσο τεχνικά που δεν είναι ωραία.Το Attitude song του Vai θεωρείται ένα από τα απόλυτα instrumental.Εμένα ούτε ο ήχος του μου αρέσει ούτε αυτά που παίζει.Και σε αρκετό άλλο κόσμο.Αντιθέτως κάτι summersong και τέτοια σπέρνουνε.

 

Και κανένας κιθαρίστας σχεδόν δεν παίζει κάτι απο δική του έμπνευση.΄Όσον αφορά τα licks τουλάχιστον διότι σάν riffs και βασικά μοτίβα και ο Malmsteen έεχει βγάλει ωραία.Αλλά licks ακόμη και αυτοί που βγάζουν δικά τους είναι λίγα και εμπλουτίζουν με licks άλλων.Το να λές ότι ο Malmsteen αντιγράφει τον Bach είναι σαν να μου λές ότι ο και ο Pagannini αντέγραφε τον Bach.ΚΑι οι 2 παρόμοιες κλίμακες χρησιμοποιούσαν τί πάει να πεί αυτό?Και όλοι οι μπλουζίστες αντιγράφουν όποιον σκέφτηκε τα πιό κλασσικά licks των blues με αυτό το σκεπτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου