Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή λαμπάτης κεφαλής


sgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ. Σκέφτομαι να αλλάξω κεφαλή, αυτη την στιγμή έχω την laney l20h και την καμπίνα της framus fr212 με αλλαγμένα ηχεία (G12h heritage 50 & 75Hz).

Ο λόγος της αλλαγής είναι ότι θέλω άλλο είδους καθαρό κανάλι (μεγαλύτερο headroom). Οι ενισχυτές που έχω βάλει στο μάτι είναι:

Laney lionheart 50

Fender Supersonic 60

Marshall tsl 60 (παίζει και στις αγγελίες)

Bugera V55HD (δεν θα χρειαστεί να πουλήσω ενισχυτή και κιθάρα)

έχετε κάποιες άλλες προτάσεις? Θέλω να συνεργάζεται καλά και με πολυεφφε (GSP1101).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ το φόρουμ. Σκέφτομαι να αλλάξω κεφαλή, αυτη την στιγμή έχω την laney l20h και την καμπίνα της framus fr212 με αλλαγμένα ηχεία (G12h heritage 50 & 75Hz).

Ο λόγος της αλλαγής είναι ότι θέλω άλλο είδους καθαρό κανάλι (μεγαλύτερο headroom). Οι ενισχυτές που έχω βάλει στο μάτι είναι:

Laney lionheart 50

Fender Supersonic 60

Marshall tsl 60 (παίζει και στις αγγελίες)

Bugera V55HD (δεν θα χρειαστεί να πουλήσω ενισχυτή και κιθάρα)

έχετε κάποιες άλλες προτάσεις? Θέλω να συνεργάζεται καλά και με πολυεφφε (GSP1101).

 

a. Xαλαρά τον tsl60 από τις επιλογές που δίνεις. Έχεις δοκιμάσει όμως τα πάντα με το laney σου? Σε 2Χ12" και δεν έχει headroom ???

b. Το GSP το συνδέεις στο fx loop?

c.  Η κλασσική κι εύκολη λύση είναι να δοκιμάσεις μία λυχνία 12ΑΤ7 στη θέση της 1ης 12ΑΧ7 (Valve1) που το κάνεις και μόνος με το manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία παρά απο τον v55 που έχω και μπορώ να πω ότι έχει τρελά καθαρά με πολύ headroom και παίζει άψογα με ότι πετάλι έχει συνδεθει (στο input τα βάζω εγώ).

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις (γιατί μόλις διαπίστωσα ότι υπάρχει και 2ος Lionheart στην Ελλάδα και χάρηκα) ;D

 

Ι) Ο ενισχυτής είναι παρκαρισμένος σε studio ή χώρο χωρίς προβλήματα έντασης (γείτονες κλπ);

ΙΙ) Η κιθάρα/κιθάρες που χρησιμοποιείς είναι με humbuckers να φανταστώ;

ΙΙΙ) Πού αρχίζει να "σπάει" στην περίπτωσή σου; (προεξοφλώ Hi input, σωστά?)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία παρά απο τον v55 που έχω και μπορώ να πω ότι έχει τρελά καθαρά με πολύ headroom και παίζει άψογα με ότι πετάλι έχει συνδεθει (στο input τα βάζω εγώ).

 

Είναι value for money, δεν το συζητάμε! Απλά, αν είχα budget θα πήγαινα για καλό marshall high-gain προσωπικά. Αν όμως θέλει κάτι με έξτρα watt σε καλή τιμή, ο v55 είναι Ok και δεν έχει τα θεματάκια των εξαδέλφων του v22 και των παλιών 6260/333.

Γενικά πάντως, οι bugera είναι για να βάζεις το χεράκι σου σαν diy tech καθώς πολλοί αλλάζουν τις φίσες μέσα στο σασί, προσθέτουν μικρές ψύκτρες, αλλάζουν λυχνίες κλπ. Οι νέοι marshall έχουν βέβαια τα θεματάκια τους κι αυτοί(βλέπε Haze, class5).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ήδη για τις απαντήσεις!

Ο ενισχυτής παίζει κατα βάση σε στούντιο χωρίς προβλήματα έντασης. Λόγω του ότι παίζουμε χωρίς ντράμς (κρουστά) η έντασή του με καλύπτει. Απο κιθάρες κατα βάση παίζω με G&L ASAT (κεραμικοί μαγνήτες) και μία Stratocaster (με την οποία έχει καλύτερο ήχο). Το "πρόβλημά" μου δεν είναι ότι σπάει (γύρω στο 5) αλλά θέλω να έχει πιο πολύ δυναμική το καθαρό, πιο γλυκό και πιο πολύ όγκο. Απο τα κλίπς που ακούω με ψήνει πολύ ο 50άρης lionheart και για την κεφαλή της fender  μπορώ μόνο να ψιλοκαταλάβω τί γίνεται αφου δεν κυκλοφορούν και πολλά κλιπάκια.

Στον ενισχυτή έχει γίνει mod και δουλεύει σειριακά το fx loop στο οποίο συνδέω gsp με τετρακαλωδίωση.

Βασικά την "ζημιά" την έπαθα όταν σε ένα live έπαιξα πάνω σε marshall tsl100 και την αντίστοιχη 412 καμπίνα. Μου άρεσε πάρα πολύ το καθαρό του κανάλι (το βρώμικό δεν....)

Πρέπει να είναι ωραίος ο Bogner.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά την "ζημιά" την έπαθα όταν σε ένα live έπαιξα πάνω σε marshall tsl100 και την αντίστοιχη 412 καμπίνα. Μου άρεσε πάρα πολύ το καθαρό του κανάλι (το βρώμικό δεν....)

παίζουμε χωρίς ντράμς (κρουστά)

Το "πρόβλημά" μου δεν είναι ότι σπάει (γύρω στο 5) αλλά θέλω να έχει πιο πολύ δυναμική το καθαρό, πιο γλυκό και πιο πολύ όγκο.

 

Σίγουρα δε βαριακούς, έτσι;  ;D

Πλάκα κάνω βέβαια. Απλά με εντυπωσιάζει α) πόσο δυνατά μπορείς να τον χαρείς, και β) ότι σου λείπουν γλύκα και όγκος στη μέση της διαδρομή του καθαρού καναλιού.

 

Μια γνώμη πριν κάνεις μια πώληση που μπορεί να την κλάψεις:

Αν υπάρχει η δυνατότητα, πάρε τρεις 5751 [ή/και τέσσειρις E84L, χμμ... (φθηνό παράδειγμα)]. Ή γενικότερα πειραματίσου με προενισχύτριες χαμηλότερου gain. Στην ένταση που παίζεις η μικρή διαφορά που θα προκύψει μπορεί να σου είναι χρήσιμη.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δε βαριακούς, έτσι;  ... καλό!!!!

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να αποφύγω να πουλήσω τον ενισχυτή μιας και μου αρέσει το βρώμικό του πάρα πολύ. Σπάει στο 5 αλλά τον χρησιμοποιώ στο 1,5 - 2.

Τελικά ένας ενισχυτής που θα μου άρεσε πάρα πολύ είναι ο Peavey classic 50 κεφαλή αλλά άντε βρες τον........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου