Προς το περιεχόμενο

bullet squier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται και σε τί ενισυτή παίζεις, μην το ξεχνάς.

έχω καταργήσει τους ενισχυτές εδώ και πολλά χρόνια...(οπότε δεν έχω σε καμμία κιθάρα βζζζ).

 

Πάντως οι νέοι κατασκευαστές (φαίνεται), έχουν βρεί τον τρόπο να κατασκευάζουν μαγνήτες που δεν κάνουν βζζζ χωρίς να είναι noiseless και χωρίς να χάνουν το χαρακτήρα τους. Αυτοί εδώ

http://www.lundgren.se/en/mics/telecaster-e/telecastera-p-90-neck/

που έχω βάλει σε μία Τελε, έχουν δοκιμαστεί σε καλούς λαμπάτους και μεγάλες εντάσεις και είναι εντυπωσιακά αθόρυβοι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε ευχαριτώ για τις ευχές σου και μάλλον θα πάω σε ένα σετάκι tonerider vintage γιατί μου αρέσει ο gilmour ηχος. Με την τελε μου το έχω περιορίσει το βζζζ με τη θέση του σώματος και με τις ρυθμίσεις, άρα γιατί όχι κ με μια στρατ..Και εγώ πάντως προτιμω τους διπλούς για τον όγκο τους...Όσο για τον Ritchie, αν και μεγάλος κιθαρίστας, δεν τον παίρνω σαν τον μ.ο. διότι γενικότερα η περίπτωσή του χρήζει ψυχιατρικης βοήθειας, για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης. Αν θες να πας στον ήχο του Page στον πρώτο δίσκο των zeppelin, μια tele classic vibe είναι ιδανική. Το έχω κάνει το πείραμα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Richie όπως και ο Μαραντόνα (για παραδειγμα) είναι ΘΕΟΣ και ως εκ τούτου έχει και όλα τα κουσούρια ενός ανθρώπου που.. ξέφυγε από όλες τις νόρμες. Πάνω στην μουσική πάντως πάντα είχε την απόλυτη ιδέα για ό,τι έκανε. Εντάξει, εκτός από εκείνη την φορά που έδιωξε τον Dio και κατέστρεψε την καλύτερη μπάντα όλων των εποχών....  ;D 8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάγκες την πηρα...είναι κούκλα και παίζει πολύ άνετα το μανίκι της...απο ήχο είναι για κλάματα απο ότι άκουσα στον ρόλαντ κιούμπ στο μαγαζί. Πάω να την ακούσω και στον v55 και θα σας πω. Πάμε καρφί για tonerider...Tα κλειδάκια μια χαρά μου φαίνονται...τα ηλεκτρονικά όσο παίζουν θα τα κρατήσω ...αυτά...ρίβιου αύριο....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάγκες την πηρα...είναι κούκλα και παίζει πολύ άνετα το μανίκι της...απο ήχο είναι για κλάματα απο ότι άκουσα στον ρόλαντ κιούμπ στο μαγαζί. Πάω να την ακούσω και στον v55 και θα σας πω. Πάμε καρφί για tonerider...Tα κλειδάκια μια χαρά μου φαίνονται...τα ηλεκτρονικά όσο παίζουν θα τα κρατήσω ...αυτά...ρίβιου αύριο....

Άντε μεγειές!!!

Και μην ξεχάσεις το review!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα στε καλά μαγκες...Λοιπόν η πρώτη εντύπωση που σου δίνει η κιθάρα είναι καταρχήν ότι είναι πολύ πολύ όμορφη... Το χρώμα αυτό είναι τρελό, θα δείτε σε φωτο που θα ανεβάσω το βραδάκι. Απο κει και πέρα έχει τρελό μανίκι, πολύ λεπτό όμως ακόμη και για μένα που είμαι χαμελέων και παίζω με ότι να ναι...το τρεμουλάκι της δουλεύει μια χαρά, τα κλειδάκια επίσης, αλλά κάτι παίζει με τα tone...Σε κάποιες θέσεις, πχ στη bridge δεν δουλεύει κανένα απο τα 2 σε άλλες δουλεύουν και τα 2 και σε άλλες το ένα.....να φανταστώ ότι πάσχει απο συνδεσμολογία έτσι? Το volume δουλεύει άψογα σε όλες τις θέσεις και είνα και πολύ ακριβές κ αθόρυβο...Θα αλλαχτούν όλα εν καιρώ....By the way κανέναν που να κάνει τέτοιες δουλειές στη Καβάλα? ??? ??? ???

 

Απο θέμα ήχου (θα ανεβάσω κλιπάκια ίσως το βράδυ) μπορώ να πω ότι η κιθάρα αυτή είναι για να σε πείσει ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΛΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ...και εξηγούμαι!!!

Στο μαγαζί την έβαλα επίτηδες σε ένα rolland cube (άθλιο) και ακούγονταν άθλια...

Μετά την έβαλα σε ένα vox valvetronic, αξιοπρεπέστατο, και ακουγόνταν λίιιγο καλύτερα...Σπίτι την έβαλα στον V55 με τη Marshall + eminence ηχείο, και παίδες ήταν άλλη κιθάρα!!! Τουλάχιστον ακούγονταν..Το ζητούμενο είναι να μην ξενερώνω τελείως μέχρι να μπορέσω σε κανα χρόνο να την αναβαθμίσω (μαγνήτες, ηλεκτρονικά, κλειδιά). Προς το παρόν χρειάζεται ένα σετ χορδές και αν της κάνεις συγκεκριμένη χρήση σε ηχογραφήσεις, σε συγκεκριμένους θέσεις του διακόπτη με ωραία εφέ, κανείς δεν θα καταλάβει τη διαφορά μεσα σε ένα καλοδουλεμένο απο άποψη μίξης κομμμάτι. Εγώ την δοκίμασα σε κάτι ωράια καθαρά με αργό digidelay και ήταν μέλι. Ή σε καταστάσεις παραμόρφωσης ελαφριάς (blackstar dist-x , gain 1/4) με το volume της κιθάρας στο 2-3, με ή χωρίς delay, ήταν πάλι μια χαρά!

 

Λίγα παραπάνω για τους μαγνήτες της.

Η θέση 1 (neck) είναι μια χαρά χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο, με αρκετά μπάσο ήχο.

Η θέση 2 (neck+middle) είναι μαζί με την θέση 4 οι αγαπημένες μου, καθώς έχουν ένα χαρακτηριστικό στρατ ήχο που ποτέ δεν είχα στη φαρέτρα μου. Καμπανιάζει και θυμίζει πολύ country ήχους. Με λιγο delay κάνει θαύματα..

Η θέση 3 (middle) έιναι αξιοπρεπής αλλά αδιάφορη για τα γούστα μου...

Η θέση 4 ( middle + bridge) είναι, όπως προείπα η μία απο τις 2 πιο όμορφες θέσεις σε αυτή τη φτηνή κινέζικη στρατ... πολύ ισορροπημένος και χαρακτηριστικός στρατ ήχος.

Η θέση 5 (bridge) είναι η θέση που υποτίθεται βάζεις για να γουστάρεις σε γκάζια. Εμένα δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ γιατί είναι πολύ πρίμος. Πάρα πολυ όμως. Οπότε δεν τον πολυχρησιμοποιώ..

Αυτά, γενικότερα. Σε γενικές γραμμές, αν έπρεπε να τη βαθμολογήσω θα της έβαζα:

Εμφάνιση:8/10

Playability:8/10

Κατασκευή:7/10

Ήχος:6/10

Τιμή: 10/10!!!!!

Συνολική αποτίμηση 7/10

Νομίζω σαν project κιθάρα στην οποία θέλετε να ρίξετε άλλα 200 ευρώ και να έχετε με 300 ευρώ ένα αξιοπρεπές στρατοκαστεροειδές είναι μιαααα χαρά. Θέλει όμως ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ μαγνήτες και ηλεκτρονικά και γιατί όχι και κλειδιά, για να μην έχεις την αίσθηση ότι ανοίγεις ...σβανακι , που έγραψε και κάποιος παραπάνω πολύ εύστοχα...

Αυτά!

Φώτος και κλιπάκια αργότερα!

;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω κι εγώ ότι στη Squire Deluxe με τους Duncan Designed που έχω, η θέση bridge του μαγνήτη έχει εντελώς άθλιο ήχο.

Εν τω μεταξύ έχω την εντύπωση ότι οι μαγνήτες είναι λάθος τοποθετημένοι από το εργοστάσιο. Θεωρώ ότι ο bridge θα έπρεπε να είναι στη middle θέση. Έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα καθώς κάθε φορά που αλλάζω μαγνήτη από τον μεσαίο σε αυτόν της γέφυρας, η ένταση της κιθάρας πέφτει. Σαν να έχει μικρότερο output ο μαγνήτης. Θέμα ύψους δε νομίζω να παίζει πάντως.  :(

 

Με ποιον τρόπο θα μπορούσα να μετρήσω το output των μαγνητών για να μου ληθεί η απορία;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά κάτι παίζει με τα tone...Σε κάποιες θέσεις, πχ στη bridge δεν δουλεύει κανένα απο τα 2 .....να φανταστώ ότι πάσχει απο συνδεσμολογία έτσι?

Πάσχει από στρατίτιδα, κληρονομική είναι η νόσος! Μη φοβάσαι δεν κολλάει...  :P

Όποτε της βάλεις χέρι, που θα της βάλεις όπως λες, με ένα master tone καθάρισες! 8)

 

ΑΣ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΤΕLE ! ;D

 

Μεγειά και καλόπαιχτη  ;)

Με ποιον τρόπο θα μπορούσα να μετρήσω το output των μαγνητών για να μου ληθεί η απορία;

Εύκολα και γρήγορα χωρίς να την ξεβρακώσεις με ένα πολύμετρο και

ένα καλώδιο κιθάρας ή πεταλακίου για να μην αμολάς καλούμπα...  ;)

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου