Προς το περιεχόμενο

custom guitar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι κιθαροfreaks εχω κολλησει και χρειαζομαι βοηθεια. (Μαλλον ανταλλαγη αποψεων)

Αγορασα προσφατα απο το noiz ενα σωμα απο basswood(ibanez rg350) με σκοπο να κανω μια κιθαρα που να ειναι απαιχτη σε overdrive/distortion αλλα και κρυσταλινα καθαρα. (Ολοι αυτο δεν θελουν???)

1. θελω να βαλω μαγνητες H-S-H (το κοστος μου ειναι αδιαφορο αρκει αυτο που θα βαλω να αξιζει για την δουλεια που το θελω)

2. Neck να παω σε maple/rosewood η εχεται καποια αλλη αποψη

3. Floyd rose original η κατι αλλο (EDGE η edge pro η....)(η κιθαρα ειχε πανω το tremolo της ibanez).

Αναμενω αποψεις. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Πρεπει να βρεις μπρατσο που να ταιριαζει με το σωμα της Ibanez. Οι περισσοτερες εταιρειες χρησιμοποιουν χαρακτηριστικα Fender για τα προιοντα τους, παραδειγμα http://www.warmoth.com/Guitar/Bodies/Options/GuitarNeckPocket.aspx

3. Πρεπει να τσεκαρεις τις διαστασεις του καθε τρεμολο. Μπορει να φαινονται ιδια αλλα εχουν μικροδιαφορες. Αν η γεφυρα δεν ειναι στη σωστη θεση θα εχεις προβλημα με αρμονικες, κουρδισμα, κλπ. Αν το τρεμολο δεν ειναι ακριβως το ιδιο πρεπει να κλειστουν οι τρυπες, να υπολογιστουν και να σκαφτουν καινουριες για το νεο τρεμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό project!

Είχα πάρει μια rg350m για project με το neck της. Δεν άλλαξα μπράτσο, κράτησα το all maple της που έπαιζε μια χαρά (με αρκετά strat ήχο) κι έβαλα ένα used, original floyd επάνω γιατί το edge δε με βόλεψε προσωπικά.

Από μαγνήτες, έβαλα ένα Duncan G.Lynch screamin demon για bridge που δεν ήταν κακός και σε καθαρά(δεν είναι και τρελά hot).

Προσοχή σε διαστάσεις μπράτσου και floyd διότι παίζουν μικροδιαφορές (πολύ σπαστικές...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το original Floyd κολαει η θελει δουλεια απο μαστορα???

Σκεφτομαι να παρω απο το Thomann το original

 

Στη δική μου μπήκε αλλά πάντα πρέπει να μετρήσεις πριν αγοράσεις. Υπάρχουν μικροδιαφορές από rg σε rg...

 

Δες το παρακάτω για διαστάσεις:

http://www.warmoth.com/hardware/bridges/pdf/Original_Floyd_Rose_Diagram.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το budget δεν είναι πρόβλημα, για μαγνήτες θα πήγαινα εδώ:

 

 

https://bareknucklepickups.co.uk/main/

 

 

επικοινώνησε μαζί τους και εξήγησε τί θέλεις από τους μαγνήτες σου και πάρε αυτό που θα σου προτείνουν. Κορυφαίοι μαγνήτες, από τους καλύτερους στην Ευρώπη.

 

Για τα υπόλοιπα, υπάρχουν πιο έμπειροι από εμένα να σου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου