Προς το περιεχόμενο

Boss VE 20 Μπορω να χρησημοποιησω το δευτερο πεταλι ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην μουσικη κοινοτητα :)

 

Προσφατα αγορασα το boss VE 20

Πολυ καλο πεταλι με αψογα εφφε για λαιβ καταστασεις και τον τραγουδιστη μας τον βολευει απιστευτα για να μην κουβαλαμε εφφεδιερες και συμπραγκαλα στα λαιβ.....

 

Θελουμε ομως αν ξερει καποιος να μας πει αν γινεται να εχουμε στο 1 πεταλι ενα εφφε (π.χ. το radio effect) και στο αλλο καποιο αλλο εφφε οποιοδηποτε....

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...αν γινεται να εχουμε στο 1 πεταλι ενα εφφε (π.χ. το radio effect) και στο αλλο καποιο αλλο εφφε οποιοδηποτε....

Τι ερώτηση είναι αυτή;

Αφού θα έχετε δύο πεταλάκια, το κάθε πεταλάκι θα έχει το εφφέ του.

Μήπως ήθελες να πεις κάτι άλλο ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ερώτηση είναι αυτή;

Αφού θα έχετε δύο πεταλάκια, το κάθε πεταλάκι θα έχει το εφφέ του.

Μήπως ήθελες να πεις κάτι άλλο ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι;

 

Οντως μαλλον δεν καταλαβες

Επειδη το 20 εχει 2 πεταλια επανω του εκει πηγαινε η ερωτηση μου οχι οτι θα εχουμε 2 ξεχωριστα πεταλια συγνωμη αν μπερδευτικες

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οντως μαλλον δεν καταλαβες

Επειδη το 20 εχει 2 πεταλια επανω του εκει πηγαινε η ερωτηση μου οχι οτι θα εχουμε 2 ξεχωριστα πεταλια συγνωμη αν μπερδευτικες

Είναι ένα πετάλι (one unit) που έχει δύο ποδοδιακόπτες  ;D

 

Τέλος πάντων, το πετάλι έχει μία είσοδο (για μία πηγή).

Αν θες δύο ανεξάρτητα εφφέ για δύο διαφορετικές πηγές, μάλλον όχι.

Αν θες δύο ανεξάρτητα εφφέ για την ίδια πηγή, φαντάζομαι πως ναι, χωρίς να είμαι σίγουρος.

Αν θες να αναθέσεις δύο διαφορετικά εφφέ σε κάθε διακόπτη ON/OFF, δεν το γνωρίζω.

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το συγκεκριμένο πεταλάκι. Ρίξε μιά ματιά στο manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θες να αναθέσεις δύο διαφορετικά εφφέ σε κάθε διακόπτη ON/OFF, δεν το γνωρίζω.

ακριβως αυτο που ειπες αλλα εγω θελω 1 διαφορετικο εφφε σε καθε ποδοδιακοπτη...

Διαβαζω παντα το manual σε οτι καινουργιο παιρνω πριν γραψω εδω για βοηθεια....Και ομως δεν λεει κατι τετοιο...

Επειδη μου εχει ξανασυμβει σε πεταλι της boss να υπαρχουν επιλογες που δεν τις εγραφε το manual γι'αυτο και το εθεσα ως ερωτημα εδω....

Βεβαια ειναι καινουργιο το πεταλι και δεν το εχει χωνεψει καλα η αγορα για να συμβαινει κατι παρομοιο με το DD 20 ευελπιστω να γινεται  :)

Ειδωμεν

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου Μανωλη

 

on/off topic

Το πεταλι ειναι απλως εκπληκτικο για τις δυνατοτητες του

Εχεις στα ποδια σου ενα ολοκληρο rack με εφφε που ανα πασα ωρα και στιγμη μπορεις να τα ενεργοποιησεις οπως εσυ γουσταρεις

Πανευκολο στην χρηση και γερη κατασκευη (οπως ολα τα boss βεβαιως βεβαιως) με το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του (κατ εμε) οτι εχει ΚΑΙ phrase loop επανω και ολα αυτα στην τιμη των 235 ευρω

Για μενα απο τις καλυτερες αγορες που εχουμε/εχω κανει  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ακριβως αυτο που ειπες αλλα εγω θελω 1 διαφορετικο εφφε σε καθε ποδοδιακοπτη...

Αυτό το κατάλαβα. Νομίζω πως ναι... χωρίς να είμαι σίγουρος. Πρέπει πρώτα να το τσεκάρω.

Ποιά εφφέ σε ενδιαφέρει να αναθέσει ως ON/OFF στους δύο διακόπτες; Συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη απο μια συντομη επαφη που ειχα με αυτο το πεταλι (ειχε παρει ενα ο πρωην τραγουδιστης μας) δεν θυμαμαι να γινεται ορισμος-αναθεση σε καθε ποδοδιακοπτη του οτι θελεις εσυ,αλλα νομιζω οτι εχει καποιες δεσμευτικες προεπιλογες,γιατι δεν το πας σε mode "preset up-down" ετσι ωστε να γραψεις ενα προγραμμα με radio,ενα με διφωνια και ενα και με τα δυο μαζι,και να αλλαζεις με τους ποδοδιακοπτες μεταξυ αυτων των προγραμματων-μνημων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ πιο ευκολο απλως να εχεις το καθε εφφε σου (εφοσον αυτα τα 2 χρειαζεσαι) σε καθε εναν ποδοδιακοπτη

Οι εναλλαγες απο το ενα εφφε στο αλλο χρειαζεται να γινονται σε διαστημα μιας φρασης οποτε θα μας βολευε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αμα γινοταν κατι τετοιο  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ πιο ευκολο απλως να εχεις το καθε εφφε σου (εφοσον αυτα τα 2 χρειαζεσαι) σε καθε εναν ποδοδιακοπτη

Οι εναλλαγες απο το ενα εφφε στο αλλο χρειαζεται να γινονται σε διαστημα μιας φρασης οποτε θα μας βολευε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αμα γινοταν κατι τετοιο  ;)

Πάντως εγώ εγκατέλειψα τις προσπάθειες να αλλάζω εφφέ ακόμα και για το ρεφραίν.

Πολύ άγχος βρε παιδί μου.

Αλλά πιστεύω ότι είναι καταπληκτικό πετάλι. Απλώς το χρησιμοποιώ το ένα out για voice preamp στο active monitor στις πρόβες και το δεύτερο out (dry) στην rec κονσόλα.

 

Βέβαια δεν είναι και ιδιαίτερα απαραίτητες οι αλλαγές στο ιδίωμά μας αλλά πιστεύω σε εσάς θα χρειάζονται. Για κάποιο λόγο, το radio του δεν με είχε πείσει αλλά μπορεί να ήταν και η ρύθμιση χάλια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου