Προς το περιεχόμενο

Τρίξιμο χορδιέρας ταμπούρου


drummer52

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας!οι χορδές του ταμπούρου μου μου έχουν σπάσει τα νεύρα, τρίζουν όταν παίζω το tom1και το βάθη,τι μπορώ να κάνω?κάτι μου λέει πως δεν είναι καλή η xordiera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου. Κατι μου λεει οτι φταιει το κουρδισμα. ;D

Επισεις εχεις ξεχασει να γυρισεις το πληκτρολογιο στα ελληνικα. ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απολυτως φυσικο οταν παιζεις τα υπολοιπα τυμπανα να ακους χορδιερα. Κατα τη γνωμη μου δινει ενα ωραιο ηχοχρωμα, εφοσον παντα μιλαμε για το φυσιολογικο τριξιμο ενος σωστα κουρδιεσμενου ταμπουρου.

 

ΔΕΝ μπορεις να κανεις κατι για να μην ακουγεται τιποτα οταν χτυπας τα αλλα τυμπανα. Καταλαβαινω οτι σε ενα χωρο practise αυτο μπορει να μην ειναι ιδανικο, αλλα live δινει ογκο και χαρακτηρα στο σετ.

 

Παιξε με το κουρδισμα. Μην εχεις τσιτα την χορδιερα, δοκιμασε να χαλαρωσεις τις βιδες του resonant δερματος στα 4 κλειδια στα 2 ακρα τις χορδιερας. Αν σε ενοχλει πολυ, μπορεις να κοψεις το πολυ resonance των τομς (που ειναι η ομορφια τους) με rings η moongel. Θα μειωθει λιγακι και το τριξιμο λογω συντονισμου.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σωστό κούρδισμα θα μειωθεί στο ελάχιστο.

Συμβουλή: σφίξε αρκετά το resonant δέρμα και άρχισε να παίζεις με τη ρύθμιση της χορδιέρας ΑΦΟΥ κουρδίσεις σωστά όλα τα υπόλοιπα τύμπανα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σωστό κούρδισμα θα μειωθεί στο ελάχιστο.

Συμβουλή: σφίξε αρκετά το resonant δέρμα και άρχισε να παίζεις με τη ρύθμιση της χορδιέρας ΑΦΟΥ κουρδίσεις σωστά όλα τα υπόλοιπα τύμπανα.

 

 

eyxarisw paidia gia tis apantiseis,ayta pou mou lete tha ta kanw,a!to pc mou kati exei pathei kai den grafei ellinika giayto grafw greeklish,eyxaristw pantws!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους συναδέλφους hwept και ippex.

Μην θυσιάσεις (πολύ) τον ήχο του σετ για να εξαφανίσεις το τρίξιμο των χορδών.

Αν και κάποιες φορές μπορεί να γίνει ενοχλητικό, σε νορμάλ επίπεδα δέξου το σαν μέρος του ήχου του οργάνου. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου