Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για καινούριο PC.


jazzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να φτιάξω το ακόλουθο pc για καθημερινή χρήση όπως internet ,μουσική ,ταινίες ,light recording (του τύπου μια κιθάρα ).Επίσης τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι band in a box ,trancribe ,line6 gearbox..δεν έχω σκοπώ να παίξω παιχνίδια ή να κάνω κάτι άλλο απλά θέλω ένα σταθερό και γρήγορο pc για τα παραπάνω.Σκέφτομαι λοιπόν τα εξής.

 

CPU:intel G860 3000ghz (είναι διπύρηνος χωρίς multithreading)

Ram.8gb 1333 corsair

Motherboard:asrock B75 DGS

Intel 60GB ssd(έχω και έναν western digital 500GB sata II)

power supply:corsair CX 430

 

Πιο πολύ ο επεξεργαστής δεν ξέρω αν θα ναi ok >τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

CPU:intel G860 3000ghz

Αν υπηρχε επεξεργαστης στα...3000GHz θα κοστιζε οσο μια Ferrari. ;D

Λοιπον, ξεχνα τους Pentium, σε 2 μερες μπαινουμε στο 2013. Διαλεξε κατι απο τη σειρα i3/i5/i7.

Ο 60ρης SSD ειναι μικρος, θα σου προτεινα εναν 120ρι για να εχεις μια καποια ανεση.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρτα γραφικων δεν θα βαλεις ε?εχει ενσωματωμενη αποτι βλεπω οποτε μπορεις να την παρεις και μετα αν δεν σε καλυπτει..κουμπωνει παντως η μητρικη με τον επεξεργαστη οποτε εισαι κομπλε θα κανεις δουλεια σου ειδικα ο ssd(αφου εχεις και σατα δεν θα επερνα μεγαλυτερο) θα δωσει μια καποια ταχυτητα και απο μνημη δεν θα χρειαστεις παραπανω για αυτα που τον θες.κουτι -ανεμιστηρακια εχεις βρει? εγω παντως μητρικη θα προτιμουσα αυτη http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29200&cat=3 εχει και 3 χρονια εγγυηση και επεξεργαστη εναν ι3.και θα χρειαστεις και ανταπτορακι για ασυρματο ιντερνετ δεν πηρε το ματι μου να εχει..Για την χρηση αυτη ενα λαπτοπ ισως να ηταν καλυτερο αλλα γουστα ειναι αυτα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ λές να πάω για i3?

Eμ...

Δεν ξερω τι budget διαθετεις αλλα αν μπορεις να το τρεναρεις λιγακι και να βαλεις κανα φραγκο παραπανω για εναν i5, καν'το. Αλλιως, i3.

O 60GB SSD επιμενω οτι ειναι μικρος. Μονο τα Wins 7 πιανουν 21-22GB.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πραγματικά θα χρειαστώ την δύναμη του i5?

ύστερα για τον ssd πέρα από τα windows τα υπόλοιπα προγράμματα που θα βάλω θα ναι το πολύ 15 GB οπότε δεν νομίζω να χω θέμα όλα τα άλλα θα πάνε στον sata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελει τουλαχιστον 50 ευρω νομιζω για μεγαλυτερο δισκο ενω θα μπορουσε να τα βαλει για καλυτερο επεξεργαστη πχ απο την στιγμη που εχει χαμηλο μπατζετ.εγω μιλαω να εχει μονο το λογισμικο και τα προγραμματα εκει και τις ταινιες η τα τραγουδια στον 500 ρι που εχει.θα φτανει πιστευω επισης μπορεις να βαλεις χρ η κατι πιο ελαφρυ στην χειροτερη. Γνωμη μου παντα ισως το παιδι ξερει καλυτερα.Και με τον ι3 δεν θα χεις προβλημα σε περιπτωση που δεν θελεις να δωσεις παραπανω λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πραγματικά θα χρειαστώ την δύναμη του i5?

Ενας καλος επεξεργαστης ειναι το Α και το Ω, και οσο πιο καλος ειναι τοσο πιο πολυ θα τον κρατησεις.

Εγω οταν πριν 2 χρονια αποφασισα να φτιαξω νεο PC πήγαινα για i5. Μετα καθησα και το ξανασκεφτηκα και αποφασισα να παρω i7. Βεβαια αυτο πηγε λιγο πισω την κατασκευη του PC γιατι δεν υπηρχαν τα φραγκα τη δεδομενη στιγμη για i7.

Το τρεναρα λοιπον για καποιο καιρο και πηρα i7. Σου λεω λοιπον να μη βιαστεις.

Αν παλι βιαζεσαι πας για i3, μια χαρα επεξεργαστης ειναι. Προσωπικα, εγω δεν θα εφτιαχνα νεο PC με διπυρηνο επεξεργαστη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ο 60άρης SSD, θα χωρέσει το λειτουργικό σου, τις εφαρμογές σου και το paging space, και θα σου προσφέρει πολύ καλές επιδόσεις πρακτικά.

 

Ο επεξεργαστής που θες να πάρεις είναι καλός δεδομένου ότι σε ενδιαφέρει να συμπιέσεις το κόστος. Οι Ι3/Ι5 είναι πολύ ακριβώτεροι. Για τη χρήση που σε ενδιαφέρει, ο 860 θα σε εξυπηρετήσει καλά για 1-2 χρόνια. Καλό θα ήταν να τον συγκρίνεις (αναζητώντας σχετικα΄benchmarks) με αντίστοιχου κόστους μοντέλα της AMD,

 

Τέλος στη θέση σου θα προτιμούσα κάποια μητρική από Asus/MSI/Gigabyte, και θα επέλεγα μια φτηνή κάρτα γραφικών ώστε τα γραφικά να μην επιβαρύνουν τον επεξεργαστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου