Προς το περιεχόμενο

Περί compressor effect pedal


Tasospelt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αναζήτηση μου για compressor πεταλάκι για την κιθάρα ένας πωλητής με απέτρεψε ισχυρίζοντας ότι "το compressor pedal είναι το πιο αχρείαστο εφέ καθώς καταργεί το αυθόρμητο παίξιμο του κιθαρίστα, το κάνει flat, ως εκ τούτου το περιορίζει και χάνει το προσωπικό του χαρακτήρα. Παίξιμο χωρίς δυναμικές εν τέλει. Επίσης δεν προσδίδει όγκο, αντιθέτως κάνει πιο thin τον ήχο ειδικά στις ψιλές."

Το έκρινε καλό εργαλείο για καθαρά ρυθμικά funk μέρη αλλά και πάλι με περιοριστικό ρόλο.

Θα θελα τη γνώμη διαφωνούντων και μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δε θα έλεγα οτι είναι εφε,δεν νομίζω οτι αν το ρυθμίσεις σωστα θα σου παραμορφώσει τον ήχο(δλδ σου έλεγε ψιλοπαπαριές).τωρα βέβαια μπορεί να μη δεις μεγάλη διαφορα(στα blues πχ ισως δε χρειάζεται) εκτος αν παίζεις metal.εγω πάντως δεν το πολυ χρησιμοποιω, βαζω στη σειρα overdrive,distortion και ο ήχος βγαίνει <<σφιχτος>>.της boss λειτουργει και σαν sustainer(κανει ομως θόρυβο),εξαρταται απο το τι το θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψιλοδιαφωνίσω.Ο κομπρέσορ είναι ένα trade-off ουσιαστικά.Χάνεις τις δυναμικές αποκτάς όγκο και sustain και γενικά πιο σφιχτό ήχο.Θέλει προσεκτικές ρυθμίσεις ειδάλλως ο ήχος σου θα παει περίπατο

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις μπορεί να γίνει ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο...Απλά θέλει ψάξιμο...Εγώ είχα έναν της Boss, τον πούλησα πριν 1-2 χρόνια και μετά τον ξαναπήρα :oops: .....Και τελικά τώρα έχω αρχίσει να πειραματίζομαι ξανά με αποτέλεσμα να τον χρησιμοποιώ ολοένα και περισσότερο.... :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στην κιθάρα ο compressor σε σειρά με distortion βγάζει φοβερα εφέ. πχ κάτι σαν ήχο Freddie Mercury.

Συνήθως όμως αυτό γίνεται στις extreme ρυθμίσεις.

 

Προσωπικά τον χρησιμοποιώ, με μια μικρή δόση με overdrive για λίγο "σκάσιμο" στις ψηλές.

 

Το πετάλι που διαθέτω αυτή την εποχή, το Comptortion τα έχει 2 σε 1. ¶κου αυτά για να πάρεις μια ιδέα.

http://www.tech21nyc.com/comptortion.html

 

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με "ηχοληπτικό" τρόπο, αλλά σε κάποιον που θέλει τον απόλυτο έλεγχο των δυναμικών, είναι όντως περιοριστικό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ'τα αγαπημένα μου εφφέ...Σου δίνει άπειρο sustain σε συνδυασμό με διπλούς μαγνήτες και drive... επίσης στα καθαρά σου δίνει σκάσιμο (ιδανικό για funk) και όγκο...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και σε αλλες περιπτωσεις δεν φταιει το μεσο αλλα η κακη χρηση του......εχω βρισκω τον compressor ενα απο τα πιο χρησιμα εφε (αν μπορει να τον πει κανεις εφε)....... δεν τον χρησιμοποιω σε high gain ηχους οπου υπαρχει ηδη φυσικο compression απο το υπεραρκετο γκαζι αλλα σε funky ρυθμικες τυπου another brick in the wall part ii η οταν θελω το σημα μου να ειναι πιο "ομαλο" χωρις συχνοτητες να "πεταγονται" ειναι αναντικαταστατος.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω ειμαι μεγαλος fan του compressor,εχω το cs2 της boss,και το θεωρω πολυ χρησιμο "εφε",το sustainer ειναι για τα μπαζα βεβαια :D

 

Σε αντιθεση με τον φιλο fenteriarh το χρησιμοποιω σε high gain σκηνικα.προσωπικα βρισκω πως μαζευει και "σφιγγει" τοω ηχο.

 

Οπως ομως ανεφεραν και οι προλαλησαντες,καθε εφε ετσι και το compression απαιτει συνεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως αυτο που μαλλον εννουσε ο τυπος ειναι οτι αν εισαι super rock τυπος καρφι ενισχυτη καρφι κιθαρα και λαμπα δεν σου χρειαζεται κατι τετοιο.οκ respect!

εμενα παντως το compressorακι της marshall μου εκανε πιο rich τον τονο μου και στα καθαρα και στα βρωμικα απλα το λατρευω,παιζω alternative με αρκετα ''βρωμικα'' μερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου