Προς το περιεχόμενο

Guild D-140CE/150CE VS Taylor 110CE


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω τα πλήθη του forum (κοπλιμέντο περι επισκεψιμότητας)

Καλή χρονιά να έχουμε με μουσική ,έμπνευση χαμόγελα(πηγαία) και υγεία φυσικά .

 

Μπαίνω στο θέμα,το οποίο λίγο πολύ φαίνεται από τον τίτλο.

 

Χρειάζομαι επιτέλους μια αξιοπρεπή ηλεκτροακουστική κιθάρα για να αντικαταστήσει την

..όχι και τόσο αξιοπρεπή  fender cd-60 που έχω.Μετά κόπων και βασάνων έχω συγκεντρώσει το ποσό των 800/850Ε γι'αυτό το σκοπό.

Συνοπτικά να πω θέλω ένα όργανο καταρχάς με ωραίο (για τ'αυτιά μου) ακουστικό ήχο και δευτερεόντως να έχει κάποια αξιοπρεπή ηλεκτρικά ώστε να αξιοποιείται αυτός ο ήχος όσο το δυνατόν περισσότερο στα live.

Να σημειώσω πως το όργανο θα χρησιμοποιείται και για ηχογαρφήσεις ,με μικρόφωνα κλπ κλπ οπότε δίνω έμφαση στο πως ακούγεται unplugged .

Θα αποτελέσει το main μου όργανο σε οτιδήποτε κι αν παίξω. Δεν τη θέλω για να παίζω μπαρέδες στα πρώτα 5 τάστα,επομένως έχω ανάγκη από ένα ωραίο ,εύηχο/ισορροπημένο σε όλες τις θέσεις, μπράτσο για σολιστικό ή μη παίξιμο.

Επειδή λοιπόν βλέπω πολύ σοβαρά την παραπάνω επένδυση και θέλω κάτι μου θα μου "μείνει" ,αφού δοκίμασα κυριολεκτικά ό,τι βρήκα στην Πάτρα,ανέβηκα και στην Αθήνα και ύστερα από δοκιμές επί δοκιμών είπα "εδώ είμαστε" παίζοντας μια Taylor 110CE.

Το μόνο που με σταματάει από το να την αγοράσω άμεσα είναι το ότι θεωρώ πως αξίζουν μια δοκιμή/ευκαιρία οι Guild D-140CE/D-150CE λόγω...διαίσθησης ή των καλών σχολίων που έχω ακούσει.Οκ βλέπω το προφανές πλεονέκτημα των guild στα specs (solid παντού ,σε αντίθεση με taylor-laminate στο πλάι και πίσω) αλλά να σας πω την αλήθεια δεν με απασχολούν ιδιαίτερα τα specs άπαξ κι αυτό που ακούω μου αρέσει.

Δυστυχώς τις εν λόγω guild δεν τις έχω βρει πουθενά για δοκιμή..

 

Θα ήθελα λοιπόν την πολύτιμη βοήθειά σας σχετικά με την παραπάνω επιλογή . :)

Guild D-140CE/D-150CE VS Taylor 110CE !

Φυσικά αν κάποιος ξέρει πού μπορώ να βρω αυτές τις Guild για δοκιμή θα βοηθούσε πολύ.

 

Περιμένω γνώμες για...τα πάντα σχετικά με αυτές τις κιθάρες !

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πάτησες κι εσύ με τις Taylor έτσι?

Έψαχνα το καλοκαίρι μια ηλεκτρακουστική για μία φίλη.

Έπαιξα πάρα πολλές κιθάρες.

Όταν έπιασα Taylor (δεν θυμάμαι ποιά ήταν, αλλά ήταν πάνω από 2 grand), αισθάνθηκα ότι πάλλοταν όλη η κιθάρα παίζοντας μία χορδή.

 

Καλές αγορές ότι κι αν διαλέξεις φίλε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω την Taylor 114CE και δεν την αποχωρίζομαι με τίποτα εξαιρετική κιθάρα και την αγόρασα μεταχειρισμένη ( άθικτη, στην ουσία του κουτιού με 4 ώρες μόνο παίξιμο) 500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην χρονια πολλα, καλη χρονια,

 

ημουν στην ιδια θεση με σενα ακριβως ενα χρονο πριν. Εν τελει κατεληξα στην Yamaha A3R και δεν το χω μετανιωσει καθολου. Οπως και συ, μου αρεσαν πολυ τα specs της Guild αλλα δεν μπορουσα να βρω να την δοκιμασω στην Αθηνα. Υστερα απο ψαξιμο σε διαφορα φορουμ, επεσε στην αντιληψη μου η εν λογω Yamaha η οποια εχει εξισου εντυπωσιακα χαρακτηριστικα. Solid top και sides, παρα πολυ καλα ηλεκτρικα (μακραν καλυτερα της guild, ψαξτα λιγο - αξιζουν τον κοπο), ebony ταστιερα και - προσωπικη επιλογη - το satin finish πισω απ τον λαιμο. Βγαινει σε εκδοση ειτε με rosewood back & sides (αυτην πηρα) ειτε με μαονι οπως η guild.

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_a3r.htm

http://www.thomann.de/gr/yamaha_a3r.htm

 

Το μονο που με προβληματιζε ηταν το made in china tag αλλα υστερα απο πολλα καθησυχαστικα σχολια σε φορουμ αλλα και το γεγονος οτι θα δοκιμαζα αυτην που θα παιρνα, πηγα στον Νακα στο κεντρο και την δοκιμασα. Οντως ξεχωριζε απο ολες τις αλλες αντιστοιχου και μεγαλυτερου budget τοσο ακουστικα οσο και στο pa (δεν δοκιμασα τις πολυ ακριβες γιατι δεν ειχε νοημα αλλα δοκιμασα και οσες ηταν μεχρι και 300-400 ευρω πανω). Επισης, ο νακας ακομα και τωρα την εχει σε χαμηλοτερη τιμη απ τον θωμα. Κατα την γνωμη μου δοκιμασε την, μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα! Καλες αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας  :)

 

@fusiongtr: Την έπαθα την πλάκα μου κι ας μην ήταν και 2 grand ;D

 

@ACHIEVEIT :Σ'ευχαριστώ πολύ ,τις είχα υπόψιν μου τις yamaha γιατί γενικά την εκτιμώ απεριόριστα σαν εταιρεία. Ίσως κάνω κάποια δοκιμή σήμερα στο Νάκα στην A3R.

 

Αναμένω.. ;)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές Φεβρουαρίου ανεβαίνω Αθήνα για A/B τεστ δοκιμή των Yamaha A3R/Taylor 110CE και άμεση αγορά της..νικήτριας  ;)

 

Θα ενημερώσω ! Ευχαριστώ και πάλι

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές Φεβρουαρίου ανεβαίνω Αθήνα για A/B τεστ δοκιμή των Yamaha A3R/Taylor 110CE και άμεση αγορά της..νικήτριας  ;)

 

Θα ενημερώσω ! Ευχαριστώ και πάλι

Τις έχω παίξει και τις δύο.

Ταπεινή μου γνώμη Βασίλη, η συγκεκριμένη Taylor έχει καλύτερο ακουστικό ήχο (όχι τραγικά καλύτερο) και απόκριση στο σώμα (πώς πάλλεται), η Yamaha μακράν καλύτερα ηλεκτρικά (και από πολλές άλλες ακριβότερες κιθάρες, σχεδόν σαν σε μικρόφωνο).

Δύσκολη επιλογή.

 

Σαν συμβουλή θα μπορούσα να σου πω να παίξεις όσο περισσότερες από αυτές μπορείς (καμία δεν είναι ίδια με την άλλη) και ηλεκτρικά και ακουστικά, μπας και βρεις κάποια που να συνδυάζει με τον καλύτερο τρόπο και τις δύο ιδιότητες (ακουστικής και ηλεκτρικά παιγμένης ακουστικής).

 

Έτσι κι αλλιώς στο ίδιο κατάστημα θα πας. ;)

 

ΥΓ. Αν δεν βρεις την Α3R, δοκίμασε την Α3M, δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά τελικά (έχουν, αλλά όχι τόσο μεγάλη), παρ' όλο που σίγουρα το Rosewood είναι διαφορετικό από το μαόνι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις έχω παίξει και τις δύο.

Ταπεινή μου γνώμη Βασίλη, η Taylor έχει καλύτερο ακουστικό ήχο (όχι τραγικά καλύτερο) και απόκριση στο σώμα (πώς πάλλεται), η Yamaha μακράν καλύτερα ηλεκτρικά (και από πολλές άλλες ακριβότερες κιθάρες, σχεδόν σαν σε μικρόφωνο).

Δύσκολη επιλογή.

Ήμουν σχεδόν σίγουρος επ'αυτού Στράτο παρά τα laminate της Taylor αλλά εθελοτυφλούσα για να πιστέψω πως θα είναι εύκολη η επιλογή υπερ της yamaha ;D

Θα αφιερώσω χρόνο και στις δύο όταν ανέβω και σίγουρα θα καταλήξω κάπου !

Σ'ευχαριστώ πολύ !!

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρά τα laminate της Taylor

Η παγίδα εδώ Βασίλη, είναι ότι το solid wood δεν ακούγεται αμέσως, αλλά θέλει καιρό (και προσοχή) να "ωριμάσει" και να δείξει.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις πιο πολλές από μία βόλτα.

Άκουσε, άφησε λίγο καιρό να περάσει (άφησε να κατασταλάξουν μέσα σου οι εντυπώσεις), ξανάκουσε, και τότε αποφασίζεις.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου