Προς το περιεχόμενο

spectrasonics οmnisphere demo testing


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα κλιπάκι που τραβηξα δοκιμαζοντας το γνωστο omnisphere,

η "δραση" αν βαριέστε να ακούσετε πιάνο αρχίζει απο το 2.20 και κατω

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καααααλο ειναι μωρε ;D

Ευχαριστουμε για την παρουσιαση  :)

 

Δυο σχολια:

 

Το πιανο, αν και πεντακαθαρο, περιλάμβανε μονο δειγματα hard hit ηχων. Οπως δηλαδη οταν παταμε δυνατα και γρηγορα τα πληκτρα του πιανου. Δεν εχει δειγματα απο soft hits? Το λεω γιατι τα περισσοτερα σαμπλερς, μεχρι πριν κάποιο καιρο, απλα χαμηλωναν την ενταση των hard hit και δεν εβγαιναν αληθοφανη.

 

Ή απλα επαιξες ετσι εσυ?

 

Οχι οτι ενδιαφερομαι για το omni, ειναι πολυ εξω απο τα νερα μου, οικονομικα, αλλα και απο αποψη λειτουργικου συστηματος. Απλα απο περιεργεια, για τον τελειο ήχο πιανου.

 

 

Και 2ον: Αν μπορουσα να γυρισω πισω στο χρονο, θα πηγαινα ενα οmnisphere στον Μπαχ, να εβλεπα τα μουτρα του οταν ακουγε τον ήχο Agnus dei ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ,

το ειχα γραψει πριν δυο μηνες για να δοκιμασω μια καμερα και έτσι να υπάρχει και επειδή είχα πολύ καιρό να μπω στο noiz και είδα και αυτή την κατηγορία όπως και αλλη πλούσια θεματολογία

(οχι οτι παλία δεν είχε πλούσια θεματολογία, το noiz ανέκαθεν ήταν, αλλά και θα είναι και γα τα επόμενα 100.000 χρόνια πιστεύω μία πληθωρική γωνιά του διαδικτύου με πλούσια και ποικίλη ύλη για την μουσική και την τεχνολογία με συμμετέχοντα μέλη - ανθρώπους που ξεφεύγουν απο τα ορατά όρια της θνητότητας και αγγίζουν το θείο, δεν τους χωράει το σύμπαν)

και είπα να βάλω κι εγώ κατι.

 

Σορρυ για την φλυαρία, αλλα οπως είπα ειχα να μπώ καιρο και παλαιοτερα έλιωνα εδω μέσα και καταβαινετε, θα πάρω σε λιγο τα φάρμακά μου και θα ηρεμήσω.

 

Τωρα όσων αφορά το omnisphere είναι sample based αλλα στα περισσοτερα patches που φτιάχνουν γι αυτό έχει velocity και aftertouch layers, οπότε δεν ειναι εντασιακή η διαφοροποίηση των ήχων του καθε patch,

 

δεν επαιζα και με ιδιαίτερη ευαισθησία γιατι επαιζα οτι μου κατεβαινε αλλα αμα ακουσεις σε καποια σημεία υπάρχει aftertouch, μπορει στο συγκεκριμενο ηχο να εχει λιγα layers π.χ. 2

 

απο εκεί και πέρα, εχει ρυθμίσεις για εκταση ήχων στο clavie ωστε και σου δινει την δυνατοτητα να κανεις multiple layers, τωρα βαριεμαι να το φορτωσω να δω να σου πω ακριβως, νομιζω οτι ειναι 8 part. μπορει να ειναι και 4 part ταυτοχρονα, οπως και εχει μια πληθωρα φιλτρων και εφφε.

 

Επίσης συγχρονίζεται με το tempo του daw που χρησιμοποιείς στα ρυθμικά του, arpeggios κλπ οποτε και αυτο ειναι χρήσιμο

 

Σιγουρα αν ειχαν οι κλασσικοι την τεχνολογία αυτή θα ήταν και πιο παραγωγικοί (και μονο να μην γραφαν τις παρτιτουρες και να παιζαν απλα και μετα να τις τυπωναν και να τις μοιραζαν στην ορχηστρα) αλλα και sampled based synths εστω και virtual θα εκαναν παπάδες, θα κενταγανε

 

ευτυχώς δεν ειχαν και εμεινε και κατι ψιλό για εμάς

 

Παντως αυτοι το agnus dei σιγουρα θα το επαιζαν καλυτερα απο εμενα, εγω είμαι μια σκιά της φάλαγγας του μικρου δακτύλου του μπαχ, αλλα ουτως η άλλως, δεν ζώ απο αυτό (ευτυχώς για εμένα και για τους άλλους lol)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου