Προς το περιεχόμενο

Yamaha MOX6 ή MX61 ??


misiom91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου καλησπέρα! Έχω καταλήξει στην αγορά synth και συγκεκριμένα του yamaha mox6! Ωστόσο γνωρίζοντας οτι έχει βγει στην αγορά το mx61, θα ήθελα να με κατατοπίσετε στην επιλογή κάποιου γιατί σκέφτομαι σοβαρά και το mx! Το έχει δοκιμάσει κάποιος από σας?? Η διαφορά τους στην τιμή (περίπου 200 ευρώ φθηνότερο το mx61)  θα πρέπει να μου πει κάτι?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

Kurzweil PC3x , Yamaha MOX6 , Yamaha PSR-GR200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα τους δεν ειναι 200 ευρω, ειναι πολυ παραπανω, αν σκεφτεις οτι η κανονικη τιμη του ΜΟΧ6 ηταν 1000 ευρω. Η τιμη του ΜΟΧ6 ειναι τωρα στα 888 ευρω (Thomann) λογω του εορτασμου των 125 χρονων της Yamaha το 2012. Δεν ξερω αν θα ξανανεβασουν την τιμη του, παντως και στα 1000 ευρω το synth αυτο ειναι super-bargain.

Δεν εχει σχεση με το MX61, το οποιο αν και εχει πολλους και καλους ηχους απο τα Motif παραμενει ενα entry level synth. Αν θες να παρεις ενα πληρες και σοβαρο synth, πας για το ΜΟΧ.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου...σύγκριση με το krome? Γνωρίζω τα βασικά απλά το έχει δοκιμάσει κανείς??

Kurzweil PC3x , Yamaha MOX6 , Yamaha PSR-GR200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω δει απο κοντα αλλα το οτι εχει ενχρωμη οθονη και πιανα απο το kronos δεν μου λεει κατι καπου υστερει,σε σχεση με το korg m50 ο waterfall το εχει ψαξει λιγο καλιτερα αυτος θα σου πει περισσοτερα.

Διαβασε εδω:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=195000.0

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ...η απουσία aftertouch (συγγνώμη δεν γνωρίζω και σχολαστικότατα πόσο βοηθάει) και η μικρή πολυφωνία καθιστούνται προβλήματα για την αγορά του?? Συγγνώμη αν κουράζω...

Kurzweil PC3x , Yamaha MOX6 , Yamaha PSR-GR200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ιδιετερα αλλα αν θες να εχεις μια καλιτερη εικονα να πας να τα δεις και τα δυο απο κοντα ωστε να δεις και εσυ τι σου καθετε καλυτερα για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το krome έρχεται bon τέλη Μάρτη αρχές Απρίλη και στη Ναυαρίνου δεν υπάρχει επίσης διαθέσιμο mox για δοκιμή...για mx61 μια απ΄τα ίδια...gμακάρι να μπορούσα να τα δοκιμάσω κάπου...γι αυτό μαζεύω γνώμες και αναλλώνομαι σε πολλά videos..

Kurzweil PC3x , Yamaha MOX6 , Yamaha PSR-GR200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα δύο yamaha μπορείς να πας στον Νάκα είτε στην Μητροπόλεως είτε στην Χαριλάου να τα δεις....υποθέτω ότι είσαι από Θεσσαλονίκη....μεταξύ των 2yamaha και του korg εγώ θα σου πρότεινα το MOX6 αν και για να λέμε και τα στραβά και όχι μόνο τα καλά η ποιότητα κατασκευής του έχει πέσει πολύ σε σχέση με τον προκάτοχο του ΜΟ6. Αν το θες για live δεν ξέρω τι αντοχές μπορεί να έχει.Ηχητικά πάντως νομίζω ότι είναι πιο πλήρης από το ΚΟRG με εξαίρεση τα πιάνα αν και δεν έχει κανένα πιάνο της πλάκας,προέρχεται από το XS,και σίγουρα από το ΜΧ61 που ουσιαστικά είναι μία κατηγορία κάτω....

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το θέλω και για live σε συνδυασμό με το kurzweil pc3x απο κάτω...απο αθηνα είμαι..όντως απ´τα λίγα πού χω δει ειναι έντονη η αίσθηση του πλαστικού αν και δε νομιζω να τεθεί θέμα αντοχής...

Kurzweil PC3x , Yamaha MOX6 , Yamaha PSR-GR200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου