Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση ηλεκτρικης κιθαρας


giorgosoik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλα εχω πιο clean προσανατολισμους και στην παραμορφωση λιγοτερο gain

 

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το sennheiser e906 που πρότεινε και ο Superfunk. Αν δε, το συνδυάσεις και με ένα ribbon, είσαι άρχοντας. Προσωπικά έχω κι εγώ clean προσανατολισμό και χρησιμοποιώ το e906 μαζί με αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_rm700.htm

 

με πολύ καλά αποτελέσματα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω εαν κολαει εδω αυτο που θελω να ρωτησω αλλα οκ :)

 

θελω να κανω ηχογραφισεις σπιτι μου. απλα και ερασιτεχνικα.

 

χρονια τωρα χρησιμοποιω καποια πεταλιερα και την καρφωνω στην καρτα ηχου.

συνηθος ειμαι απογοητευμενος απο τα εφε τις εκαστοτε πεταλιερας. εχω προσπαθησει να χρησιμοποιησω την πεταλιερα σε συνδιασμο με τα πεταλια μου αλλα το αποτελεσμα ηταν κλαφτα....

 

αυτο που σκεφτηκα οτι θα ηταν ωραιο ειναι να παρω ενα πεταλι tech 21 character να το καρφωνω στην καρτα ηχου και να χρησιμοποιω τα πεταλια μου.

 

λετε να δουλεψει αυτο?

 

τωρα το Bugdet μου ηταν ειναι το πολυ 100 ευρω οποτε για tech 21 δυσκολο το κοβω... εχετε να προτινετε κατι σε αυτα τα λεφτα

 

Υ.Γ. δεν θελω να παρω καλυτερη πεταλιερα γιατι δεν μου αρεσουν :)

θελω να εχω τα Pot μπροστα μου να τα πειραζω οχι να πρεπει να πατω exit save αντε και ξανα μανα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που σκεφτηκα οτι θα ηταν ωραιο ειναι να παρω ενα πεταλι tech 21 character να το καρφωνω στην καρτα ηχου και να χρησιμοποιω τα πεταλια μου.

λετε να δουλεψει αυτο?

Για πλάκα δουλεύει...έχω το California...που απλά θερίζει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δουλευει τελεια  :)

 

εχουμε κατι παρομοιο κοντα στα 100ευρω?  ;D

ξερω οτι δεν θα ειναι του ιδιου επιπεδου αλλα οπως ειπα στο σπιτι μου δουλευω εντελως ερασιτεχνικα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δουλευει τελεια  :)

 

εχουμε κατι παρομοιο κοντα στα 100ευρω?  ;D

ξερω οτι δεν θα ειναι του ιδιου επιπεδου αλλα οπως ειπα στο σπιτι μου δουλευω εντελως ερασιτεχνικα

 

χωρίς να έχω σχέση με την αγγελία:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=121154

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thank you must αλλα το california δεν μου κανει :)

 

με καποιο απο αυτα θα μπορουσα να κνω την δουλεια μου λογικα ε?

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?gk=giefvz&bn=AMT&pr=&kf=on&oa=pra&wgfid1=8208&wgfid2=8209&wgfid3=8210&wgfid4=8211

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ακυρη ερωτηση, αλλα γιατι δεν χρησιμοποιεις καποιο software σαν το Guitar Rig? Σε συνδυασμο με τα πεταλια σου παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με καποιο απο αυτα θα μπορουσα να κνω την δουλεια μου λογικα ε?

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?gk=giefvz&bn=AMT&pr=&kf=on&oa=pra&wgfid1=8208&wgfid2=8209&wgfid3=8210&wgfid4=8211

 

λογικά, ναι.Είναι του ίδιου σκεπτικού με τη σειρα tech 21.

 

Ένας άλλος τρόπος, που είχα χρησιμοποιήσει, όταν είχα ένα φτηνό V-amp3 ήταν να παίρνω μόνο την προσομοίωση ενισχυτή από το behringer, να έχω τα εφέ από τα πεταλάκια μου και όλα αυτά τα περνούσα από τη "λαμπάτη" προενίσχυση Personus TubePre και μετά στην κάρτα ήχου , που βελτίωνε κατά πολύ την ποιότητα ήχου ηχογράφησης, σε σχέση με το Vamp3, μόνο του.

 

Άσχετο.Τη λύση τύπου  amplitube, revalver κτλ δεν τη σκέφτεσαι καθόλου;Εϊναι, πιστεύω, από τις καλύτερες λύσεις για home recording.

Σε κάποιο διπλανό θέμα αναφέρθηκε και το Studio Devil, που έχει και free έκδοση και είχε θετική ανταπόκριση από τους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν θελω να μπλεξω με software guitar ring και τα σχετικα.

το v amp το ειχα παλια και το εδωσα.

 

θελω κατι απλο να το εχω μπροστα μου και να το ρυθμιζω γρηγορα.

και που ηχογραφω μονος στο PC ειναι πολυ για μενα :P

 

μαλλον θα χτυπισω ενα AMT ακουσα και κατι βιντεακια και ειναι μια χαρα

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου