Προς το περιεχόμενο

Σωστή επιλογή τελικού - ισχύς


vandergraaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να'μαι πάλι και εγώ. Χαιρετώ την παρέα!

 

Εδώ και λίγες μέρες είμαι ο ευτυχής κάτοχος ενός Marshall JMP-1, ενός G-Major και σε λίγες μέρες ενός Sonic Maximizer 362. (Μετά απο πολύ διαλογισμό και ψάξιμο... 8O )

 

Προς το παρόν έχω συνδεδεμένο το rack πάνω στον Fender Deluxe 90 που έχω χρόνια (στο Power In/Loop Return), μέχρι να δώ τι τελικό και καμπίνα θα πάρω (2x12). (Φυσικά περιτό να πώ ότι ο ήχος τώρα δεν είναι και τόσο καλός... :? :? 8) ).

 

Θα παρακαλούσα πολύ για την πολύτιμη βοηθεία σας στην αγορά του τελικού. Είμαι μεταξύ τών:

Mesa 20/20, Marshall 20/20 και Carvin TS100, γιατι είναι στην κατηγορία τιμής που αντέχω. (κάθε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη).

 

Προτιμώ κάτι σε 1U (Mesa/Marshall) για λόγους μεταφοράς αλλά δεν ξέρω αν θα είναι η ένταση αρκετή για συναυλίες μεσαίου μεγέθους (πχ. ένα υπαίθριο φεστιβάλ). Δηλαδή καθαρά στην απαιτούμενη ένταση (monitoring) χωρίς να βρομίζουν απο τον τελικό.

Φυσικά προς το παρών αποκλείονται καταστάσεις του τύπου In ear monitor κλπ.

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία πάνω σε αυτα θα με βοηθούσε πολύ...

 

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινη μου αποψη οποιοσδηποτε ενισχυτης πανω απο τα 30 βαττ ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ (τι 30 δηλ. ακομα και με 15 οκ θα εισαι) ειδικα στην Ελλαδα.

Ζουμε πλεον στην εποχη των PA & ευτυχως τα τειχη των ενισχυτων ειναι πλεον πασε....

 

Προσωπικα τον τελευταιο καιρο παιζω παντω με εναν 15αρι Fender Pro Junior & εχω βρει την υγειά μου μια & μπορω να τον "ανοιγω" χωρις να σκοτωνω τους θεατες αλλα και τους υπόλοιπους μουσικους στο παλκο,ετσι κι αλλοιως τον θηριωδη Mark 3 μου παντα σε ταξη Α στα 17 βαττ τον χρησιμοποιω (στο 2) μια και τη μια & μοναδικη φορα που τολμησα να τον χρησιμοποιησω στα φουλ 100 βαττ του..απολυθηκα.. :lol:

 

 

Ο VHT 20/20 θα σε βγαλει μια χαρα

 

Να και μια φωτο απο τον ενισχυτη που χρησιμοποιουσε ο ενας κιθαριστας της Σακιρα στο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ σταδιο,ειναι μολις 22 βαττ... (ο αλλος κιθαριστας της χρησιμοποιουσε εναν 100αρι Divided:13 τον οποιο ομως τον ειχαν υποχρεωσει να τον εχει ΕΚΤΟΣ παλκου γιατι τους ενοχλουσε η ενταση του!)

 

35847309733117010baebe40566852889d53b15d147e533d525a355b.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον SF καθώς τα τελευταία 8 χρόνια έπαιζα με πενηντάρη combo και 99 στις 100 φορές εκτός του ότι ΠΟΤΕ δεν τον άνοιγα τόσο ώστε να με ικανοποιεί το "άρπαγμα" της λάμπας, στο 2 που τον έπαιζα ΠΑΝΤΑ με κράζαν για την ένταση :( :?

 

Δυστυχός έκανα το ίδιο λάθος και ξαναπήρα πενηντάρα κεφαλή και συνεχίζω να αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα (σε μικροτερο βαθμό λόγω μεγαφώνων και καμπίνας).

 

Καλός η κακός, όπως λέει και ο SF τα 15-20 Watt είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ για οποιοδήποτε ελληνικό μαγαζί και μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα το boogie fifty/fifty του οποιου τυγχανει να ειμαι ευτυχης κατοχος,για πολλους ειναι ο καλυτερος τελικος για συνδιασμο με το jmp1,του οποιου τυγχανει επισης να ειμαι ευτυχης κατοχος :D Σε συνδιασμο με την επιλογη που εχει για τα 15 watt θα σε υποστιριξει μια χαρα για καθε περιπτωση(προσωπικα δεν τον χρησιμοποιω πουθενα στα 50 watt,και πανω απο το 3,5 γιατι γινεται επικινδυνος 8O )

 

Θα τον βρεις γυρω στα 700-800 ευρα στο ebay!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ! Ευτυχώς που φτάνουν τα 20/20 Watt. Με βολεύει πολύ στην μεταφορά.

 

Superfunk: Οπως πάντα με σωστές απόψεις και αποδείξεις! Να'σαι καλά.

 

Τώρα μεταξύ αυτών των 2 (Mesa 20/20 , Marshall 20/20) υπάρχει διαφορά έντασης; Γιατί ο mesa έχει 4 λάμπες;;; Ο Marshall έχει 2. Ποιός βρωμίζει πιο γρήγορα??

 

 

PS. Υπάρχει VHT 20/20 ??? 8O

 

Ευχαριστώ και πάλι! ¶λλες απόψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stavrillian: Θα τον βρεις γυρω στα 700-800 ευρα στο ebay!

 

Ναι αλλά επειδή είναι πολλά κιλά δεν θα έχει τρελλά μεταφορικά; Τελωνείο;

Φαντάζομαι ότι 700-800 ευρώ θα τον βρώ απο αμερική έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μεταξύ αυτών των 2 (Mesa 20/20 , Marshall 20/20) υπάρχει διαφορά έντασης; Γιατί ο mesa έχει 4 λάμπες;;; Ο Marshall έχει 2. Ποιός βρωμίζει πιο γρήγορα??

 

μαλλον σε εχουν πληροφορησει λαθος & οι δυο ενισχυτες φορουν απο 4 EL84.

 

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Stereo_Power/20_20_Stereo/20_20_stereo.html

 

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=EL84-20-20

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ας δούμε το θέμα από την τεχνική του πλευρά όσο πιο απλά μπορώ να το θέσω...

Το κλασσικό (και μάλλον "ελληνικό") λάθος είναι ότι προσπαθώντας κάποιος να ταιριάξει μια καμπίνα με έναν τελικό (σε σχέση με την παραγόμενη ηχητική ένταση), έχει σαν πρώτο κριτίριο τα watt...(ο "ελληνικός" αυτός μύθος εδώ και δεκαετίες "δοξάζεται" σε όλα τα επίπεδα matching τελικού- ηχείου είτε hi fi είτε pa...oi hi end αδες ευτυχώς απέχουν...άλλωστε έχουν τόσους άλλους "μύθους" να ασχοληθούν...)

Ω!! πλάνη οικτρά... (ξυλουργική...) :lol:

Ο σωστός δρόμος είναι να εξετάσει πρώτα την ευαισθησία (sensivity) της καμπίνας...

Αν έχει πχ 100 db στο 1 watt αμέσως καταλαβαίνει και με ποιον τελικό θα πάρει και την επιθυμητή τελικη ένταση ξέρωντας ότι:

για να πάρουμε + 3 db ηχητικής έντασης διπλασιάζουμε τα watt...

Στο ανω παράδειγμα λοιπόν έχουμε:

Η καμπίνα μας με την ευαισθησία των 100 db, τροφοδοτώντας την με 1 watt

από τον τελικό, θα μας δώσει 100 db σε απόσταση 1 μέτρου...

με 2 watt θα μας δώσει 103 db στο 1 μέτρο...

με 4 106, με 8 109, με 16 112 κλπ...

 

Συμπέρασμα...με την ευαισθησία 104-107 db που έχει μια καλή καμπίνα και τον mark 3 στο full, τα 125 plus db που θα παρήγαγε ο SF θα με οδηγούσαν (όσο κι αν τον αγαπάω) όχι στο να τον απολύσω αλλά στο να τον ...πνίξω με το βύσμα... :lol:

 

ΥΓ.Συμφωνώ λοιπόν ότι (όπως σου περιέγραψε και ο SF) με πάνω από 30watt σε μια ευαίσθητη καμπίνα, το θέμα ξεφευγει από τις συνήθεις ανάγκες ενός (μη κωφού...) κιθαρίστα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αμερικη θα τον βρεις πολυ πιο φθηνα,αλλα θα σε σκισουν στα μεταφορικα και στα τελωνεια.Απο ευρωπη θα τον βρεις καπου τοσο,συγκεκριμενα ενας γνωστος μου τον βρηκε,στο ιταλικο ebay αν δεν κανω λαθος, 780 ευρα!

 

Και μια ερωτηση προς αυτους που ξερουν και κατι περισσοτερο :

Ενας μεγαλος τελικος πεγμενος σχετικα χαμηλα δεν θα δωσει περισσοτερο headroom αποτι ενας μικροτερος τελικος τσιτωμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου