Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη ηχειων σε Μαρσαλ JCM2000 TSL122 COMBO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω

θελω να αλλαξω τα γουφερ στον ενισχυτη μου τα οποια ειναι λογω ηλικιας αλλα και συνθηκων αποθηκευσης "κουρασμενα" .

 

Τι μου προτεινετε σαν λυση ως προς το ερωτημα τιμη -αποδοση ? 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για ολες τις πιθανες απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτης σου ειναι πολυ νεος για να θελει καινουργια ΜΕΓΑΦΩΝΑ (ουτε ηχεια θες,ουτε γουφερ ;D)...αν δεν εχουν βλαβη δε χρειαζεται να τα αλλαξεις μια και ειναι μια χαρα ...

 

αν εχουν χαλασει προφανως μια και ο ενισχυτης ειναι 100 βαττ τερας θα χρειαστεις κατι που να μπορει να αντεξει το υψηλο wattage.

 

η κλασσικη λυση ειναι να βαλεις Celestion μια και ολοι οι Marshall Celestion φορανε ,2 vintage 30 ή GΤ75....η αν εχεις πολυ χρημα κανα G12H-75 Creamback

 

στο http://celestion.com/ θα βρεις λεπτομερεις προτασεις και περιγραφες

 

πολυ ωραια θα ταιριαζανε και τα ΅βρεττανικα΅ EMINENCE

 

http://www.eminence.com/guitar-bass/redcoat-series/

 

αναλογα με τα γουστα σου,την κιθαρα σου και τον ηχο που επιδιωκεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι ηλικια μιλαμε και για ποια μεγαφωνα?

Αν δεν εχουν καποιο προφανες προβλημα η δε σου αρεσουν γιατι να τ'αλλαξεις?

 

Ο ενισχυτης ειναι δεκαετιας αλλα εχει φαει πολλες υγρασιες λογω νησιου και επειδη εδω και περιπου ενα εξαμηνο εχει "θαμπωσει" ,αν μπορω να χρησιμοποιησω την εννοια ,εχω την σοβαρη υπονοια οτι φταινε τα ηχεια .... ! Απολυτα δεν μπορω να πω αλλα κατα τα αλλα το σεταπ μου παραμενει το ιδιο !

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτης σου ειναι πολυ νεος για να θελει καινουργια ΜΕΓΑΦΩΝΑ (ουτε ηχεια θες,ουτε γουφερ ;D)...αν δεν εχουν βλαβη δε χρειαζεται να τα αλλαξεις μια και ειναι μια χαρα ...

 

αν εχουν χαλασει προφανως μια και ο ενισχυτης ειναι 100 βαττ τερας θα χρειαστεις κατι που να μπορει να αντεξει το υψηλο wattage.

 

η κλασσικη λυση ειναι να βαλεις Celestion μια και ολοι οι Marshall Celestion φορανε ,2 vintage 30 ή GΤ75....η αν εχεις πολυ χρημα κανα G12H-75 Creamback

 

στο http://celestion.com/ θα βρεις λεπτομερεις προτασεις και περιγραφες

 

πολυ ωραια θα ταιριαζανε και τα ΅βρεττανικα΅ EMINENCE

 

http://www.eminence.com/guitar-bass/redcoat-series/

 

αναλογα με τα γουστα σου,την κιθαρα σου και τον ηχο που επιδιωκεις.

 

Κατατοπιστικοτατος και ευχαριστω πολυ !!  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως χρειαζεται αλλαγη λαμπων και οχι αλλαγη μεγαφωνου...

Δεν εχω ακουσει για διαβρωση μεγαφωνου λογω υγρασιας...

Μπορει να συμβει,δε το ξερω...

Αλλα δοκιμασε ν'αλλαξεις τις τελικες λαμπες...

Μηπως αυτες τα εχουν ψιλοφτυσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως χρειαζεται αλλαγη λαμπων και οχι αλλαγη μεγαφωνου...

Δεν εχω ακουσει για διαβρωση μεγαφωνου λογω υγρασιας...

Μπορει να συμβει,δε το ξερω...

Αλλα δοκιμασε ν'αλλαξεις τις τελικες λαμπες...

Μηπως αυτες τα εχουν ψιλοφτυσει...

 

Λαμπες αλλαξα εδω και 2 μηνες περιπου ( και τις 8 ) , βεβαια τα οικονομικα μου επειδη ειναι επι του παροντως ομιχλωδη εβαλα οχι και οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα .... ! Το προβλημα με το "τοπ" ειχε ξεκινησει αρκετα πριν απο αυτο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον tsl 601 και του φορεσα πανω το ν30 και jj tubes KT 77 και δεν φανταζεσαι τι διαφορα προς το καλυτερο ειχε..και με την καμπινα μου την 4χ12 την  orange που φοραει τα ιδια ακουγεται κολαση! (πρεπει να παιζεις σε τρελες εντασεις για να ακουστει καλα αυτος ο ενισχυτης παντως ειδικα ο 100ρης θα σε κουφανει δεν παιζει.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον tsl 601 και του φορεσα πανω το ν30

σορρυ για την αγνοια αλλα τι ειναι το ν30 ?

 

και jj tubes KT 77 και δεν φανταζεσαι τι διαφορα προς το καλυτερο ειχε..και με την καμπινα μου την 4χ12 την  orange που φοραει τα ιδια ακουγεται κολαση!

 

Και εγω jj tubes εβαλα (EL34-ECC83) .Και μια φορα που δοκιμασα κι εγω με μια 4Χ12 μαρσαλ καμπινα ο ενισχυτης ητανε απλα .... αλλο πραγμα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Celestion  vintage 30 που σου ειπαν και τα παιδια..πιστευω ειναι τα καλυτερα και στο μαρσαλ φορουμ αυτα φορανε σχεδον ολοι!μονο για thrash metal πιστευω βρισκεις και καλυτερα (για αυτον τον ενισχυτη μιλαω)! απο λαμπες εισαι σουπερ μονο που την αλλη φορα θα σου προτεινα να δοκιμασεις και τις κτ 77. (εκτος και θες τον αγγλικο τον ηχο οποτε βαλε παλι el34)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου