Προς το περιεχόμενο

Digitech RP355 η Zoom G3?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη σας μερα!

Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι την αγορα μιας μικρης κι ελαφριας πεταλιερας. Ειμαι λοιπον αναμεσα στις Digitech RP355 και Zoom G3. Εχω ακουσει (κι εχω διαβασει εδω) καλα λογια και για τις 2. Εχω ακουσει λιγο την Digitech σε καποιο μαγαζι κι επισης την Zoom G1N ενος φιλου και κλινω λιγο προς την Digitech.

Η χρηση της θα ειναι περισσοτερο για προβες. Το στυλ που παιζουμε ειναι κλασσικο heavy metal σε υφος Iron Maiden – Judas Priest. Eπισης να πω οτι παιζω με μια Jackson PS4 με Seymour Duncan SH6 στη θεση bridge κι ενισχυτη Randall RG100SC. Θα ηθελα λοιπον την γνωμη οσων εχουν παιξει με αυτες τις 2 πεταλιερες.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με αυτό:

 

κι επισης την Zoom G1N ενος φιλου

 

να σου επισημάνω ότι η G3 ουδεμία σχέση έχει ηχητικά με τους προκατόχους της.

 

Αντιθέτως, η RP355 (το καινούργιο μοντέλο) είναι ηχητικά ίδια με τις μεγαλύτερες σειρές (rp500 & 1000).

 

Έχω τη 1000ρα, που καλύπτει χαλαρά τα μουσικά είδη, που αναφέρεις (οπότε, υποθέτω και η 355 θα κάνει το ίδιο), αλλά έχω διαβάσει εγκωμιαστικά σχόλια και για τη g3, οπότε στη θέση σου, θα επιδίωκα να ακούσω το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Στα συν της 355 το expression pedal.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με αυτό:

 

να σου επισημάνω ότι η G3 ουδεμία σχέση έχει ηχητικά με τους προκατόχους της.

 

Αντιθέτως, η RP355 (το καινούργιο μοντέλο) είναι ηχητικά ίδια με τις μεγαλύτερες σειρές (rp500 & 1000).

 

Έχω τη 1000ρα, που καλύπτει χαλαρά τα μουσικά είδη, που αναφέρεις (οπότε, υποθέτω και η 355 θα κάνει το ίδιο), αλλά έχω διαβάσει εγκωμιαστικά σχόλια και για τη g3, οπότε στη θέση σου, θα επιδίωκα να ακούσω το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Στα συν της 355 το expression pedal.  ;)

Συγνώμη αν χαλάω το θέμα...

Γνωρίζεις αν η RP255 είναι ίδια με την 355;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, δεν ξέρω κάτι τέτοιο (αν και υποθέτω ότι χρησιμοποιούν τους ίδιους αλγοριθμους).

 

Την 355, τη 500 και τώρα τη 1000 τις έχω ακούσει/παίξει και στα δικά μου αυτιά είναι ακριβώς το ίδιο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χα! δεν το ήξερα..

Τότε, αν και δεν το έχω δοκιμάσει (αλλά εμπιστεύομαι το σχετικό review του TGL) η ψήφος μου πάει στο g3 (σκέτο, ούχι Α3  :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την digitech δεν εχω παιξει καθολου αλλα εχω να πω τα καλυτερα για την G3! Ημουν κατοχος και του προηγουμενου μοντελου (G2.1NU) και το G3 δεν εχει καμια σχεση! Αλλη ποιοτητα ηχου! Ποσο μαλλον με το G1N!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η g3δυστυχώς δεν θα σε βολέψει στις πρόβες, γιατί δεν μπορείς να έχεις τα κλασσικά presets.  Πχ εάν στο νούμερο 1έχεις το καθαρό σου.,και στο preset3 το βρώμικο για σόλο.Θα χρειαστεί να πατήσεις δύο φορές το up button για να πας από το 1 στο 3.Ενώ στην rp μπορείς να το κανεις πατώντας απλά το νούμερο ένα κουμπί και όταν ειναι να ανακαλεσεις τον ηχο για το σόλο (preset3)  πατάς απλά τον ποδοδιακοπτη νούμερο 3.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η g3δυστυχώς δεν θα σε βολέψει στις πρόβες, γιατί δεν μπορείς να έχεις τα κλασσικά presets.  Πχ εάν στο νούμερο 1έχεις το καθαρό σου.,και στο preset3 το βρώμικο για σόλο.Θα χρειαστεί να πατήσεις δύο φορές το up button για να πας από το 1 στο 3.Ενώ στην rp μπορείς να το κανεις πατώντας απλά το νούμερο ένα κουμπί και όταν ειναι να ανακαλεσεις τον ηχο για το σόλο (preset3)  πατάς απλά τον ποδοδιακοπτη νούμερο 3.

 

Οντως ισχυει αυτο αλλα μπορεις να βαλεις 3 στη σειρα (το preset στο κεντρο) οποτε με ενα πατημα κατω πας στο προηγουμενο και με ενα πανω πας στο επομενο! Δυστηχως σε αυτη την κατηγορια τιμης αυτες οι επιλογες ειναι λιγο περιορισμενες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι γίνεται δουλειά. Αν το κομμάτι έχεις αλλαγές πολλές δεν σωνεται η κατάσταση. Αυτό είναι και το μόνο μείον της g3 αλλιώς είναι μια χαρά. Αλλά για πρόβες δεν κάνει. .

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου