Προς το περιεχόμενο

Αγοράζοντας guitar neck / guitar στα τυφλά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βρίσκετε καλή ιδέα να αγοράσει κάποιος guitar neck απο e-shop δηλαδή χωρίς να έχει ακούσει το συγκεκριμένο neck πάνω σε μια συγκεκριμένη κιθάρα?

Ή αν θέλετε για να μην το κάνουμε κουβέντα για ξύλα κτλ είναι καλή πρακτική να αγοράσει κανείς κιθάρα απο internet στα τυφλά χωρίς να την έχει ακούσει πρώτα? Θέλω να πώ οτι όλοι λέμε "να πάς στα μαγαζιά και να παίξεις όσες πιο πολλές strat (παράδειγμα) μπορείς πρίν καταλήξεις να πάρεις αυτήν που θα σου κάνει το κλίκ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκετε καλή ιδέα να αγοράσει κάποιος guitar neck απο e-shop δηλαδή χωρίς να έχει ακούσει το συγκεκριμένο neck πάνω σε μια συγκεκριμένη κιθάρα?

Ή αν θέλετε για να μην το κάνουμε κουβέντα για ξύλα κτλ είναι καλή πρακτική να αγοράσει κανείς κιθάρα απο internet στα τυφλά χωρίς να την έχει ακούσει πρώτα?

 

Τονίζω τη λέξη "Ακούσει" στην ερώτησή σου και θέλω να πω το εξής: ΜΗΝ σε νοιάζει καθόλου πως θα ακουστεί το μπράτσο! Το θέμα είναι πόσο θα σε βολέψει στο χέρι και αν ταιριάζει το neck pocket και scale του σώματος που θα μπει.

 

Ο ήχος του μπράτσου κι εν τέλη της κιθάρας θα διαμορφωθεί από 1002 πράγματα και παράγοντες. Πράγματι, ας μη μείνουμε στα ξύλα. Καλύτερα επέλεξε ξυλεία και μαγνήτες που σου αρέσουν γενικά και το μπράτσο δε θα σε απογοητεύσει ηχητικά, μόνο σε feel μπορεί να μη βολέψει κι αυτό είναι το παν.

 

 

 

Όταν πάρεις την κιθάρα από καλό e-shop,σου παρέχει εγγύηση επιστροφής σε 30μέρες max (σε άριστη κατάσταση και στην συσκευασία της φυσικά).

  Άρα έχεις χρόνο να τη δοκιμάσεις, να τη σετάρεις, να παίξεις με την ησυχία σου κι αν δε σ αρέσει, να πληρώσεις ένα 20άρικο μεταφορά και να την αλλάξεις με άλλη που θα σε καλύπτει περισσότερο. Αξίζει τον κόπο και το 20άρικο.

 

Για να γλυτώσεις ολα τα παραπάνω και το 20άρικο, ψάξε το αντίστοιχο μοντέλο σε κάποιο ελληνικό κατάστημα ή στις αγγελίες, δοκίμασέ το, συζήτησε μαζί τους την τιμή κι ανέφερε τι τιμές έχεις δει έξω. ΜΟΝΟ αν δε σε συμφέρει, πήγαινε στο e-shop.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Dimdim,

 

Στην περίπτωση αγοράς λαιμού δεν νομίζω να τίθεται θέμα ήχου αλλά εάν ταιριάζει στο neck pocket του σώματος που θέλεις να το προσαρμόσεις.

 

Ό,τι μαρκετίστικη «ιδέα» έχεις ακούσεις για τις διαφορές στον ήχο από ξύλο σε ξύλο είναι ανούσια εφ΄όσον μιλάμε για «ηλεκτρική» κιθάρα.

 

Με το που καρφώνεις το καλώδιο στον ενισχυτή είτε ξύλο είτε τίμιο ξύλο, όλα αυτά πάνε στο καλάθι τον αχρήστων.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκετε καλή ιδέα να αγοράσει κάποιος guitar neck απο e-shop δηλαδή χωρίς να έχει ακούσει το συγκεκριμένο neck πάνω σε μια συγκεκριμένη κιθάρα?

 

ολοι οσοι εχουμε κανει partcasters ετσι αγοραζουμε και με βαση τα specs τους.παρολα αυτα εχω να προτεινω το φτινοτερο custom μανικι που μπωρεις να κανεις αυτη τη στιγμη

http://www.northwestguitars.co.uk/custom-neck-builder/

να το δικο μου

http://www.noiz.gr/index.php?topic=190058.0

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκετε καλή ιδέα να αγοράσει κάποιος guitar neck απο e-shop δηλαδή χωρίς να έχει ακούσει το συγκεκριμένο neck πάνω σε μια συγκεκριμένη κιθάρα?

Ή αν θέλετε για να μην το κάνουμε κουβέντα για ξύλα κτλ είναι καλή πρακτική να αγοράσει κανείς κιθάρα απο internet στα τυφλά χωρίς να την έχει ακούσει πρώτα? Θέλω να πώ οτι όλοι λέμε "να πάς στα μαγαζιά και να παίξεις όσες πιο πολλές strat (παράδειγμα) μπορείς πρίν καταλήξεις να πάρεις αυτήν που θα σου κάνει το κλίκ".

 

Eχει διαφορα η αγορα κιθαρας και parts. Μια κιθαρα αν την βρεις στην πολη σου μπορεις να την ακουσεις. Parts δε μπορεις να δοκιμασεις. Ακομα και αν ειχες μαγαζι με μεγαλο stock απο parts στη γειτονια σου δε θα σε αφηναν να δοκιμασεις. Απο τη στιγμη που θα βιδωσεις ενα μπρατσο σε σωμα και θα βαλεις κλειδια θεωρειται μεταχειρισμενο. Ακομα και οι γνωστες Αμερικανικες εταρειες parts δε δινουν αυτη τη δυνατοτητα στους πελατες τους.

 

Προσωπικα εχω εδω και αρκετα χρονια φτιαξει κιθαρες απο parts και παιζω σχεδον αποκλειστικα με αυτες. Αν ξερεις τι θες και δεσεις σωστα τη κιθαρα δε νομιζω οτι μπορει να βγει το αποτελεσμα κακο. Τουλαχιστον εμενα ολες πολυ καλες μου βγηκαν, παντα για τις δικες μου αναγκες και το δικο μου γουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις γνώμες σας! Θα πάρω τελικά warmoth neck, ελπίζω να είναι αντάξιο του ονόματος που έχει! (funkysoul thanx για την πρόταση αλλά λέω να δοκιμάσω την πεπατημένη αν και σίγουρα ακριβότερη λύση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θα πάρω τελικά warmoth neck...

 

Καλη επιλογη. Εχουν ενα site με πολλες πληροφοριες, διαβασε τα σχετικα περι necks ωστε αυτο που θα παραγγειλεις να ειναι ιδανικο για σενα. Κοιταξε επισης το showcase μηπως υπαρχει καποιο με τα specs που θες για χαμηλοτερη τιμη και χωρις χρονο αναμονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε πρώτα το showcase μηπως υπαρχει καποιο με τα specs που θες για χαμηλοτερη τιμη και χωρις χρονο αναμονης.

Σωστά.

 

Αν και κατά την άποψή μου, η χρυσή τομή μεταξύ βιομηχανοποιημένης ποιότητας, συνέπειας στα specs και τιμής, είναι η Allparts, αν βέβαια ψάχνεις για Tele/strat μπράτσα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου