Προς το περιεχόμενο

6100 τάστα σε strat - ακούω τη γνώμη σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να βάλω 6100 τάστα (3 mm) στο boat neck μανίκι της Strat μου.

Έχω παίξει με 6100 στην Ibanez μου (μανίκι Wizard) αλλά εδώ μιλάμε για άλλα κόλπα.

Έχετε καμία χρήσιμη ιδέα / εντύπωση / συμβουλή;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος μιλας για jumbo ταστα, αν ειναι οντος ετσι εμενα η δικη μου στρατ εχει επανω jumbo και μου αρεσουν πολυ , αλλα θελει λιγο κοντρολ στο ποσο θα πατησεις γιατι δουλευει το θεμα λιγο οπως οι scalloped ταστιερες αμα το παρακανεις... εφυγες απο την νοτα κατα τ΄αλλα εγω τα προτιμω απο τα medium αλλα περι ορεξεως ...

 

τι φοραει πανω η κιθαρα τωρα;

αν αλλαξεις μεγεθος ταστα (απο αυτο που εχει)εχω την εντυπωση οτι θα αλλαξει και λιγο ο ηχος αλλα γι αυτο θα σου πουν αλλοι παλιοτεροι και σχετικοτεροι με περισσοτερη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συμβουλη να σου δωσουμε ρε αρχηγε μου?

:)

 

Αν σου αρεσουν τα 6100 ...σου αρεσουν....δεν εχει σχεση αν το μπρατσο ειναι strat,tele ή Ibanez.

 

Εγω, παρολο που κατα το 90% παιζω ρυθμικη κιθαρα,σε ολες τις κιθαρες μου 6100 βαζω μια και εκτος του οτι μου αρεσουν τα εξτρα πριμα και η πιο στιβαρη "νοτα" που παραγουν ,κρατανε για... παντα....

 

Βρες βεβαια εναν μαστορα που να κανει & καλο fret dress & crowning.

 

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι αν εχεις...βαρυ αριστερο χερι (πατας δηλ. τις χορδες με....μισος... ;D),με τα 6100 θα πρεπει να το ελαφρυνεις για να μην εχεις προβληματα intonation.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα έχω και εγώ σε μια super strat μου ! Μια χαρά είναι! Τα bends θα γίνουν πιο εύκολα και θα μαλακώσει η αίσθηση της κιθάρας! Προσοχή σε αυτό που σου είπαν και τα παιδιά πριν. Άν βάζεις πολύ δύναμη στο αριστερό, κινδυνεύεις να ακούγεσαι (ελαφρώς) sharp όλη την ώρα..

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με τα ψηλα ταστα ειναι οτι αν δε σου αρεσουν ειναι ευκολο (και ανεξοδο σε σχεση με το refret) να τα φερεις σε υψος που σε βολευει. Oποτε βαλε τα ψηλοτερα που εσυ νομιζεις οτι θα σου αρεσουν και ζησε μαζι τους για να αποκτησεις εμπειρια. Αν και ακριβοτερα στη τοποθετηση προτεινω stainless steel ταστα. Εγω τα εβαλα σε μια και απο τοτε τα βαζω σε ολες μου τις κιθαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με τα ψηλα ταστα ειναι οτι αν δε σου αρεσουν ειναι ευκολο (και ανεξοδο σε σχεση με το refret) να τα φερεις σε υψος που σε βολευει. Oποτε βαλε τα ψηλοτερα που εσυ νομιζεις οτι θα σου αρεσουν και ζησε μαζι τους για να αποκτησεις εμπειρια. Αν και ακριβοτερα στη τοποθετηση προτεινω stainless steel ταστα. Εγω τα εβαλα σε μια και απο τοτε τα βαζω σε ολες μου τις κιθαρες.

 

Χωρις να ειμαι σιγουρος εχω την εντυπωση οτι τα stainless steel ταστα κανουν την κιθαρα αρκετα πιο πριμαριστη , αλλα το αναφερω με καθε επιφυλαξη , μιας και τα φορας , ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι σιγουρος εχω την εντυπωση οτι τα stainless steel ταστα κανουν την κιθαρα αρκετα πιο πριμαριστη , αλλα το αναφερω με καθε επιφυλαξη , μιας και τα φορας , ισχυει;

 

Tα εχω σε τρεις Warmoth τις οποιες παραγγειλα με SS ταστα οποτε δεν εχω αποψη για το πριν και το μετα. Και οι τρεις κιθαρες ειναι vintage voiced προσανατολισμενες με low/mid output μαγνητες και ακουγονται οπως πρεπει. Πιστευω οτι και η παραμικρη λεπτομερεια αλλαζει τον ηχο σε ενα οργανο, το θεμα ειναι τι μπορει να ακουσει το (καθε) ανθρωπινο αυτι. Μονο οτι εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και καλυτερο feeling στα bends εμενα μου φθανει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις στάνταρ action των χορδών(π,χ, 060 mm μεταξύ τάστου και χορδής στο 12ο τάστο)τότε θα υπάρχει αλλαγή απόστασης μεταξύ μπράτσου και χορδών

 

[στα συννημένα δείχνω με μαύρη γραμμή την απόσταση που έχει τώρα και εντελώς τυχαίες αποστάσεις(για το παράδειγμα)αν ήταν άλλο μπράτσο]

 

άλλους του ενοχλεί αυτή η διαφορά( γιατί νιώθουν ότι ανοίγουν παραπάνω τα δάχτυλα ασχέτως αν είναι μικρή ή μεγάλη η διαφορά)

άλλους όχι

5555.thumb.JPG.06b60c241bda648fcf7fd32b67c71b12.JPG

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι σιγουρος εχω την εντυπωση οτι τα stainless steel ταστα κανουν την κιθαρα αρκετα πιο πριμαριστη

 

Έχω stainless σε μια American stratocaster, jumbo , αρκετά κοντά στα 6100 σε διαστάσεις..

Στην αίσθηση δεν έχουν καμία διαφορά σε σχέση με τα μη stainless. Σε διάρκεια ζωής, φημολογείται ότι έχουν αλλά είναι νωρίς ακόμη για να έχω άποψη. Αυτό πάντως είναι το δυνατό χαρτί για να βάλεις stainless. Άν αποδειχτεί ότι έχουν μεγαλύτερες φθορές από ότι λέγεται, δεν βλέπω τον λόγο να τα βάλεις..

 

Ηχητικά είναι πράγματι πιο πριμαριστά! Αισθητά μάλιστα.  ;)

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω stainless σε μια American stratocaster, jumbo , αρκετά κοντά στα 6100 σε διαστάσεις..

Στην αίσθηση δεν έχουν καμία διαφορά σε σχέση με τα μη stainless. Σε διάρκεια ζωής, φημολογείται ότι έχουν αλλά είναι νωρίς ακόμη για να έχω άποψη. Αυτό πάντως είναι το δυνατό χαρτί για να βάλεις stainless. Άν αποδειχτεί ότι έχουν μεγαλύτερες φθορές από ότι λέγεται, δεν βλέπω τον λόγο να τα βάλεις..

 

Ηχητικά είναι πράγματι πιο πριμαριστά! Αισθητά μάλιστα.  ;)

 

 

Οσο ζω μαθαινω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου