Προς το περιεχόμενο

VOX AC30 TB '60s. Προτάσεις για restoration.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω έναν VOX AC30 Top Boost 1963-1970 (?). Δεν ξέρω ακριβώς χρονολογία. Το serial number είναι 25606.

index.php?action=dlattach;topic=198983.0;attach=41818;image

index.php?action=dlattach;topic=198983.0;attach=41820;image

index.php?action=dlattach;topic=198983.0;attach=41822;image

 

 

 

Αυτό που θέλω να κάνω αρχικά στον ενισχυτή είναι να καθαριστεί από μέσα "σασί" κλπ. Όπως φαίνεται στις φώτο χρειάζεται κατά την άποψή μου.

 

index.php?action=dlattach;topic=198983.0;attach=41826;image

 

index.php?action=dlattach;topic=198983.0;attach=41828;image

index.php?action=dlattach;topic=198983.0;attach=41832;image

 

Δεν θέλω να γίνει κάποια αλλαγή από μέσα εφόσον παίζει. Απλά θα ήθελα την γνώμη κάποιων που γνωρίζουν για το τι θα μπορούσα να κάνω για να τον διατηρήσω όσο γίνεται original και σε καλή φόρμα.  ;D

 

Όταν αγόρασα τον ενισχυτή (2004) δεν έπαιζε φυσικά... Τον πήρα σε άθλια κατάσταση από έναν φίλο...

 

Service του έκανε ο Telegun στην Θεσσαλονίκη τότε. Χάρις στον τεχνικό, το μηχάνημα ζωντάνεψε ... Έβαλε καινούργιες λάμπες και έκανε αλλαγή κάποιους πυκνωτές από ότι θυμάμαι (ίσως pots και διάφορα άλλα αλλά πάει καιρός, δεν θυμάμαι...)

 

index.php?action=dlattach;topic=198983.0;attach=41824;image

index.php?action=dlattach;topic=198983.0;attach=41830;image

 

 

Από τότε παίζει μια χαρά αν εξαιρέσεις 2 προβλήματα που έβγαλε στην πορεία. Λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων δεν τον χρησιμοποίησα πολύ (50 ώρες παιξήματος max) και δεν ασχολήθηκα για το restoration... Τώρα όμως επειδή υπάρχει κάποιος χρόνος και διάθεση θα ήθελα να τον φροντίσω για να διατηρηθεί. Λόγω απόστασης και διάφορων άλλων λόγων δεν μπορώ να τον στείλω κάπου για service. Δεν γνωρίζω πολλά από service ενισχυτών, όμως στην περιοχή μου είναι ένας μάστορας που καταπιάνεται με λυχνίες κλπ... Οι γνώσεις του, μου είναι άγνωστες...

 

Τα "προβλήματα" που υπάρχουν:

1. Το ποτενσιόμετρο Cut φαίνεται να μην δουλέυει. Δηλαδή όταν είναι κλειστό κλείνει όλα τα μεσαία και όταν ειναι τέρμα ανοιχτό δίνει πολλά πρίμα. Στις ενδιάμεσα θέσεις καμμία διαφορά η ελάχιστη... Αλλαγή (?)

 

2. Όταν ανοίξει ο ενισχυτής κάνει έναν "δυνατό" βόμβο/θόρυβο (Αν μπορέσω θα ανεβάσω δείγμα ήχου). Μετά από 15 λεπτά περίπου, κάποιες φορές πέφτει η ένταση του θορύβου και απολαμβάνω (όχι τώρα τελευταία...)

 

3. Το πετάλι για το κανάλι trem/vib υπάρχει αλλά δεν είναι συνδεδεμένο. Δεν τα χρησιμοποιώ ούτως η άλλως.

 

4. Το "σασί" φάινεται πως έχει στραβώσει με αποτέλεσμα να τα knobs να μπαίνουν πιο μέσα... Δημιουργεί πρόβλημα αυτό; Μεγαλύτερη θερμοκρασία ίσως?

 

index.php?action=dlattach;topic=198983.0;attach=41834;image

index.php?action=dlattach;topic=198983.0;attach=41836;image

 

5. Σκέφτηκα να καθαρήσω το tolex με σπρέϋ που καθαρίζουν τα αυτοκίνητα (ταμπλώ ή λάστιχα)... Έχει κανείς να προτείνει κάτι ποιό συγκεκριμένο και προφανώς καλύτερο;

 

Τι θα μπορούσα να κάνω; Ευχαριστώ για τις συμβουλές, στα παλλικάρια που βοηθούν τόσο καιρό εδώ στο forum (σχετικά καινούργιος).

ac30tb_vox_front1.jpg.0d7928fb6b1b71c2253e5a4e51ff0f8a.jpg

ac30_tbvox_back1.thumb.jpg.e85ea82b54e45418061a6fc23b7a550b.jpg

ac30tb_vox_serial1.jpg.762c1b3f956f62c8ccffdf3931c11a30.jpg

ac30tb_vox_inside5.thumb.jpg.eadb9606237746b0351dfd9ab634ef57.jpg

ac30tb_vox_inside6.thumb.jpg.e63961eab6080dcff4ced10ad7579cfd.jpg

ac30tb_vox_inside8.jpg.305c8f301361501222837044dcd6da14.jpg

ac30tb_vox_inside9.thumb.jpg.994a1be34656081fdccbe178e9d30295.jpg

ac30tb_vox_transformers2.thumb.jpg.41fdd7ad7e6ab6f1ce66a954021799d6.jpg

ac30tb_vox_angle1.thumb.jpg.4f3d3e02a0f5eacf1953d0a9861a993c.jpg

ac30tb_vox_top1.thumb.jpg.32414e6de4d6debd10c6f28266064b63.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αρχικα εχε υποψιν οτι μεσα στο σασι παιζουν τασεις της ταξεως των 400volt +. Οποτε καλο θα ηταν να υπερπροσεχεις γιατι στον ενυσχιτη γινεται restoration σε' σενα οχι :). Δεν εχω εμπειρια σε ενυσχιτες μεγαλη ,πλιν απο την παραπανω προηδοποιηση, αλλα θα βοηθησω οσο μπορω μεχρι να ερθει το ιππικο.

1) Δεν μου ακουγεται για χαλασμενο pot, περισσοτερο για καποιον κλασμενο πυκνωτη/αντισταση.

2)Αν το εκανε συνεχεια θα σου ελεγα να κοιταξεις τις γειωσεις πρωτα, ισως καποιος πυκνωτης στο Power section του εχνισχυτη

3) οκ

4)Οχι εκτος αν κανει σωμα με κατι αλλο. Αλλα αφου θα τον ξεβρακωσεις που θα τον ξεβρακωσεις φερτο στα ισα του. :)

5)Omino bianco carpet and sofe cleaner. http://pilavakis.com.cy/index.php/detergents/washing-powder-liquids/omino-bianco-carpet-and-sofa-cle.html

σχεδον σε ολα τα σουπερ μαρκετ. Aπαλα απαλα ομως μην σκιστει :) .

περιμενε να σου απαντηση και καποιος πιο εμπειρος στα τεχνικα θεματα του ενισχυτη και ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εναν τοσο σπανιο ενισχυτη που κανει γυρω στα 3 χιλιαρικα δεν θα τον εδινα για σερβις σε  ένα μάστορα που καταπιάνεται με λυχνίες κλπ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα εχε υποψιν οτι μεσα στο σασι παιζουν τασεις της ταξεως των 400volt +. Οποτε καλο θα ηταν να υπερπροσεχεις γιατι στον ενυσχιτη γινεται restoration σε' σενα οχι :). Δεν εχω εμπειρια σε ενυσχιτες μεγαλη ,πλιν απο την παραπανω προηδοποιηση, αλλα θα βοηθησω οσο μπορω μεχρι να ερθει το ιππικο.

1) Δεν μου ακουγεται για χαλασμενο pot, περισσοτερο για καποιον κλασμενο πυκνωτη/αντισταση.

2)Αν το εκανε συνεχεια θα σου ελεγα να κοιταξεις τις γειωσεις πρωτα, ισως καποιος πυκνωτης στο Power section του εχνισχυτη

3) οκ

4)Οχι εκτος αν κανει σωμα με κατι αλλο. Αλλα αφου θα τον ξεβρακωσεις που θα τον ξεβρακωσεις φερτο στα ισα του. :)

5)Omino bianco carpet and sofe cleaner. http://pilavakis.com.cy/index.php/detergents/washing-powder-liquids/omino-bianco-carpet-and-sofa-cle.html

σχεδον σε ολα τα σουπερ μαρκετ. Aπαλα απαλα ομως μην σκιστει :) .

περιμενε να σου απαντηση και καποιος πιο εμπειρος στα τεχνικα θεματα του ενισχυτη και ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ!!!

 

Ναι με τα ρεύματα έχω κάποιες επιφυλάξεις... Για αυτό και αναζητώ έναν έμπιστο-έμπειρο τεχνικό...

Ευχαριστώ για το Omino Bianco (!). Τι εννοείς να σκιστεί; Το tolex; Τόσο εύκολα σκίζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εναν τοσο σπανιο ενισχυτη που κανει γυρω στα 3 χιλιαρικα δεν θα τον εδινα για σερβις σε   ένα μάστορα που καταπιάνεται με λυχνίες κλπ...

Και πως θα μπορέσω να παίξω με τον συγκεκριμένο; Νομίζω έναν έλεγχο των πυκνωτών (αν θέλουν αλλαγή) μπορεί να τον κάνει και επίσης ένα γυάλισμα το "σασί"...

Έχεις να προτείνεις κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε,

ακομη δεν πηγες στο σπιτι με το vox ασχολησε;;;;;;;

χαχαχααχαχαχαααχαχα

 

Πρέπει να βρώ μάστορα Σώτο μου...

Αν ξέρει κανείς κάποιον προς Αλεξανδρούπολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο ενισχυτής θέλει ένα σοβαρό τεχνικό, σίγουρα αλλαγή ηλ. πυκνωτών μικρών-μεγάλων και ότι άλλο περιλαμβάνει ένα σοβαρό service. Αλλιώς κάθε τόσο θα σου παρουσιάζει προβλήματα και το πιο σημαντικό δεν θα πάρεις ποτέ το μέγιστο των δυνατοτήτων του.

 

Όπου και να τον πας, σε καμία περίπτωση μην επιτρέψεις να σου αλλάξουν έστω και ένα mustard cap! Ήδη από μια πρώτη ματιά βλέπω ότι έχουν κάνει κάτι αλχημείες στον ενισχυτή σου.

 

Για το καθάρισμα, δεν είναι άσχημη ιδέα να ασχοληθείς μόνος σου αλλά προσοχή μην κάνεις περισσότερη ζημιά. Θα σε συμβούλευα, όμως, ένα τυπικό καθάρισμα να φύγουν οι σκόνες και να τον αφήσεις ως έχει. Ο ενισχυτής μια χαρά φαίνεται και έχει όλο το mojo που του αρμόζει.

 

Τα προβλήματα σου, ποτενσιόμετρο Cut, βόμβο, κτλ, εννοείται ότι θα λυθούν όλα με το απαραίτητο service, για το στραβωμένο σασί μην ανησυχείς, αποκλείεται να αποτελεί πρόβλημα για τη σωστή λειτουργία του ενισχυτή.

 

Καλώς ήρθες και στο Noiz!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο ενισχυτής θέλει ένα σοβαρό τεχνικό, σίγουρα αλλαγή ηλ. πυκνωτών μικρών-μεγάλων και ότι άλλο περιλαμβάνει ένα σοβαρό service. Αλλιώς κάθε τόσο θα σου παρουσιάζει προβλήματα και το πιο σημαντικό δεν θα πάρεις ποτέ το μέγιστο των δυνατοτήτων του.

 

Όπου και να τον πας, σε καμία περίπτωση μην επιτρέψεις να σου αλλάξουν έστω και ένα mustard cap! Ήδη από μια πρώτη ματιά βλέπω ότι έχουν κάνει κάτι αλχημείες στον ενισχυτή σου.

 

Για το καθάρισμα, δεν είναι άσχημη ιδέα να ασχοληθείς μόνος σου αλλά προσοχή μην κάνεις περισσότερη ζημιά. Θα σε συμβούλευα, όμως, ένα τυπικό καθάρισμα να φύγουν οι σκόνες και να τον αφήσεις ως έχει. Ο ενισχυτής μια χαρά φαίνεται και έχει όλο το mojo που του αρμόζει.

 

Τα προβλήματα σου, ποτενσιόμετρο Cut, βόμβο, κτλ, εννοείται ότι θα λυθούν όλα με το απαραίτητο service, για το στραβωμένο σασί μην ανησυχείς, αποκλείεται να αποτελεί πρόβλημα για τη σωστή λειτουργία του ενισχυτή.

 

Καλώς ήρθες και στο Noiz!  :)

Καλώς σας βρήκα! :)

Οι δυο μεγάλοι (μπλε) και ένας πορτοκαλί πυκνωτής έχουν αλλαχθεί στο τελευταίο service 9 χρόνια πριν.

 

Οι σκουριές είναι αυτό που με προβληματίζει και αν είναι να γίνει σωστά η δουλειά να γίνει και το στράβωμα.. Δεν νομίζεις;

 

Επίσης με προβληματίζει που θα βρώ τεχνικό για να παίξω επιτέλους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρώ μάστορα Σώτο μου...

Αν ξέρει κανείς κάποιον προς Αλεξανδρούπολη...

Δυσκολο μαν, μονο Αθηνα πιστευω να βγαλεις ακρη..

Ειμαι λιγο ανορθογραφος..."ασχολεισαι" ...ενα μυαλο χειμωνα -καλοκαιρι..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου