Προς το περιεχόμενο

Ποιό σύνθ παίζει το σόλο αυτό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κάποιος να αναγνωρίσει ποιό σύνθ χρησιμοποιήθηκε για αυτό το σόλο; Πάντως το Korg M1  δεν είναι σίγουρα.  :P

Ειλικρινά τώρα, δεν είναι κάπως τραβηγμένο το σόλο αυτό, μου φαίνεται ανούσιο τουλάχιστον με αυτόν τον ήχο που χρησιμοποιεί, ακούγεται κάπως άσχετο με το υπόλοιπο κομμάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαμε για ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ  ;)

 

σιγουρα υπαρχει ενα φιλτρο κατι σαν autowah

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα στοιχείο για το synth είναι ότι το τραγούδι περιέχεται στο δίσκο "Ο Πρόσφυγας" του 1977 που κυκλοφόρησε από την Pan Vox.

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο Moog-οειδες monosynth πρεπει να ειναι, ο ηχος ειναι συνηθισμενος για την εποχη και το ειδος των τραγουδιων. Δεν εχει καποιο εφε, απλα ο πληκτρας παιζει με το φιλτρο και το LFO. Θυμαμαι πιτσιρικας ειχα (πρεπει να εχω ακομα) μια κασσετα με ενα live προγραμμα απο ενα "σκυλαδικο", η ηχογραφηση πρεπει να ηταν τελη 70s - αρχες 80s, οπου η μπαντα δεν ειχε καθολου μπουζουκι αλλα εναν πληκτρα α-πι-στευ-το!

 

Επαιζε με ενα ηχο τυπου Organ, καποιο Farfisa ή Orla ισως, το παιξιμο του ηταν πολυ μπροστα στον συνολικο ηχο και ο τυπος επαιζε απιστευτα σολο και συνοδευε με εναν εντελως "Rock" τροπο, οταν λεμε απιστευτος μιλαμε για απιστευτος. Οτι πιο extreme εχω ακουσει σε live ηχογραφηση τετοιου ειδους μουσικης, ακομα και τα πανηγυριοτικα κομματια που επαιζαν ("Παντρεμενοι κι οι δυο" κλπ) ειχαν ενα απιστευτο groove κι αυτο χαρη στον απιθανο αυτον πληκτρα που επαιζε "παπαδες". Ο τυπος λοιπον ειχε και ενα synth με παρομοιο ηχο σαν και το παραπανω κομματι, μονο που το "ξεφτιλιζε" παραπανω στο "ιου-ιου". ;D

 

Ποτε δεν εμαθα ποιος ηταν ο τραγουδιστης και κυριως ποιος ηταν ο πληκτρας, η κασσετα δεν ηταν original και ο γειτονας που μου την ειχε δωσει δεν ηξερε λεπτομερειες για την μπαντα.

Θυμαμαι ειχα ξεπατικωσει εντελως το παιξιμο του πληκτρα, το τι ειχε τραβηξει το κακομοιρο μου DX21 δεν λεγεται... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ξέρει κάποιος να αναγνωρίσει ποιό σύνθ χρησιμοποιήθηκε για αυτό το σόλο;

Για το Ελληνικό δεν γνωρίζω.

Για το αυθεντικό, παλιό αναλογικό, αρχές της δεκαετία του 70 αν δεν κάνω λάθος.

 

Πάντως το Korg M1  δεν είναι σίγουρα.  :P

Το M1 δεν υπήρχε τότε, μάλλον.

 

Ειλικρινά τώρα, δεν είναι κάπως τραβηγμένο το σόλο αυτό, μου φαίνεται ανούσιο τουλάχιστον με αυτόν τον ήχο που χρησιμοποιεί, ακούγεται κάπως άσχετο με το υπόλοιπο κομμάτι.

Πολύ λογικό αυτό που λες. Αφού αυτό που ακούς ως εισαγωγή αλλά και ως κομμάτι στο Ελληνικό είναι μέρος εισαγωγής από μέρος τραγουδιού. Το αυθεντικό αποτελείται αν θυμάμαι καλά από 4 ή 5 μέρη όπου το κάθε μέρος έχει διάρκεια περίπου 15 λεπτά και αλλάζει συνεχώς ύφος αλλά και κλίμακες (δεν εννοώ τόνους).

 

Απλά στο πιό πάνω (Ελληνικό) πήρανε μέρος της εισαγωγής του αυθεντικού (Αραβικό) και το έκαναν τραγούδι, οπότε λογικό να μην ακούς συνοχή. Δεν ξέρω αν το κατάλαβες.

 

Για παράδειγμα το αυθεντικό, σε τότε live εκτέλεση.

Μουσικά, έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον να ακούσεις τι και πως παίζει παρά με ποιό synth παίζει.

 

http://www.youtube.com/watch?v=1-aVo6dLGqw

 

Και οι στίχοι του... πρώτου μέρους του αυθεντικού τραγουδιού μεταφρασμένοι στα αγγλικά.

http://www.allthelyrics.com/forum/arabic-lyrics-translation/106638-abdel-halim-hafez-nebtidi-mini-el-hikaya.html

 

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου