Προς το περιεχόμενο

cubase midi file export


chrismes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανω απο το cubase(sx3) export midi file ,αλλα οταν το ανοιγω με το w media player εκτος απο το καναλι των κρουστων που το εχω βαλει στο 10 ,ολα τα αλλα (μπασσο,πληκτρα ...κλπ)ακουγονται με ηχο πιανου.

τι πρεπει να κανω για να ακουγονται οπως τα ηχογραφησα ? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βάλεις στην αρχή κάθε τρακ το κατάλληλο program change, αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσον ο media player καταλαβαίνει από τέτοια πράγματα. Δοκίμασέ το πρώτο σε ένα τρακ πριν κάνεις όλη τη δουλειά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[

quote="Wow!]Πρέπει να βάλεις στην αρχή κάθε τρακ το κατάλληλο program change, αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσον ο media player καταλαβαίνει από τέτοια πράγματα. Δοκίμασέ το πρώτο σε ένα τρακ πριν κάνεις όλη τη δουλειά.

 

αναθεμα με κι αν καταλαβα τιποτα . :oops: :oops: :oops:

αν δεν σου κανει κοπο ,μπορεις να μπεις σε λεπτομερειες?

:?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναθεμα με κι αν καταλαβα τιποτα . :oops: :oops: :oops:

αν δεν σου κανει κοπο ' date='μπορεις να μπεις σε λεπτομερειες?

:?: :?:[/quote']

 

¶μα μπω σε λεπτομέρειες, τότε είναι που δε θα καταλάβεις τίποτε. Ξεκίνα μελετώντας το manual του προγράμματος και αν δεν έχει το manual μπες στο wikipedia, γράψε τη λέξη midi, φτιάξε ένα κουβά καφέ και άρχισε το διάβασμα. Στην πορεία θα λυθούν όλες οι απορίες σου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα το πρόβλημα σου, αλλά δε δυστυχώς δε δουλεύω qbase.

 

Στο cakewalk πάντως πρέπει να πας στο properties του κάθε midi track και να ορίσεις διαφορετικό channel.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα το πρόβλημα σου' date=' αλλά δε δυστυχώς δε δουλεύω qbase.

 

Στο cakewalk πάντως πρέπει να πας στο properties του κάθε midi track και να ορίσεις διαφορετικό channel.[/quote']

 

απλα δεν μπορω να ορισω τα general midi καναλια σε καθε οργανο δεν εχει σχεση ο αριθμος απλα του καναλιου . π.χ

το μπασσο εχει GM καναλι π.χ το 34 .

δεν εχει καπου να πας και να επιλεξεις το 34.

αυτο μου εχει σπασει τα νευρα.

εχω τρελλαθει στο ψαξιμο και δεν γινεται τιποτα..... :evil: :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω καλα τι ζητας,το ειχα ψαξει πολυ και εγω και μονο ενας σε ενα forum εγραφε τι πρεπει να κανεις.....δεν εχω πολυ χρονο τωρα να σου εξηγησω,θα το κανω αυριο....εν ολιγοις ανοιγεις στο καθε καναλι το list editor και με εργαλειο το μολυβι δημιουργεις ενα event στο 1 μετρο του καναλιου και βαζεις εκει αριθμο απο το 1 μεχρι το 128 που αντιστοιχει στο οργανο της midi bank.....αν προσεξεις (κατεβασε καποια αλλα midi files) στα πρωτα μετρα τα καναλια εχουν 1-2 μετρα part και κοβονται μετα και ξαναρχιζει αλλο part με το κομματι, το 1 part ειναι που καθοριζει το οργανο.....αυριο περισοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να χρησιμοποιήσεις GM ήχους και όχι VST instruments ή ό,τι άλλο. Μόνο τότε θα ακούσεις περίπου αυτό που έγραψες από τον media player. Ο media player (και όλες οι συσκευές midi, ακόμα και τα κινητά τηλέφωνα) αναπαράγουν κυρίως με GM ήχους.

 

Τι midi όργανα έχεις χρησιμοποιήσει;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να χρησιμοποιήσεις GM ήχους και όχι VST instruments ή ό' date='τι άλλο. Μόνο τότε θα ακούσεις περίπου αυτό που έγραψες από τον media player. Ο media player (και όλες οι συσκευές midi, ακόμα και τα κινητά τηλέφωνα) αναπαράγουν κυρίως με GM ήχους.

 

Τι midi όργανα έχεις χρησιμοποιήσει;

 

 

Γεράσιμος[/quote']

 

τυμπανα , μπασσο και οργανο αλλα χρησιμοποιουσα vst.

δεν θελει εεε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrismes,στην περιπτωση την δικη μου ,που εχω το cubase le,για να ακουστουν τα οργανα που εγραψα με midi,στο media player,πρεπει να μετατρεψω το midi σε audio καναλι πρωτα,και μετα να κανω export.τουλαχιστον στο le ετσι γινεται.δεν ξερω βεβαια σιγουρα αν και στη sx3 ισχυει στανταρ κατι τετοιο,οσον αφορα την απευθειας η' οχι midi export.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου