Προς το περιεχόμενο

Marshall Amps - Valve vs. Solid State


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα συγκριτικό βιντεάκι που πολλοί μπορεί και να το έχουν δει αλλά κάποιοι άλλοι όχι

 

Ωραιο βινταεκι..ατοφιος ο κυριος που παιζει ;D ;D ;D

Η επιλογη valve vs solid state ειναι καθαρα θεμα γουστου..Προσωπικα προτιμω λαμπα.

Εαν και μια απο τις αγαπημενες μπαντες ο κιθαριστας επαιζε με solid state(pantera).

Οπως σου κατσει στο αυτι και στο χερι.

Εαν και παρατηρω οτι ειναι λιγο αδικο το βιντεο..straight χωρις wheels vs slant με wheels.

mic στο κατω αριστερα ηχειο στην straight ενω mic στο κατω δεξια στην slant.

Ειναι θεμα γουστου και ηχοχρωματος.

Μπραβο ωραιο  ;) ;) ;) ;)

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας solid state ήχος  που είναι αγαπημένος είναι των iron maiden στο somewere in time και στο seventh son,που παίζουν με galien krueger.

 

Εκεί παίζει και ο martin στην παραγωγή και μίξη

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας solid state ήχος  που είναι αγαπημένος είναι των iron maiden στο somewere in time και στο seventh son,που παίζουν με galien krueger.

 

Εκεί παίζει και ο martin στην παραγωγή και μύξη

Ωραιοι ατοφιοι παλιοι δισκοι!!!!

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο SiT οκ, αλλα και στο 7th Son? Μπραβο..

 

Ωραιο το βιντεο. Προσωπικα τους ss ενισχυτες τους ακουω πιο "καθαρους" και hi-fi, γραμμικους, δεν ξερω πως να το πω. Οι λαμπατοι μου ακουγονται πιο "μουντοι" αλλα πιο ζωντανοι και ζωηροι, ειναι σα να παλλονται οι νοτες!

Παλια προτιμουσα τον καθαροτερο ηχο των ss αλλα μαλλον το'χα συνηθισει. Παιζοντας με τον Peavey Classic μου εμαθα να εκμεταλλευομαι πολυ καλυτερα τις δυναμικες στο παιξιμο. Απ'την εμπειρια μου, για δυναμικες στο παιξιμο ο λαμπατος ειναι πολυ καλυτερος. Επισης ακουγεται ευκρινεστερα σε μπαντα ή στη μιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο SiT οκ, αλλα και στο 7th Son? Μπραβο..

 

Ωραιο το βιντεο. Προσωπικα τους ss ενισχυτες τους ακουω πιο "καθαρους" και hi-fi, γραμμικους, δεν ξερω πως να το πω. Οι λαμπατοι μου ακουγονται πιο "μουντοι" αλλα πιο ζωντανοι και ζωηροι, ειναι σα να παλλονται οι νοτες!

Παλια προτιμουσα τον καθαροτερο ηχο των ss αλλα μαλλον το'χα συνηθισει. Παιζοντας με τον Peavey Classic μου εμαθα να εκμεταλλευομαι πολυ καλυτερα τις δυναμικες στο παιξιμο. Απ'την εμπειρια μου, για δυναμικες στο παιξιμο ο λαμπατος ειναι πολυ καλυτερος. Επισης ακουγεται ευκρινεστερα σε μπαντα ή στη μιξη.

 

Στο s,i,t παίζουν με τον  GK 250ML και με marshall καμπίνα,άμα δεις στο βίντεο wasted years πίσω από τον murray πάνω σε μια καμπίνα υπάρχει αυτός

gallien%20krueger%20250ml%20(1).jpg

 

Και στο s,son παίζουν με  GK 2000CPL preamp και  2100sel stereo poweramp head αν δεν κάνω λάθος

 

1.822872moreinstrumentadverts018.jpg

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως μου ακουστηκε καλυτερος ο valvestate εκτος απο οταν υπεροδηγησαν τ καθαρο καναλι.makes you wonder

+1000  ειδικα οταν επαιξε priest!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου