Προς το περιεχόμενο

απορια σχετικα με effects loop σε ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολη την παρεα.επειδη με πεταλιερα και χρηση effects loop δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια,θα ηθελα απο τους γνωστες του θεματος τα φωτα τους.

η απορια μου ειναι η εξης:συνδεω την κιθαρα(φεντερ στρατ) καρφι στον ενισχυτη(laney vc15 110) στο καθαρο καναλι,ο ηχος ειναι παρα πολυ καλος και το ντραιβ του ενισχυτη εξισου πολυ καλο(στο 70% των περιπτωσεων ετσι το δουλευω).οταν ομως θελω να δουλεψω την πεταλιερα μου(digitech rp500με απενεργοποιημενες τις προσομοιωσεις ενισχυτη καμπινας) δεν συνδεω κιθαρα-πεταλιερα-ενισχυτη γιατι το σημα χανει σχεδον το 50% τις εντασης και το συνολο δεν δουλευει καλα.δοκιμασα λοιπον να συνδεσω κιθαρα-ενισχυτης και input πεταλιερας-fx send ενισχυτη,left output πεταλιερας-fx return ενισχυτη.το αποτελεμα ειναι ο ηδη πολυ καλος ηχος κιθαρας-ενισχυτη βγαινει σχεδον αναλοιωτος αλλα οταν ερθει η ωρα να μπουν chorus/fx και delay,μονο το delay ακουγεται ισα-ισα.το effects level στην πεταλιερα ειναι στο μαξιμουμ,οι προσομοιωσεις ενισχυτη-καμπινας απενεργοποιημενες.αν ενεργοποιηθουν οι προσομοιωσεις τα εφφε δουλευουν κανονικα.κανω κατι λαθος?εχει θεμα η λουπα του ενισχυτη?φταει η πεταλιερα?

οποιος γνωριζει επι του θεματος ας βοηθησει η να μου πει αν υπαρχει παρομοιο θεμα λυμενο(αν θυμαται).

ευχαριστω και συγνωμη για το μακρυ κειμενο,αλλα προσπαθησα να το εξηγησω οσο γινεται καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολη την παρεα.επειδη με πεταλιερα και χρηση effects loop δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια,θα ηθελα απο τους γνωστες του θεματος τα φωτα τους.

η απορια μου ειναι η εξης:συνδεω την κιθαρα(φεντερ στρατ) καρφι στον ενισχυτη(laney vc15 110) στο καθαρο καναλι,ο ηχος ειναι παρα πολυ καλος και το ντραιβ του ενισχυτη εξισου πολυ καλο(στο 70% των περιπτωσεων ετσι το δουλευω).οταν ομως θελω να δουλεψω την πεταλιερα μου(digitech rp500με απενεργοποιημενες τις προσομοιωσεις ενισχυτη καμπινας) δεν συνδεω κιθαρα-πεταλιερα-ενισχυτη γιατι το σημα χανει σχεδον το 50% τις εντασης και το συνολο δεν δουλευει καλα.δοκιμασα λοιπον να συνδεσω κιθαρα-ενισχυτης και input πεταλιερας-fx send ενισχυτη,left output πεταλιερας-fx return ενισχυτη.το αποτελεμα ειναι ο ηδη πολυ καλος ηχος κιθαρας-ενισχυτη βγαινει σχεδον αναλοιωτος αλλα οταν ερθει η ωρα να μπουν chorus/fx και delay,μονο το delay ακουγεται ισα-ισα.το effects level στην πεταλιερα ειναι στο μαξιμουμ,οι προσομοιωσεις ενισχυτη-καμπινας απενεργοποιημενες.αν ενεργοποιηθουν οι προσομοιωσεις τα εφφε δουλευουν κανονικα.κανω κατι λαθος?εχει θεμα η λουπα του ενισχυτη?φταει η πεταλιερα?

οποιος γνωριζει επι του θεματος ας βοηθησει η να μου πει αν υπαρχει παρομοιο θεμα λυμενο(αν θυμαται).

ευχαριστω και συγνωμη για το μακρυ κειμενο,αλλα προσπαθησα να το εξηγησω οσο γινεται καλυτερα.

 

Καλησπερα. Υπαρχει dry-wet knob στο FX Loop του ενισχυτη σου? Αν ναι βεβαιωθηκες πως ειναι γυρισμενο μεχρι τελους στο wet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Υπαρχει dry-wet knob στο FX Loop του ενισχυτη σου? Αν ναι βεβαιωθηκες πως ειναι γυρισμενο μεχρι τελους στο wet?

 

οχι δεν εχει.ειναι το πρωτο μοντελο ,μαλλον με σειριακη(αν δεν κανω λαθος)λουπα.τα νεωτερα μοντελα ειχαν παραλληλη και ειχαν το fx mix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχει.ειναι το πρωτο μοντελο ,μαλλον με σειριακη(αν δεν κανω λαθος)λουπα.τα νεωτερα μοντελα ειχαν παραλληλη και ειχαν το fx mix.

διορθωνω το λαθος μου,η λουπα του ενισχυτη ειναι παραλληλη(τα επομενα ειχαν σειριακη).

η laney αναφερει οτι ειναι side chain type fx loop(οποιος γνωριζει περισσοτερα για αυτο ας δωσει τα φωτα του.

μετα απο αρκετο ψαξιμο στο σχηματικο του ενισχυτη http://s153.photobucket.com/user/Bluesbar12/media/VC15small.jpg.html 

και ψαχνωντας διαφορα ξενα κυριως σαιτ κατεληξα οτι χρειαζεται να αφαιρεθει το πυκνωτακι r28 γιατι για καποιο λογο δεν δεχεται ψηφιακα εφφε.το αποτελεσμα ειναι οτι η λουπα τωρα δουλευει πολυ καλυτερα,τα εφφε που δεν ακουγοταν πριν ,πλεον δουλευουν και μου φανηκε οτι βελτιωθηκε ο ηχος του συνολου γενικοτερα ειτε με τα εφφε στη λουπα ειτε μπροστα.και η συμμετοχη των εφφε στον ηχο ρθμιζεται πολυ καλα απο το mix της πεταλιερας.το μονο "προβλημα"  ειναι οτι σε περιπτωση που θελω να αφαιρεσω την πεταλιερα πρεπει να "γεφυρωνω" το send με το return με ενα απλο καλωδιο αλλιως ολα περνανε στο tank του reverb!(ισως και εκει θελει καποια μοντα τωρα)

οποιως γνωριζει αλλη βελτιωση ας την πει.

η μοντα αυτη ισχυει και για τα περισσοτερα μικρα μοντελα της laney που εχουν το ιδιο κυκλωμα(μαλλον στα αρχικα μοντελα το ειχαν).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως απλά έχεις κάποιο kill dry ενεργοποιημένο στην πεταλιερα και το level /mix των εφέ είναι πολυ χαμηλό;;;

"If I didn't build my own amps - I'd be playing a Cornford."

Mark Cameron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου