Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Recto Horizontal 212 vs VHT Fryette FatBottom 212 Απόψεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω έναν Framus Cobra και θα ήθελα να τον συνδυάζω με μια από τις αυτές καμπίνες γιατί ακούω και διαβάζω τα καλύτερα. Παίζω μεταλ περισσότερο δηλ γουστάρω σφιχτό και γεμάτο ήχο, όγκο, χαμηλοκουρδισμενες κιθαρες κτλπ. Ακουσα χθες την Recto σε ένα φίλο με τον ενισχυτή μου και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα αρκετά. Από την άλλη με έχει ψήσει και η FatBottom όμως δεν την έχω ακουσει ποτές, αλλα μου εχει πει τα καλύτερα ο φιλος metalmike για αυτην.

 

Υπάρχει κανείς που να τις έχει δοκιμάσει και τις δύο ή έστω να μου πει πανω κάτω τα υπέρ και τα κατά τις κάθε μιας αν έχουν.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν έχω κάνει ΑΒ test στις συγκεκριμένες δε θα αναφερθώ σε διαφορές.Αυτό που μπορώ να σου πω όμως με βεβαιότητα είναι οτι...και με κλειστά τα μάτια να διαλέξεις μία απο τις δύο (για το στύλ που θές να παίξεις) θα έχεις μία απο τις καλύτερες καμπίνες που κυκλοφορούν και κατασκευαστικά και ηχητικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Έχω την Fatbottom την οποία συνδιάζω με τον Diezel Einstein 100w.Είναι εκπληκτική καμπίνα και το bottom end της είναι τόσο ,μα τόσο απολαυστικό που δεν νομίζω να σε απογοητεύσει.Είτε σε clean κανάλι ,είτε σε distorted (crunch,rhythm,lead) ευχαριστιέσαι τον όγκο της κάθε νότας

and plays like a butter...

Εξαιρετική φυσικά και σαν κατασκευή.Την έχω κουβαλήσει αρκετά και προφανώς δεν έχει καταλάβει το παραμικρό.

 

Για μένα είναι σίγουρη επιλογή!

 

Καλές αγορές... ;)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω έναν Framus Cobra και θα ήθελα να τον συνδυάζω με μια από τις αυτές καμπίνες γιατί ακούω και διαβάζω τα καλύτερα. Παίζω μεταλ περισσότερο δηλ γουστάρω σφιχτό και γεμάτο ήχο, όγκο, χαμηλοκουρδισμενες κιθαρες κτλπ. Ακουσα χθες την Recto σε ένα φίλο με τον ενισχυτή μου και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα αρκετά. Από την άλλη με έχει ψήσει και η FatBottom όμως δεν την έχω ακουσει ποτές, αλλα μου εχει πει τα καλύτερα ο φιλος metalmike για αυτην.

 

Υπάρχει κανείς που να τις έχει δοκιμάσει και τις δύο ή έστω να μου πει πανω κάτω τα υπέρ και τα κατά τις κάθε μιας αν έχουν.. :P

Δικος μου εισαι...

Αδερφε οτι και παρεις ειναι top!!!

Θελεις να παιζεις μονο στο σπιτι η παιζει και μπαντα;;;

Μολις γυρισα απο live ,παιξαμε live με την μπαντα μου παρεα με psycho choke.(live=4x12)

Eαν κανεις live πaρε 4x12 εαν οχι 2χ12 εισαι πολυ κομπλε.

Θα σου πω τι μου τι σπαει με αυτα μεγαλα ονοματα καμπινων..

Δεν αξιζουν οσο κοστιζουν.Εγω παιζω με dual rectifier.

Δοκιμαζοντας πολλες καμπινες εφτιαξα τελικα μια μονος μου.

Ειναι πιστη αντιγραφη της 4χ12 boogie rectifier.με τα μισα λεφτα και με πολυ καλυτερα ηχεια.Δηλαδη εσυ εαν κανεις μια 2χ12 μονος σου θα πληρωσεις τα μισα λεφτα και οχι 800-900 ευρω που κοστιζουν οι συγκεκριμενες καμπινες.

Τοσα χρονια ολοι ετσι την παταμε.

Τσεκ http://www.noiz.gr/index.php?topic=197419.0

Δεν θελω να σου αλλαξω γνωμη.

Φυσικα οτι και να παρεις σπερνει..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας παιδιά!

Φιλέ sotos, παίζω με την μπαντα και χρειάζεται να την κουβαλάω στο προβάδικο κτλπ, και γι αυτο είμαι της φάσεις περισσότερο 2x12 ασε που μια 4x12 θελει περισσότερο τσίτωμα ο ενισχυτής για να αποδώσει (αρα θα με διώξουν απο το σπίτι)..  :P

 

Οχι ρε συ δε μου αλλάζεις γνωμη, ίσα ίσα προτιμώ να κάνουμε κουβέντα για κατι που παίζει πιθανώς να μη γνωρίζω ή να μην το έχω σκεφτεί καν, άλλωστε γι αυτο είναι το forum.

To post σου με την καμπίνα το είχα διαβάσει παλιότερα πραγματικά φαίνεται να έχει γίνει φοβερή δουλεια με μεράκι!! ;)

Η αλήθεια είναι οτι μου έχει περάσει από το μυαλό να φτιάξω μια 2x12 σε διαστάσεις πάνω κάτω recto, αλλα δεν ξερω κανένα γνώστη-ξυλουργό επι του θέματος για να την κατασκευάσει και να είναι όπως πρέπει. Ασε που όταν είδα την ποιότητα και τη στιβαρότητα της recto ξενέρωσα με τη δικιά μου Randall ή οτι και να φτιάξω εγώ δικιά μου δεν θα είναι τόσο καλή. Το έχω κουράσει αρκετά το θέμα μεσα στο κεφάλι μου, γι αυτο σκέπτομαι να την κάνω την κίνηση να τελειώνω μία και καλή να υρεμίσω.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ασε που μια 4x12 θελει περισσότερο τσίτωμα ο ενισχυτής για να αποδώσει (αρα θα με διώξουν απο το σπίτι)

 

Αυτο δεν ειναι σωστο, την ενταση μιας καμπινας την οριζουν η ευαισθησια των μεγαφωνων της. Παραδειγμα:

 

Celestion Heritage G12M: 96 db sensitivity

Celestion Blue: 100 db sensitivity

 

Οι διαφορες θα ειναι μεγαλες αν στην ιδια καμπινα βαλουμε απο ενα σετ με τα παραπανω μεγαφωνα.

 

...Παίζω μεταλ περισσότερο δηλ γουστάρω σφιχτό και γεμάτο ήχο, όγκο, χαμηλοκουρδισμενες κιθαρες κτλπ.

Επειδη ειχα VHT 1x12 και εχω ακουσει την Fat Bottom πολες φορες θα ελεγα οτι την περιεγραψες με αυτα που εγραψες. Συνηθως ο Κουρμπης εχει παντα μια Fat Bottom στο μαγαζι του. Αν εισαι Αθηνα αξιζει να παρεις τον ενισχυτη και τη κιθαρα σου και να την ακουσεις.

 

Aν υπαρχει στον αντιπροσωπο προτεινω και την ακροαση αυτης http://www.dv247.com/guitars/orange-ppc412hp-8-blood-orange-guitar-speaker-cabinet--89224 (με τα Celestion G12K-100). Εχω την ιδια καμπινα με αλλα μεγαφωνα. Ο ηχος ειναι διαφορετικος, με πολυ ογκο και εντονο χαμηλο αλλα τα συγκεκριμενα μεγαφωνα ειναι ιδανικα για metal οποτε μπορει ο συνδιασμος να ειναι καλος.

 

Θα συμφωνησω οτι οι περισσοτερες καμπινες ειναι υπερτιμολογιμενες, η ξυλεια ειναι φθηνη αλλα πρεπει να ξερεις τι κανεις αν αποφασισεις να κατασκευασεις. Κοιτα και αυτες http://www.tt-cabs.com/englisch/rex.html μπορεις να επιλεξεις την εμφανιση και τα μεγαφωνα που θες.

 

Τελος, οτι και να διαβασω μετα απο εμπειρια με διαφορετικες καμπινες πολλων διαφορετικων ειδων εχω καταληξει οτι καμια 2x12 δεν εχει τον ογκο μιας 4x12. Οπως και να την κατασκευασεις, οπως και να την τοποθετησεις, οτι μεγαφωνα και να βαλεις αυτον το ογκο δεν τον βγαζεις. Απο κει περα, οι αναγκες σου (π.χ. μεταφορα) και η τσεπη σου θα καθορισουν την αγορα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε Κωστα σωστό αυτό που λες, εγώ απλά εγω το εννοούσα διαφορετικά.

 

Δυστυχώς δε μένω Αθήνα οπότε είναι ένα θέμα αυτό, την έχω δει στο μαγαζί και θέλω πολύ να την ακούσω απλά είναι λιγάκι δύσκολο να πάω με τον ενισχυτή μου εκει.

 

Είχα την ευκαιρία να παίξω και με μια Diezel 412 με K100 φανταστική καμπίνα δε λέω ΑΛΛΑ οτιδήποτε κοντά σε G12T-75 δεν μου κάνει και σαν χροιά και νιώθω οτι κάτι τους λείπει (ίσως επειδή είναι ποιο scooped). Αλλα σίγουρα τα Κ100 είναι ποιο ισορροπημένα απο τα G12T-75

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την Recto Horizontal (και την πουλησα) και εχω ακουσει αρκετες φορες την VHT στον αντιπροσωπο με διαφορους ενισχυτες κατα καιρους.

 

Με βαση την εντυπωση που μου αφησε η καθεμια, θα σου προτεινα την VHT και εξηγουμαι:

 

Η Recto ειναι πολυ καλη περιπτωση, προσωπικα ομως παντα μου εδινε την εντυπωση πως ειναι αρκετα "σκληρη" καμπινα. Ειναι ταμαμ για σκληρο ηχο, με χαμηλοτερα κουρδισματα, ομως για να αποδωσει ωραια θα πρεπει η ενταση και το gain να ειναι σχετικα ψηλα. Λιγο τα μεγαφωνα, λιγο ο προσανατολισμος της, πιστευω την κανουν πολυ dedicated στους modern gain ηχους. Τονοι low end και μια μικρη απουσια μεσαιων ωστε να αποκτησει το καταλληλο articulation για τσαγκα τσουγκα, αν ομως καποια στιγμη θελησεις να παιξεις και κατι αλλο, με λιγοτερο gain ισως, ή καθαρα πιστευω δεν θα κολακευσει το αποτελεσμα (οχι οτι θα ειναι κακη, προς θεου, αλλα γιατι ειναι φτιαγμενη για αλλα πραγματα). Σημειωση, κυριως την επαιζα με ενα Mesa DC-5 που ειχα τοτε, οποτε ολα τα συμπερασματα ειναι 90% με αυτον τον ενισχυτη.

 

Η VHT απο την αλλη μερια, μου εχει δωσει την εντυπωση πως ειναι μια καμπινα που μπορει ανετα να ανταπεξελθει στον σκληρο ηχο -με τονους low end και αυτη και πολυ καλο in your face ηχο, λιγο πιο πληθωρικα μεσαια ομως. Ετσι ειναι πιο ευελικτη σε περιπτωση οπου για τον Χ/Ψ λογο θελησεις να παιξεις και κατι αλλο καποια στιγμη και λιγο πιο 3D. Την εχω ακουσει με διαφορους ενισχυτες κατα καιρους και εχω μεινει εντυπωσιασμενος τοσο με της δυνατοτητες τις σε high gain οσο και σε mid gain/clean ηχους (για closed back καμπινα παντα).

 

Θα μου πεις βεβαια, "εμενα φιλε μου με ενδιαφερει το βαρυ και σηκωτο metal, τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε". Ακομα λοιπον και σε αυτη την περιπτωση παλι τη VHT θα προτεινα για τους λογους που ανεφερα παραπανω.

 

Αυτα ελπιζω να βοηθησα λιγο στην αποφαση σου, αν χρειαστεις καποια διευκρινηση και μπορω να βοηθησω εδω ειμαστε  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την Recto Horizontal (και την πουλησα) και εχω ακουσει αρκετες φορες την VHT στον αντιπροσωπο με διαφορους ενισχυτες κατα καιρους.

 

Με βαση την εντυπωση που μου αφησε η καθεμια, θα σου προτεινα την VHT και εξηγουμαι:

 

Η Recto ειναι πολυ καλη περιπτωση, προσωπικα ομως παντα μου εδινε την εντυπωση πως ειναι αρκετα "σκληρη" καμπινα. Ειναι ταμαμ για σκληρο ηχο, με χαμηλοτερα κουρδισματα, ομως για να αποδωσει ωραια θα πρεπει η ενταση και το gain να ειναι σχετικα ψηλα. Λιγο τα μεγαφωνα, λιγο ο προσανατολισμος της, πιστευω την κανουν πολυ dedicated στους modern gain ηχους. Τονοι low end και μια μικρη απουσια μεσαιων ωστε να αποκτησει το καταλληλο articulation για τσαγκα τσουγκα, αν ομως καποια στιγμη θελησεις να παιξεις και κατι αλλο, με λιγοτερο gain ισως, ή καθαρα πιστευω δεν θα κολακευσει το αποτελεσμα (οχι οτι θα ειναι κακη, προς θεου, αλλα γιατι ειναι φτιαγμενη για αλλα πραγματα). Σημειωση, κυριως την επαιζα με ενα Mesa DC-5 που ειχα τοτε, οποτε ολα τα συμπερασματα ειναι 90% με αυτον τον ενισχυτη.

 

Η VHT απο την αλλη μερια, μου εχει δωσει την εντυπωση πως ειναι μια καμπινα που μπορει ανετα να ανταπεξελθει στον σκληρο ηχο -με τονους low end και αυτη και πολυ καλο in your face ηχο, λιγο πιο πληθωρικα μεσαια ομως. Ετσι ειναι πιο ευελικτη σε περιπτωση οπου για τον Χ/Ψ λογο θελησεις να παιξεις και κατι αλλο καποια στιγμη και λιγο πιο 3D. Την εχω ακουσει με διαφορους ενισχυτες κατα καιρους και εχω μεινει εντυπωσιασμενος τοσο με της δυνατοτητες τις σε high gain οσο και σε mid gain/clean ηχους (για closed back καμπινα παντα).

 

Θα μου πεις βεβαια, "εμενα φιλε μου με ενδιαφερει το βαρυ και σηκωτο metal, τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε". Ακομα λοιπον και σε αυτη την περιπτωση παλι τη VHT θα προτεινα για τους λογους που ανεφερα παραπανω.

 

Αυτα ελπιζω να βοηθησα λιγο στην αποφαση σου, αν χρειαστεις καποια διευκρινηση και μπορω να βοηθησω εδω ειμαστε  :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ man για το κατατοπιστικότατο μήνυμα σου ένα τέτοιο μήνυμα περίμενα απο κάποιον που να έχει άποψη και για τις δύο..  ;D

 

Όντως στην Mesa παρατήρησα οτι θέλει λίγο σπρώξιμο για να ακουστεί όμορφα αυτό που λες δηλ (παιζω με od μπροστά και ενα sonic stomp maximizer στη λουπα). Σε mid gain και σε καθαρά δεν είχα θέμα μου άρεσαν αρκετά και οι δυναμικές τουμπανο..

 

Κάτι μου λέει οτι πρέπει να δοκιμάσω επιγώντος την FatBottom.. 

Τhanx και πάλι!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου