Προς το περιεχόμενο

BOSS GT-100 και ηχογραφηση στο PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια Boss gt100 και θελω να ξεκινησω να ηχογραφω στο PC. Ειμαι τελειως newbie με τα DAW!

 

Anyway, για καρτα ηχου χρησιμοποιω την onboard της μητρικης και απο ηχεια εχω κλασσικα 5.1 της Logitech. Τα ηχεια συνδεονται πανω στο woofer/ενισχυτης και μετα με 3 Mini jacks (πρασινο,κιτρινο,μαυρο) πανω στη μητρικη. Για τη συνδεση κανω τα εξης :

 

1)συνδεω με USB την πεταλιερα

 

2)βγαζω τα Mini jacks απο τη μητρικη και βαζω μια προεκταση και μετα στην ακρη της ενα ανταπτορακι στο πρασινο(μιας και ειναι μικρο) για να το συνδεσω στη θυρα "phones" της BOSS.Το κιτρινο και το μαυρο δε μπαινουν πουθενα

 

3)ρυθμιζω απο τα windows το Playback και το recording σε boss gt100 και παρ'ολα αυτα ΔΕΝ εχω "live" ηχο απο τα ηχεια μου

 

4)ανοιγω το Reaper και το ρυθμιζω για audio να εχω ASIO, το ASIO σε gt100 τα inputs σε input σκετο και input/R, και τα Outputs σε output σκετο και Output/r

 

παλι δεν εχω ηχο. Ανοιγω ενα Track, παταω arm και μονιτορ αλλα παπαλα. Ενω εμφανιζεται κυμματομορφη και τα levels γεμιζουν,ηχο γιοκ!Ακομα και αν ηχογραφησω κατι και μετα πατησω play παλι δεν εχω ηχο ουτε σε Playback!

 

ειμαι λιγο ασχετος τι να κανουμε  ;D ΤΙ κανω λαθος?Φυσικα drivers και οι εντασεις της Boss οπως και ολες οι εντασεις ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις την GT-100 ως κάρτα ήχου και όχι αυτή του υπολογιστή. Λογικά θα μπορείς να την επιλέξεις μέσα από το daw που χρησιμοποιείς αν την έχεις συνδέσει με usb. Επίσης σύνδεσε τα ηχεία στο Output R/L της πεταλιέρας και όχι στα ακουστικά. Οι παραπάνω συνδέσεις δουλεύουν σίγουρα στην GT-10 που έχω. Υποθέτω ότι θα ισχύουν και στην GT-100.

Καλή επιτυχία.

 

Edit: Ίσως σε βοηθήσει και μια ανάγνωση στο παρακάτω link

http://www.noiz.gr/index.php?topic=180186.msg493287#msg493287

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

ρε παιδια οταν ηχογραφω με την Gt-100 και τρεχω το EZ DRUMMER η καποιο plugin για μπασο στο Cubase πεφτει και η σταθμη της κιθαρας!οπως οταν στο ραδιοφωνο μιλαει ο παραγωγος και αυτοματα χαμηλωνει η μουσικη που παιζει απο πισω και μολις σταματει να μιλαει ξαναανεβαινει....ξερει κανενας τι παιζει?στην παλιοτερη Zoom G7 δεν ειχα τετοιο θεμα...

 

α...εκανα downgrade απο windows 8 σε 7 32bit!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α...εκανα downgrade απο windows 8 σε 7 32bit!

Για upgrade μου κανει εμενα  ;)

Δεν ξερω αν εχει τετοια αυτοματη επιλογη το cubase και την εχεις ενεργοποιησει αυτοματα αλλα κατι τετοιο ειχα παρατηρησει παλιοτερα σε μια καρτα ηχου που ειχε "θεμα" με τα ohms που δεχοταν και που εβγαζε...Οποτε....Δοκιμασε με μια αλλη πεταλιερα ή πες μας πως την εχεις συνδεσει στο pc = καλωδιο ή USB ? Αν ειναι καλωδιο παιζει να συμβαινει το παραπανω που αναφερω....Αν ειναι USB τοτε καποιο conflict το οποιο πρεπει να εξετασουμε παραπανω  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Messalion και εγω την "υποβαθμιση" αυτη την εκανα γιατι ηθελα αναβαθμιση....  ;)

 

ειναι συνδεδεμενη και με usb και με το midi cable ταυτοχρονα ετσι ωστε να μπορω να επεξεργαζομαι τα patch σε real time....

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Messalion και εγω την "υποβαθμιση" αυτη την εκανα γιατι ηθελα αναβαθμιση....  ;)

 

ειναι συνδεδεμενη και με usb και με το midi cable ταυτοχρονα ετσι ωστε να μπορω να επεξεργαζομαι τα patch σε real time....

Θα ελεγα "κακως" μιας και μπορεις να το κανεις και με τους 2 τροπους αν δεν απατωμαι.....Δοκιμασε να ξεσυνδεσεις το ενα απο τα 2 και δες αν στο κανει καιτουμπαλιν  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου