Προς το περιεχόμενο

Casio PX-5S Privia Pro


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιστρέφοντας στη βαση μου, και έτοιμος να ολοκληρώσω την αγορα του Roland RD300NX, έπεσα εντελώς τυχαία, στο Casio PX-5S Privia Pro.

 

Στα 1100€, με πολλά καλούδια μεσα, ελαφρύ (μόλις 11kg, με το τιμημα της πλαστικίλας βεβαια), και πολυ καλό controller. Η εμφανιση δε με ενθουσιάζει πολυ, αλλα αυτο το βρίσκω δευτερεύον.

 

Το πιάνο του, δε φτάνει με τίποτα αυτο του Roland, αλλα αν μη τι άλλο, είναι 400€ κάτω, που σημαίνει, είτε πολλές μπυρες, είτε ενα αναλογικό modulάκι τύπου mono evolver ;D

 

Ήθελα να μοιραστω απλά αυτή μου την ανακάλυψη, καθως το όργανο, παίρνει πολυ καλές κριτικές στην κατηγορία τιμής που παίζει, ενω για τα πληκτρα οι περισσοτεροι μιλάνε με ενθουσιασμό..

 

Μάλλον αυτη θα είναι η αγορά μου λοιπόν. Αν ξερει κανείς ποιος φέρνει Casio στη Θεσ/νικη, θα με βοηθούσε :)

 

Casio_Privia-PRO-PX-5S_piano.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσωπικά γουστάρω ΤΡΕΛΑ τη σειρά Privia. βέβαια έχω το PX 110... αλλά νομίζω ότι γενικά το entry level τους είναι εξαιρετικό. Γιά το touch που έχει... Τα υπόλοιπα τα κάνει ο Η/Υ μου...

 

Μπράβο για την αγορά σου! με το καλό να την χαρείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα, απ'οτι ειδα, με βολεύει και πιο πολύ ως live μουσικό. Το Roland θα ήταν τελειο για μενα στο σπιτι, αλλα για live, ειναι βαρύ και δυσχρηστο ως controller. Με μια υποχώρηση στον ήχο του πιάνου (δεν ειμαι και κανας βιρτουόζος για να παίζω με λεπτομερεια στις δυναμικές κτλ), αλλα κερδίζοντας ενα σωρό άλλες ευκολίες για live, νομίζω πως τελικά είναι καλύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου