Προς το περιεχόμενο

Vocal Remover.. αφαιρεση φωνητικων απο τραγουδια


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχαχα.. ενταξει ειναι πασιγνωστα κομματια.

και θα υπαρχουν χιλιαδες midi files αυτων στο Ιντερνετ.. απλα μτο θεμα ειναι να βρεις τα καλοφτιαγμενα... φανταζομαι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι καραοκε.. αλλα δεν μας χαλαει να εχουν και τους στιχους συγχρονισμενους.

 

Μπαλαντες διαλεξα για αρχη, αλλα με ενδιαφερουν και αλλα ειδη. Απλα αυτα τα 3 ειναι απο τα αγαπημενα μου.

Ας γινει η αρχη και βλεπουμε μετα για τη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Ξεθαβω αυτό το θεμα 6 χρονια μετα καθως έχω γράψει ενα κομματι δικο μου με το cubase και του είχα περάσει μελωδία φωνής παναρισμενη στο κεντρο και τώρα που έχω γράψει στιχους θέλω να τους περάσω. Το πρόβλημα είναι οτι έχω αλλάξει υπολογιστη και έχω μονο την τελευταια έκδοση  του κομματιού αυτή που εχει δηλαδή και τη μελωδία φωνής. Ξέρει κανένας αν υπάρχει η δυνατότητα να την αφαιρεσω ώστε να περάσω κανονικά vocals ωστε να μην ηχογραφησω όλα τα οργανα ξανα απο την αρχή;Ευχαριστω. 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς?

είναι η μελωδία επάνω σε ένα track που το χρειάζεσαι?

Δεν έχεις όλα τα tracks?

Μόνο τα master tracks έχεις?

 

Μια λύση αφαίρεσης είναι το riffstation, αλλά όχι πλήρης αφαίρεση, θα τα θάψει γενικώς

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, leon7pap είπε

ωστε να μην ηχογραφησω όλα τα οργανα ξανα απο την αρχή;Ευχαριστω.

Eφόσον δεν φρόντισες να κρατήσεις τα αρχικά tracks τώρα θα κάτσεις να τα ξαναγράψεις όλα αν θέλεις να γίνει καλή δουλειά. Αλλιώς ασχολήσου με πασαλείμματα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και υπάρχει ήδη θέμα για vocal remover να ανεβάσω και ένα δείγμα να ακούσετε και ο καθένας ας κρίνει πόσο χρήσιμο είναι, είναι λειτουργία η οποία παρέχεται στη νεότερη σειρά KORG PA series (από το pa3x και μετά).  Το αρχείο ήχου φορτώνεται σαν mp3 και από εκεί γίνεται η διαδικασία v-r μέσω ενός switch.

 

μπορείτε να ακούσετε τα μέρη που μπαινοβγαίνει το v-r μέσα στο αρχείο. 

 

 

imagine -vr.MP3

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ένας τρόπος που δουλεύει συνήθως είναι να αντιστρέψεις τη φάση του ενός καναλιού, εφ όσον φυσικά η φωνή είναι παναρισμένη στο κέντρο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις και τη διάθεση για βοηθεια.  Για καλη μου τύχη βρήκα το κομματι σε πρώιμη φαση χωρις φωνη σε εναν παλιό σκληρό δισκο. Oλα καλα. :-) 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • npap pinned this θέμα
  • 1 μήνα αργότερα...

Έχω δοκιμάσει μια online υπηρεσία. Την ανακάλυψα τυχαία πριν 2 περίπου χρόνια σε ένα newsletter με καινούργια startups (όχι αποκλειστικά για μουσική).
Αγόρασα credits (δυστυχώς δεν είναι δωρεάν...) και έφτιαξα 10 περίπου τραγούδια για ένα φίλο μου.

Τα περισσότερα ήταν πολύ παλιές ηχογραφήσεις που ίσως να μη ήταν καν stereo (π.χ. ηχογραφήσεις τραγουδιών του Τσιτσάνη του 1950).

Το αποτέλεσμα ήταν (κατα τη γνώμη μου) εντυπωσιακό!
Ακούγεται λίγο στο βάθος η φωνή, αλλά όταν "πέσει από πάνω" και ο επίδοξος "τροβαδούρος" είναι εξαιρετικά δύσκολο να καταλάβεις κάτι...
Στις πιο καινούργιες ηχογραφήσεις (π.χ. επανεκδόσεις παλιών λαϊκών, ξανα-ηχογραφημένα  το 90-00) τα αποτελέσματα ήταν ακόμα καλύτερα.
Δεν κατάλαβα επίσης να "αδειάζουν" η ηχραφήσεις από άλλα όργανα ή συχνότητες. Σίγουρα κάτι θα λείπει αλλά η γενική αίσθηση είναι ότι δεν έχει αφαιρέσει κάτι άλλο εκτός από τη φωνή.

Έχει ένα online demo οπότε πριν αγοράσεις μπορείς να δοκιμάσεις για τις συγκεκριμένες ηχογραφήσεις που σε ενδιαφέρουν.

Δεν ξέρω τι αλγόριθμο έχει αναπτύξει ο τύπος αλλά τα αποτελέσματα εμένα με άφησαν πολύ ικανοποιημένο.

Όποιος ενδιαφέρετε (σοβαρά, γιατί όπως ανέφερα δεν είναι free...) ας ρίξει μια ματιά

https://phonicmind.com/

 

Υ.Γ. Κάνει και κάτι άλλο εντυπωσιακό (πάλι κατά τη γνώμη μου) και το κάνει καλά! Σου δίνει και δυνατότητα να κάνει το αντίστροφο, να κρατήσεις δηλ. ΜΟΝΟ τη φωνή χωρίς ορχήστρα!
Καλό για remix....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου