Προς το περιεχόμενο

Φτιάξτε μόνοι σας τα Τύμπανα των ονείρων σας


pk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι δεν ξέρω αν έχει ξαναδημοσιευθεί κάτι ανάλογο.

Σε αυτό το Site υπάρχουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες από άτομα που κατασκεύασαν μονοί τους τα τύμπανα τους

 

http://www.drumrap.com/

 

Η κατασκευή ενός Ταμπουρου βήμα βήμα

 

http://www.drummaker.com/bigfred/snare101.htm

 

Shells , σε όποια διάσταση θέλετε και από ότι ξύλο θέλετε

 

http://www.stdrums.de/

 

Τελικά λέτε να αξίζει το κόπο κάτι τέτοιο, η θα στοιχήσει όσο ένα πολύ καλώ σετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνετε προσεγμένη δουλειά και υπάρχουν αρκετές λεπτομέρειες.

 

Η γνώμη μου είναι ότι αν αξίζουν πάνω – κάτω όσο και κάτι αντίστοιχο εμπορικό ...go for it!!! 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω "φτιάξει" (τα εισαγωγικά γιατί από τη στιγμή που δεν φτιάχνεις τα κελύφη μόνος/η σου είναι ίσως περισσότερο συναρμολόγηση και φινίρισμα, παρά κατασκευή) δύο ταμπούρα με υλικά από το drum supply house (drummaker.com), και παρά την απειρία μου σε τέτοιου είδους κατασκευές βγήκαν πολύ καλά.

Και η αίσθηση που έχεις παίζοντας ένα όργανο που έχεις φτιάξει εσύ είναι μοναδική.

 

Η κατασκευή ενός τυμπάνου είναι ευκολότερη σε σχέση με άλλα όργανα, και αν έχεις όρεξη και πιάνουν λίγο τα χέρια σου, μπορείς να έχεις ένα high-end maple ή birch σετ, σε ότι μεγέθη και χρώμα θέλεις, με σχεδόν τα μισά λεφτά από όσα θα έδινες για να αγοράσεις ένα καινούργιο, από επώνυμο κατασκευαστή.

Τα κελύφη που πουλάνε οι περισσότεροι προμηθευτές είναι Keller, της εταιρίας που προμηθεύει και τις περισσότερες αμερικάνικες εταιρίες, μεταξύ των οποίων η DW, η Gretsch και η OCDP.

 

Αν μάλιστα αγοράσεις από την st drums θα γλιτώσεις τα υψηλά έξοδα αποστολής και την πίκρα του εκτελωνισμού.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό για να φτιάξω ένα 16αρι βαθύ

Αν αγοράσεις όλα τα εξαρτήματα ΠΧ 2 Die Cast στεφάνια ,

16 κλειδιά με τις βίδες τους, τρία πόδια ( δεν ξέρω από που μπορείς να βρεις τέτοια πράγματα, εγώ πήρα τιμές για Spare parts της Pearl από Θωμά) + τα ξύλα + 2 δέρματα Βγαίνει περίπου 450€

550€ έχει της Pearl MMX ενώ DW Maple ξεκινά από 230€

Θα έλεγα πως αξίζει τον κόπο αν τελικά έχεις κάποια κομμάτια από ένα παλιό set

(Στεφάνια, κλειδιά κλπ) η αν τα βρεις σε καλή τιμή, Διαφορετικά πρέπει ο ήχος τους να είναι κορυφαίος για να αποφασίσεις να τα φτιάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εξαρτήματα της Pearl και των περισσότερων επώνυμων κατασκευαστών είναι πανάκριβα. Αν κάνεις μία σύγκριση με τις τιμές της st drums ή του drum supply house θα δεις σημαντική διαφορά. Και η ποιότητα δεν διαφέρει ιδιαίτερα, αφού όλα σχεδόν είναι ταϊβανέζικα.

 

Τα δύο ταμπούρα που έφτιαξα στοίχισαν συνολικά (μαζί με τα μεταφορικά και τον εκτελωνισμό) γύρω στα 350 δολάρια, πριν από 3 χρόνια.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Haris έχεις δίκιο.

Να φανταστείς στο παράδειγμα μου 260 € ήταν μόνο τα μεταλλικά μέρη

Όταν ένα full maple Sonor, DW, Premier ξεκινά από 225€

Βέβαια πιστεύω πως από πλευράς ποιότητας ξύλων θα έχουν μεγάλη διάφορα από τα keller,

Θα παραγγείλω τελικά Keller από ST για Ταμπουρο μιας και έχω δυο Sensitone μεταλλικά της Pearl, και λεω να διαλύσω το ένα και να χρησιμοποιήσω τα στεφάνια / κλειδιά για ένα maple

θα πάει περιπου 170€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με γεια, και καλόπαιχτο! (μάλλον πρώτα, "καλόφτιαχτο"). Για πες τις διαστάσεις, και τι φινίρισμα σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Haris είναι 14χ6.5 το αγόρασα με έτοιμα κομμένες στις 45 μοίρες τις άκρες για να μην μπλέξω σε περιπέτεια, αλλά αν πάει καλά θα δοκιμάσω να κόψω μόνος μου ένα ΤΟΜ για δοκιμή, γιατί είναι πιο φτηνό ακόμα το ξύλο.

Το σημαντικό είναι η ποιότητα του ξύλου που με έχει αφήσει άφωνο

Θα το περάσω με λάδι και πιθανόν με λούστρο διάφανο από πάνω

Απλά πράγματα για αρχή και μετά βλέπουμε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου