Προς το περιεχόμενο

ON-OFF διακοπτάκι σε κομμένο καλώδιο


mkm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λοιπόν,

 

Έχω έναν ενισχυτή που έχει ανεμιστηράκι (σαν αυτά απο PC). Τον πήρα απο μια ανταλλαγή. Επειδή σε χαμηλή ένταση (σπίτι) βγάζει λίγο hum με το ανεμιστηράκι σε λειτουργία, ο προηγούμενος τύπος απλά έκοψε το καλωδιάκι. Live όμως θέλω το ανεμιστηράκι σε λειτουργία γιατί ζεσταίνεται πολύ και το hum δεν το καταλαβαίνεις καθόλου σε μεγάλες εντάσεις.

 

Είναι 1 καλώδιο που μέσα έχει 2 καλωδιάκια, ένα μαύρο και ένα κόκκινο, και τα 2 είναι κομμένα.

 

Τώρα όποτε θέλω το ανεμιστηράκι σε λειτουργία τα ενώνω, πρόχειρα και τα ξαναξεμοντάρω όποτε δεν το θέλω. Βολεύομαι...αλλά βαριέμαι. Βέβαια 2 λεπτά δουλειά είναι όλη αυτή η διαδικασία αλλά γιατί οχι DIY

 

Γίνεται να βάλω κάποιο ON-OFF διακοπτάκι πάνω στο καλώδιο για να μην παιδεύομαι?

Τι διακοπτάκι? Πόσα pins να έχει και πως το συνδέω?

 

Το σκέφτομαι και για κανένα mini-jack αλλά θα κρέμονται τα κάλώδια πάνω απο το μεγάφωνο και δεν λέει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά θα έβαζα ένα μικρό διακοπτάκι και θα το βίδωνα στο σασί στο πίσω μέρος.

 

Πολύ πιο εύκολο (κάτι σαν αυτό που ψάχνεις) είναι να βάλεις ένα τέτοιο

 

και να το συνδέσεις όπως δείχνει η εικόνα που ψάρεψα στο δίκτυο:

 

73011677d1238597129-oyiaeaoc-aeeaeuedhoc-oa-eaethaeei-diakopths.jpg.9a86f2b7e51ff8fa498e0628a9704df2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 1 καλώδιο που μέσα έχει 2 καλωδιάκια, ένα μαύρο και ένα κόκκινο, και τα 2 είναι κομμένα.

 

Χμμμ, αν δεν εχεις ξαναασχοληθει με ηλεκτρικα/ ηλεκτρολογικα μερεμετια και δεν εχεις εμπειρια, δωσε να στο φτιαξει καποιος αλλος που ξερει...

 

Η ασφαλεια πανω απο όλα, και με το ρευμα δεν παιζουμε...

 

Αυτο πρεπει πρώτα να κάνεις :-X

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ!

 

Δεν φαίνεται και τίποτα τραγικό όμως...ένα ανεμιστηράκι και ένα καλώδιο όλο και όλο

 

Αν ο ενισχυτής δεν είναι στο ρεύμα τί κίνδυνο έχω?

 

Δεν είναι μέσα στα εντόσθια αλλά απ' έξω, δίπλα στους μετασχηματιστές και τις λάμπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ενισχυτής δεν είναι στο ρεύμα τί κίνδυνο έχω?

 

"Αν δεν είναι στο ρευμα, κανενα...Αλλά εσύ θελεις να παιξεις με αυτον ετσι; ;)"

Σβηστο αυτο!!!

 

Οποτε και αυτο δε παιζει, καθως απο το παραπανω λινκ φαινεται πως διατηρηται φορτιο στα πηνια για αρκετο χρονο

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστη παρατηρηση και νιωθω ασχημα που ειπα κροκοδειλακι, ειδικα οσο θυμαμαι αυτο:

 

Teenager dies after being electrocuted while fixing his unplugged computer

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2215200/Teenager-Shawnee-Oklahoma-dies-electrocuted-fixing-computer.html

 

 

ακομα και για κατι που ακουγεται τοσο απλο, να πας σε ειδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πράγματι, κυκλοφορούν επικίνδυνες τάσεις μέσα στους ενισχυτές.

Όμως εν προκειμένω ο mkm (εδώ και κάποιο καιρό) πιάνει αυτά τα καλώδια με γυμνά χέρια και τα συνδέει.

Η τοποθέτηση ενός διακόπτη είναι αυτό που οι Ρώσοι ονομάζουν "απλή αντρική γνώση".  ;D

Εννοείται ότι δεν ενδείκνυται να βάζει το χέρι του μέσα στα σωθικά του ενισχυτή ενώ αυτός δουλεύει και να ψάχνει να βρει τον διακόπτη.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου