Προς το περιεχόμενο

Drone delivery απο το Amazon


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Η νέα υπηρεσία του Amazon που λέγεται Prime Air, θα παραδίδει το αγορασμένο προιόν σε μισή ώρα με ...drones! Τηλεκατευθυνόμενα αεριοθούμενα...

Για... Ελλάδα  :D δεν υπάρχουν σχέδια ακόμη αλλά προχωράει πολύ το θέμα online sales και δεν ξέρω τι άλλο θα σκαρφιστούν οι μεγάλοι παίκτες του χώρου.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για... Ελλάδα  :D δεν υπάρχουν σχέδια ακόμη αλλά προχωράει πολύ το θέμα online sales και δεν ξέρω τι άλλο θα σκαρφιστούν οι μεγάλοι παίκτες του χώρου.

 

Ήδη έχουν εγκατασταθεί κατά τόπους εκτυπωτές 3D που θα τυπώνουν την εκάστοτε παραγγελία με παράδοση εντός 15 λεπτών, με προοπτική να ξεκινήσει εντός του επόμενου έτους και το νέο πρόγραμμα τηλεμεταφοράς ύλης (γνωστό και ως διακτινισμός από την τηλεοπτική σειρά Star Trek) που λειτουργεί ήδη πιλοτικά στα κεντρικά της Google, για περαιτέρω μείωση του χρόνου παράδοσης στα δεκαεπτά δευτερόλεπτα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς. Μόλις τους έκλεψα την ιδέα για πιτσο-πιτογυρο-κινεζικο-ντελιβεράδικο.

Το φαΐ έχει πιο πολύ χρήμα...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας κάνω λίγο τον «αντίλογο».

 

Αν εξαιρέσω τυχόν  είδη που όντως τα βιάζεσαι (π.χ. ανταλλακτικά για επαγγελματικής χρήσης μηχανήματα- που δεν είναι και αυτά που κυρίως εμπορεύεται το amazon), νομίζω ότι σε μια παραγγελία, η «μισή χαρά» είναι η αναμονή (όσο και αν με χαλάει σε ένα πρώτο επίπεδο, το να έχω κάτι να περιμένω μου αρέσει ταυτόχρονα).

 

Εντυπωσιακό βέβαια από τεχνολογικής άποψης , αλλά ΔΕΝ θα πάρω (ακόμα και αν υπήρχε η δυνατότητα).

 

Δεν έχω σκοπό να  πάει η κουβέντα στο old vs new (έχει εξαντληθεί σε όλα τα επίπεδα), απλά ήταν η πρώτη μου σκέψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα παραγγείλω ενα drone, για να δω αν θα ερθει μονο του ή αν θα το κουβαλήσει αλλο drone. Στην πρωτη περίπτωση θα παραπονεθω ότι μου πουλησαν μεταχειρισμένο προϊον ως καινουριο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που θέλω να παραγγείλω ένα πιάνο με ουρά, δέκα αμόνια και ένα χρηματοκιβώτιο;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που θέλω να παραγγείλω ένα πιάνο με ουρά, δέκα αμόνια και ένα χρηματοκιβώτιο;

 

Θα πας στο  κοντινότερο λιμάνι, όπου θα στο φέρει το τηλεκατευθυνόμενο τάνκερ της αμαζον.

 

Τι θα τα κάνεις 10 αμόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Glad you asked, mr. Octapus! Μπορείτε, πριν το πρόγραμμα τηλεμεταφοράς ύλης να εφαρμοστεί και σε αντικείμενα μεγάλης μάζας, με μια μικρή επιβάρυνση να λάβετε μέρος στην πιλοτική εφαρμογή της υπόγειας παράδοσης μέσω τούνελ που θα διανοίγονται από εκσκαφείς που θα αποτελούν ειδικές μίνι εκδόσεις των μετροπόντικων για την Amazon.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα τα κάνεις 10 αμόνια?

 

Θέλω τρία για να στηρίξω το πιάνο, τέσσερα για να πατάει το χρηματοκιβώτιο και τρία για την συλλογή μου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μέχρι να φάει κάποιος ένα drone στο κεφάλι, να δημιουργηθεί προηγούμενο με μήνυση και να το ξεχάσουν.

 

Σε τι ύψος θα πετάνε; Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τον εναέριο χώρο; Αφού δεν χτυπάνε το κουδούνι θα πρέπει να κάτσεις μπάστακας στο παράθυρο μέχρι να έρθει; Αν φυσάει πολύ ή βρέχει; Τι εμβέλεια θα έχουν;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου