Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό πιάνο για μελέτη και δουλειά


apple42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια Πολλά σε όλους,

 

Φίλος θέλει να αγοράσει ηλεκτρικό πιάνο με βαρυκεντραρισμένο πλήκτρο για μελέτη κλασσικού πιάνου. Θέλουμε τα παρακάτω:

Μηχανισμό πλήκτρου όσο πιο κοντά στο πραγματικό, 7 1/2 οκτάβες, εξελιγμένο πεντάλ αν γίνεται (να πιάνει μισό πεντάλ κλπ). Η πιστότητα του ήχου δεν μας πειράζει και τόσο. Απλό sequencer να μπορεί να ηχογραφεί αυτά που παίζει και να τα ακούει σε διάφορες ταχύτητες

 

Σκεφτόταν κάτι σε Clavinona αλλά επειδή παίζει και σε μαγαζί θα ήθελε αν μπορείτε να προτείνετε κάτι πιο ελαφρύ και φορητό.

 

Η τιμή δεν είναι πρόβλημα σε αυτή την φάση. Δεκτές προτάσεις και για παλιότερα μοντέλα και μεταχειρισμένα. Ευχαριστώ πολύ και Χρόνια Πολλά σε όλους!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια πρώτη έρευνα εδώ και σε άλλα forums συγκέντρωσα μερικά μοντέλα:

 

M-AUDIO Oxyggen88, AKAI MPK88, Fatar Numa Nero, Kawai MP9500 από μεταχειρισμένο και MP6, MP10 από καινούρια, YAMAHA CP4, CP40, Roland A90, Kurzweil SP88

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Τα 3 πρώτα τουλάχιστον από τα μοντέλα που αναφέρεις δεν είναι ηλεκτρικά πιάνα, αλλά midi controllers. Δηλαδή δεν παράγουν ήχο από μόνα τους, αλλά πρέπει να συνδεθούν σε υπολογιστή με κατάλληλο λογισμικό, ή κάποιο εξωτερικό sound module.

 

Επίσης, δεν γνωρίζω αν τα υπόλοιπα έχουν ενσωματωμένο sequencer που θέλει ο φίλος σου, ίσως πρέπει ξανακοιτάξετε προσεκτικά τα χαρακτηριστικά τους.

 

Από half pedaling, νομίζω ότι τα περισσότερα πρόσφατα μοντέλα το υποστηρίζουν, οπότε δεν θα είναι πρόβλημα, αλλά υπάρχουν κι'άλλα πράγματα, όπως πολυφωνία, ικανότητα του κλαβιέ να "πιάσει" γρήγορες επαναλήψεις της ίδιας νότας, εκφραστικότητα του κλαβιέ, κ.ά.

 

Η συμβουλή μου είναι να γυρίσει ο φίλος σου τα καταστήματα και να παίξει/ακούσει ο ίδιος όσο περισσότερα μπορεί. Ό,τι και να πούμε εμείς, η τελική απόφαση του θα πρέπει να είναι δική του, για να αποφύγει τυχόν δυσάρεστες εκπλήξεις, ειδικά αν πρόκειται να σκάσει σεβαστό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ infectme247 και Χρόνια Πολλά. Οι εκφραστικές δυνατότητες του κλαβιέ είναι αυτό που κυρίως ενδιαφέρει για να μπορεί να μελετά κλασσικό πιάνο.

Από sequencer δεν θέλει κάτι εξεζητημένο. Απλά να μπορεί να γράφει αυτά που παίζει και να τα ακούει σε διάφορες ταχύτητες για να ελέγχει λάθη στην εκτέλεσή του.

Θέλει κάτι σε stage piano παρά σε controller.

 

Η συμβουλή να τα παίξει μόνος του είναι η πιο σωστή αλλά μένει σε επαρχία και δεν τα βρίσκει εκεί. Γιαυτό ζητάμε προτάσεις για 4-5 μοντέλα να επικοινωνήσουμε με αντιπροσωπείες να δούμε ότι υπάρχουν σε έκθεση να μπορέσει να τα δει όλα σε ένα ταξίδι σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω στα ακριβά μοντέλα των εταιρειών Yamaha CP4, Kawai MP10 έναν μηχανισμό που μιμείται τα σφυριά του πραγματικού πιάνου. Έχει κανείς εμπειρία από αυτά τα όργανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ infectme247 και Χρόνια Πολλά. Οι εκφραστικές δυνατότητες του κλαβιέ είναι αυτό που κυρίως ενδιαφέρει για να μπορεί να μελετά κλασσικό πιάνο.

Από sequencer δεν θέλει κάτι εξεζητημένο. Απλά να μπορεί να γράφει αυτά που παίζει και να τα ακούει σε διάφορες ταχύτητες για να ελέγχει λάθη στην εκτέλεσή του.

Θέλει κάτι σε stage piano παρά σε controller.

 

Η συμβουλή να τα παίξει μόνος του είναι η πιο σωστή αλλά μένει σε επαρχία και δεν τα βρίσκει εκεί. Γιαυτό ζητάμε προτάσεις για 4-5 μοντέλα να επικοινωνήσουμε με αντιπροσωπείες να δούμε ότι υπάρχουν σε έκθεση να μπορέσει να τα δει όλα σε ένα ταξίδι σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.

 

 

Ας ακούσει οπωσδήποτε κάποιο roland με supernatunal ("μηχανή" ήχου που θεωρείται απ'τις καλύτερες), kurzweil (έχει όνομα στο πιάνο, μάλλον όχι άδικα) και τα casio με την νέα μηχανή ήχου (AiR) που θεωρούνται -από πολλούς- απ'τα πιο καλά για τα λεφτά τους.

Σημειωτέον, ότι τα 2 πρώτα δεν τα έχω ακούσει/παίξει ο ίδιος, αλλά θεωρούνται απ'τα στάνταρ στον χώρο.

Γενικά πάντως, (χωρίς μπάτζετ) οι επιλογές είναι πάρα πολλές, οπότε περίμενε συμβουλές και από άλλους, πιο έμπειρους.

 

Βλέπω στα ακριβά μοντέλα των εταιρειών Yamaha CP4, Kawai MP10 έναν μηχανισμό που μιμείται τα σφυριά του πραγματικού πιάνου. Έχει κανείς εμπειρία από αυτά τα όργανα;

Εννοείς τα σφυριά μόνο, ή το escapement των grand pianos;

Τα σφυριά τα μιμούνται όλα όσα έχουν βαρυκεντρισμένο πληκτρολόγιο, πολλά έχουν και πιο βαριά πλήκτρα στις χαμηλές νότες όπως στα ακουστικά πιάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως, (χωρίς μπάτζετ) οι επιλογές είναι πάρα πολλές, οπότε περίμενε συμβουλές και από άλλους, πιο έμπειρους.

 

Σαν όριο τα έχει τα 2000 Ευρώ.

 

Εννοείς τα σφυριά μόνο, ή το escapement των grand pianos;

 

εννοώ κάτι σαν το μηχανισμό RM3 του Kawai http://www.kawaius.com/main_links/digital/Features/new_actions2010.html

 

Θα΄θελα αν έχει παίξει κάποιος σε κάτι τέτοιο να μας πει κατά πόσο είναι μαρκετίστικο ή όντως έχει επίδραση στον τρόπο που παίζονται τρίλιες, επαναλαμβανόμενες νότες, ppp κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μηχανισμό πλήκτρου όσο πιο κοντά στο πραγματικό, 7 1/2 οκτάβες, εξελιγμένο πεντάλ αν γίνεται (να πιάνει μισό πεντάλ κλπ). Η πιστότητα του ήχου δεν μας πειράζει και τόσο. Απλό sequencer να μπορεί να ηχογραφεί αυτά που παίζει και να τα ακούει σε διάφορες ταχύτητες

 

 

Κάποιες οικονομικές προτάσεις που μου έρχονται στο νού είναι το Yamaha MM8 το οποίο δεν έχω παίξει αλλά από ότι έχω διαβάσει από άλλους έχει σοβαρό βαρυκεντρισμένο κλαβιέ, δηλαδή από τα καλά της yamaha, ¨οχι ψεύτικο. Ενώ τον ήχο του τον γνωρίζω επειδή είχα το ΜΜ6, ο ήχος του και το sequencer του είναι νομίζω ότι πρέπει για αυτά που ζητάτε. Για πεντάλ δεν έχω ιδέα... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ καλή πρόταση, είναι το Casio Privia PX-350

 

http://www.casio.com/products/Digital_Pianos_%26_Keyboards/Privia_Digital_Pianos/PX-350MBK/

 

στα 800€ περίπου. Εχει πολύ καλό πλήκτρο, πολύ όμορφο ήχο (και τα δύο είναι ίδια με το PX-5S μου), εχει sequencer όπως θέλετε, και γενικά όλα όσα έθεσες στο πρώτο πόστ. Συν τα ηχεια, που για καποιους ειναι κατι σημαντικό. Επίσης είναι πολυ ελαφρύ (11 κιλα!!!), και καλή ευκαρία για τα λεφτά του.

 

Ψαχνωντας στο ιντερνετ κι εγω πριν αγορασω το δικο μου Privia, δε βρήκα κάποιον που να παραπονιέται για το Privia του. Αξίζει μια προσεκτική ματιά (γενικά όλη η σειρά ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, στην λίστα και το Casio. Εχει διαβάθμιση το πεντάλ, δηλ μισό πεντάλ, ολόκληρο;

11 κιλά είναι όντως πολύ ελαφρύ σε σχέση με άλλα όργανα με βαρύ πλήκτρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου