Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφιση LP σε CD ή MP3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω πάρα πολλά αγαπημένα LP περίπου 1500 αποφάσισα και αγόρασα το Numark TT USB Turntable το οποίο μόλις παρέλαβα με καθυστέρηση 2 μηνών γιατί είμασταν σε λίστα μιά και είχε έλειψη.Στην Ελλάδα δεν το έχει κανείς ακόμα.Το πήρα απο το Music Store μια και στου Thomann πάλι υπήρχε λίστα αναμονής.

Πραγματικά αξίζει τα λεφτά του.Συνδέεται με τον υπολογιστή μέσω USB και η ποιότητα της εγγραφής είναι άπαιχτη.Το αποτέλεσμα της εγγραφής είναι ίδιο με αυτό που ακούς στο LP δεν χάνει τίποτα ο ήχος την απο την "ζεστασιά" που έχει το βινύλιο.

 

Numark%20TTUSB.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο! Με έβαλες σε πειρασμό...

 

1. Πόσο το πήρες;

2. Τι βελόνα έχει πάνω;

3. Μπορείς να αλλάξεις τη βελόνα;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποτέλεσμα της εγγραφής είναι ίδιο με αυτό που ακούς στο LP δεν χάνει τίποτα ο ήχος την απο την "ζεστασιά" που έχει το βινύλιο.

 

Αυτό δεν μπορεί να ισχύει... ολόκληρες μάχες έχουν δωθεί εδώ μέσα για την A/D μετατροπή και τη διαφορά αναλογικού-ψηφιακού. Πόσο καλούς μετατροπείς μπορεί να έχει αυτό το μηχανάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα 174.14 ευρώ. Η βελόνα που έχει είναι της Numark αλλά σε αυτή την κεφαλή πρέπει να παίρνει ακριβότερες και καλύτερες βελόνες.

Για τα αποτελέσματα της εγγραφής επίτρεψέ μου να επιμένω μιλώντας πάντα για wav 44.1/16 και όχι Mp3 που όπως ξέρουμε όλοι ο ήχος είναι φτωχότερος.

Το πιό κουφό είναι ότι μπορείς να ηχογραφήσεις ένα LP στις 45 στροφές κερδίζοντας χρόνο και το πρόγραμμα που το συνοδεύει το μετατρέπει στις 33.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο καλούς μετατροπείς και να έχει το αποτέλεσμα απο την στιγμή που η τελική μορφή είναι ψηφιακή είναι το ίδιο. Προσομοίωση της καμπύλης του ήχου από samples/sec.

 

question487.gif

 

Βέβαια στις μέρες μας είναι αναγκαίο κακό, μιας και, 1.τα βινύλια κάποια στιγμή χαλάνε αν παίζονται και 2. έχει χαθεί η υπομονή πλέον. (πχ. Θέλω να ακούσω αυτό! - τώρα!).

 

Έτσι κι αλλιώς απο τα παιδιά μας και μετά, δεν θα υπάρχει το βινύλιο σαν μέτρο σύγκρισης και όλοι θα είναι χαρούμενοι νομίζοντας ότι ο καλύτερη ποιότητα ήχου βρίσκεται στο DVD/CD ή ακόμα χειρότερα στο MP3 320Kbps... :?

 

Πάντως μπράβο πολύ καλή η αγορά που έκανες. Είναι σημαντικό να φυλάς για πάντα αναλοίωτη την μουσική που έχεις αγαπήσει... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω για την διαφορά μεταξύ ψηφιακού και αναλογικού ήχου.

Και εγώ είμαι υπέρ του αναλογικού ήχου και η ζεστασιά του δεν συγκρίνεται αλλά είπαμε αναγκαίο κακό.Έχω ηχογραφήσει πολλά τραγούδια παλιά σε ταινία με Fostex B16 σαν ηχολήπτης και γνωρίζω αρκετά τον αναλογικό ήχο και τα προβλήματά του "θόρυβος κλπ."αλλά εάν έγραφες τύμπανα χαιρόσουνα να κάνεις μίξη με τον "όγκο" του ήχου.

Τώρα με τα ψηφιακά μέσα η ζωή μας έχει γίνει πιό εύκολη.Φαντάσου μόνο την ευκολία του copy/paste για να καταλάβεις το κέρδος σε χρόνο/χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο καλούς μετατροπείς και να έχει το αποτέλεσμα απο την στιγμή που η τελική μορφή είναι ψηφιακή είναι το ίδιο.

 

Αυτό είναι λάθος, το έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα. Επίσης, το σχήμα που δείχνεις είναι ένα απλό ημίτονο και τίποτα παραπάνω, και μάλλον το σχήμα σε παρακινεί σε αυτό που λες. Ωστόσο, η καμπύλη που ενώνει 2 γειτονικά δείγματα δεν έχει ΠΟΤΕ αυτή την ομαλή μορφή που παρουσιάζει το σχήμα. Είναι πολύ πιο σύνθετο το πρόβλημα, το σχήμα σου είναι χρήσιμο για να καταλάβεις τη βασική ιδεά.

 

Εξ'άλλου, αν ίσχυε αυτό που λες, θα υπήρχε ένας και μόνο D/A και όλοι θα είμασταν ευτυχισμένοι γιατί θα ήταν και φτηνός :)

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο καλούς μετατροπείς και να έχει το αποτέλεσμα απο την στιγμή που η τελική μορφή είναι ψηφιακή είναι το ίδιο.

 

Αυτό είναι λάθος' date=' το έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα. Επίσης, το σχήμα που δείχνεις είναι ένα απλό ημίτονο και τίποτα παραπάνω, και μάλλον το σχήμα σε παρακινεί σε αυτό που λες. Ωστόσο, η καμπύλη που ενώνει 2 γειτονικά δείγματα δεν έχει ΠΟΤΕ αυτή την ομαλή μορφή που παρουσιάζει το σχήμα. Είναι πολύ πιο σύνθετο το πρόβλημα, το σχήμα σου είναι χρήσιμο για να καταλάβεις τη βασική ιδεά.

 

Εξ'άλλου, αν ίσχυε αυτό που λες, θα υπήρχε ένας και μόνο D/A και όλοι θα είμασταν ευτυχισμένοι γιατί θα ήταν και φτηνός :)

 

 

Γεράσιμος[/quote']

 

Δεν θα συμφωνήσω.

To πόσο καλός είναι ένας μετατροπέας (άρα και η ύπαρξη πολλών διαφορετικών) έγκειται στον τρόπο που ο μετατροπέας μετατρέπει τα δείγματα/sec σε αναλογικό τελικά σήμα για να το χρησιμοποιήσει η ενίσχυση. (Δεν ακούμε ψηφιακά :wink: )

Δεν πρόσεξες καλά το σήμα... Η ομαλή καμπύλη είναι ο αναλογικός ήχος (Raw) και τα "σκαλάκια" είναι η προσπάθεια προσομοίωσης του απο 2 ψηφιακά μέσα (CD και DVD Audio).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συμφωνήσω.

To πόσο καλός είναι ένας μετατροπέας (άρα και η ύπαρξη πολλών διαφορετικών) έγκειται στον τρόπο που ο μετατροπέας μετατρέπει τα δείγματα/sec σε αναλογικό τελικά σήμα για να το χρησιμοποιήσει η ενίσχυση. (Δεν ακούμε ψηφιακά :wink: )

Δεν πρόσεξες καλά το σήμα... Η ομαλή καμπύλη είναι ο αναλογικός ήχος (Raw) και τα "σκαλάκια" είναι η προσπάθεια προσομοίωσης του απο 2 ψηφιακά μέσα (CD και DVD Audio).

 

:?

Ευχαριστώ για αυτές τις πληροφορίες. Ωστόσο, όταν λέω "ημίτονο" είναι ξεκάθαρο στο που αναφέρομαι. ¶μα θέλεις, ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα.

 

Στην A/D μετατροπή, η αναλογική καμπύλη προσεγγίζεται με δείγματα ("σκαλάκια" όπως λες). Στην D/A μετατροπή, ανάμεσα (ή και έξω) από τα δείγματα παρεμβάλεται μία καμπύλη που αντιστοιχεί στο αναλογικό σήμα. Η καμπύλη δεν είναι ποτέ ημίτονο για να είναι τόσο απλή και η μία και η άλλη διαδικασία.

 

Επίσης, τα "μέσα" (CD και DVD) δεν είναι αυτά που προσομοιώνουν το αναλογικό σήμα. Αυτά απλά αποθηκεύουν. Το πως γίνεται η μετατροπή είναι άλλο θέμα με πάρα πολλές προεκτάσεις.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω CD και DVD δεν εννoώ το "μέσο" μόνο. Αλλά αναφέρομαι σε ολοκρηρωμένα deck με αυτήν την λέξη. Την έννοιες του transport - D/A converter και του υλικού μέσου (CD/DVD) νομίζω πάνω κάτω όλοι τις ξέρουμε. Πιανόμαστε από τις λέξεις, γι'αυτο και δεν θα το συνεχίσω. ¶λλωστε όλοι πιστεύω συμφωνούμε στην ανωτερότητα του αναλογικού ήχου και επίσης στην απίστευτη δυσχρηστία του. :wink:

 

Βέβαια Γεράσιμε μπορεί να έχεις διαφορετική άποψη επί του θέματος (να σου αρέσει ο ψηφιακός ήχος για την καθαρότητα του και το υψηλο S/N ratio που έχει) και αυτό είναι απόλυτα αποδεκτό - και εμένα μου αρέσουν αυτά τα στοιχεία του.

 

Δεν ήθελα η συζήτηση να πάει σε τεχνικό επίπεδο επίδειξης γνώσεων πάνω στο θέμα, απλά ήθελα:

1ον Να συγχαρώ τον φίλτατο Λαμπίρη για την καλή αγορά του.

2ον Σαν χαβαλέ περισσότερο (κουβέντα να γίνεται :wink: ) να πώ την άποψή μου πάνω στο "ψηφιακό χάπι" που - όντας μεγαλωμένος με αναλογικά ακούσματα -, το βλέπω σαν φάρμακο που αναγκαστικά πρέπει να πιώ. Τίποτα περισσότερο και χωρίς καμμία διάθεση κόντρας. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου